2
Recenzja do: Genius (2017 )
Recenzje

Powiem szczerze, że zdziwiłam się trochę, kiedy okazało się, że „Genius: Picasso” to kontynuacja serii opowiadającej o wybitnych osobistościach – pierwszą część antologii poświęcono Albertowi Einsteinowi. Nie słyszałam zbyt wiele o poprzednim sezonie, nie słyszałam też i o premierowym – wielka szkoda, że seria ma dość słabą promocję, bo zapowiada się nieźle i obiecuje naprawdę niezwykłą historię.

Sztuką jest dobrze opowiedzieć o sztuce

Lubię dobre filmy i seriale – takie, które cieszą oko i umysł, dzięki którym dostaję nie tylko dobrą, wciągającą opowieść, ale i nieznane fakty oraz przede wszystkim pewne uniwersalne prawdy o świecie. Produkcje, o których wciąż rozmyślam, choć ich seans już się zakończył, i chętnie do nich po jakimś czasie wracam. Niektórzy mają swoje „comfort food”, ja mam swoje filmowe/serialowe odpowiedniki, które w gorszych chwilach poprawiają mi nastrój i dają wytchnienie od codziennego zgiełku.

Nie wiedziałam, czego oczekiwać po tym odcinku; dla mnie Picasso to – jak pewnie dla większości z was – przede wszystkim wybitny malarz. Nie powiem, bym była wielką znawczynią jego dzieł, ale na szczęście ta wiedza nie jest zbytnio potrzebna, by cieszyć się seansem nowego serialu National Geographic.

Genius, Geniusz, Picasso, serial, National Geographic, sezon 2, odcinek 1, recenzja

Już czołówka – zrealizowana w estetyce obrazu olejnego, z mnogością barw i widoków, w pięknych, nasyconych i żywych kolorach, z towarzyszącą im porywającą do tańca hiszpańską muzyką – daje obietnicę, że będziemy mieli do czynienia z nietuzinkowym serialem. Inne określenia, jakie przychodzą mi na myśl, to na pewno „żywiołowy”, „ognisty”, „pełen pasji”. Wiele kadrów sprawia wrażenie jakby żywcem przeniesionych z obrazów największych mistrzów; wszystko tutaj współgra, wszystko jest dopracowane i po prostu wysmakowane.

Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso

Sami przyznacie, że ktoś o takim imieniu raczej nie mógł być tylko przeciętnym człowiekiem. Być może rodzice Pabla wierzyli w moc imion? Już pierwsza scena dotycząca narodzin malarza zapowiada nam, że będziemy mieli do czynienia z niezwykłą osobą. Gdyby nie łut szczęścia (przypadek?), całkiem możliwe, że świat nigdy nie ujrzałby dzieł Picassa. Ot, kaprys losu.

Genius, Geniusz, sezon 2, serial, National Geographic, Pablo Picasso, Antonio Banderas, odcinek 1, recenzja

Geniusz i ludzie

Odcinek nie zachowuje chronologii czasowej – twórcy przeplatają sceny z różnych etapów życia Picassa, by umiejętnie zbudować jak najszczerszy i najdokładniejszy obraz malarza. Dzięki temu otrzymujemy porywającą historię o miłości, namiętności, okrucieństwie i dokonywaniu wyborów w trudnych czasach wojny i kruchego pokoju, o obcowaniu z przekonanym o własnym geniuszu człowiekiem, dla którego najważniejsza była sztuka. Widać to doskonale w scenie, w której kustosz muzeum sugeruje malarzowi, by wyjechał z okupowanego Paryża i ratował siebie i swoją rodzinę, a nie swoje dzieła, bo te jeszcze będzie mógł namalować. Mówi: „Są rzeczy ważniejsze niż sztuka”, na co Picasso odpowiada: „Ale nie dla mnie”.

Guernica

Dwa główne wątki odcinka to powstanie jednego z najsłynniejszych dzieł Picassa, „Guerniki”, będącego manifestem antywojennym malarza i jego artystyczną odpowiedzią – a może opowieścią? – na nalot, jaki miał miejsce 26 kwietnia 1937 roku. Drugi zaś to kształtowanie się artysty, wizjonera i twórcy, poszukiwanie własnej drogi i stylu. A między tym wszystkim miłość – szalona, namiętna i pełna pasji, jak na Hiszpana przystało, dla którego sztuka była najważniejszą rzeczą w życiu. Odcinek oglądałam dwa razy – drugi raz jedynie po to, by w spokoju nacieszyć oczy przepięknymi kadrami.

Premiera drugiego sezonu „Genius” już 22 kwietnia o 21:00 na kanale National Geographic.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
9
Scenariusz
8
Twórcy mogli nakręcić mdłą i sztampową laurkę na cześć Picassa, na szczęście udało im się stworzyć opowieść barwną, żywą, pełną pasji, niezwykle plastyczną i autentycznie wciągającą. Cały odcinek oglądałam z ogromnym zainteresowaniem, a gdy się skończył, poczułam ukłucie smutku i żalu, że na resztę antologii jeszcze trochę muszę niestety poczekać. Ale wierzcie mi: zdecydowanie warto, oj warto!
Ocena czytelników
9

Plusy

 • ciekawa, wciągająca historia
 • przepiękna muzyka
 • idealnie dobrani aktorzy (rola Picassa wręcz stworzona dla Banderasa)
 • strona wizualna – wszystko wysmakowane i po prostu bardzo przyjemne dla oka
 • dobrze napisane dialogi

Minusy

 • jedynym minusem było dla mnie to, że odcinek szybko się skończył i trzeba czekać na resztę
 • słaba promocja serii

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Kuć
  Michał Kuć
  @michael506800

  No zobaczymy . Pierwsze odcinki o Albercie Einsteinie też były ciekawe, ale potem straciłem zainteresowanie w połowie .

  • Kira Leśków
   Kira Leśków
   @kira_leskow

   @michael506800: No i godzinę temu zapowiedziano trzeci sezon, o Mary Shelley, autorce „Frankensteina” :-)

Powiązane

Seriale

Genius

Serial przedstawia życie i dokonania największych umysłów w historii. Pierwszy sezon skupiał się na Albercie Einsteinie, postaci znanej na całym świecie. Mimo niewątpliwego …


Aktualności