1
Recenzja do: For All Mankind (2019 )
Recenzje

Podróże do gwiazd zawsze był jednym z największych marzeń ludzi, przybierając przeróżne formy, od religijnych i duchowych, po te całkiem realne. Kto by się spodziewał, że cały ten romantyzm lotu w Kosmos zostanie odebrany przez zwykłą politykę i przepychanki pomiędzy dwoma krajami. Stany Zjednoczone i ZSRR zakończyły wyścig na etapie lądowania na Księżycu, ale co by było, gdyby postanowili przeć jeszcze dalej w nieznane? „For All Mankind” próbuje odpowiedzieć na to pytanie i robi to w wyjątkowo ciekawy sposób.

For All Mankind, Apple TV+, sezon 1, recenzja, sci fi

Czerwony księżyc

Większość ludzi do dzisiaj jest przekonanych, że to USA wygrały wyścig w kosmos, co jest tylko połowiczną prawdą, którą stara się obnażyć nowy serial od Apple. Związek Radziecki wystrzelił w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, pierwsze żywe stworzenie, pierwszego człowieka, pierwszą kobietę, pierwszą stację kosmiczną, pierwsi wylądowali bezzałogową sondą na księżycu i wiele, wiele innych. Stany Zjednoczone zdążyły dolecieć pierwsze załogową misją i to oni są uważani za zwycięzców. Ten szalony bieg ku gwiazdom, którego celem było prężenie muskułów polityków w Waszyngtonie i Moskwie, niemal zrujnował gospodarczo oba kraje, a przez wielu historyków uważany jest za pierwszy gwóźdź do trumny samego ZSRR. Gdyby pieniędzy starczyło obu krajom, nadal próbowały by ze sobą konkurować w kosmosie, a skutki tego są trudne do przewidzenia. „For All Mankind” swoją fabułą zakłada, że właśnie tak wygląda rzeczywistość całego świata – ludzie wciąż próbują przekroczyć kolejną granicę, z opłakanym dla Stanów Zjednoczonych skutkiem. Amerykanie od początku są tutaj na straconej pozycji, bo poza wspomnianymi wyżej sukcesami ZSRR, które również i w serialu miały miejsce, nie dotarli pierwsi na księżyc, mało tego, Rosjanie zdołali tam jeszcze wysłać kobietę i rozpocząć planowanie stałej stacji na powierzchni naszego satelity. Postawieni pod ścianą nie mają za dużego wyboru i muszą podjąć większe ryzyko, które ma im dać palmę pierwszeństwa w kolejnych wyścigach, tym razem w dalsze rejony naszego Układu Słonecznego.

For All Mankind, Apple TV+, sezon 1, recenzja, sci fi

Patriotyczna laurka

Pierwsze trzy odcinki „For All Mankind” pokazują, że nie będzie to typowy serial sci-fi, czy nawet zwykły dramat. Fabuła nie trzyma się z całych sił jednego wątku przewodniego, ale wciąż próbuje pokazać całość historii z zupełnie innej perspektywy. Dlatego też każdy odcinek serialu jest bardzo różny od pozostałych, przypominając nawet stare dobre procedurale, które łączą się ze sobą w bardzo delikatny sposób narracji ogólnej. Z jednej strony na pewno jest to pewien rodzaj powiewu świeżości, z drugiej zaś bardzo łatwo może to rozkojarzyć odbiorcę, który nie może zainteresować się czymś na dłużej niż czas trwania jednego odcinka. Trzeba mieć także na uwadze, że to dopiero pierwsze trzy odcinki i znając zagrywki scenarzystów, zapewne w dalszej części sezonu pierwszego wszystkie te wątki nabiorą większego znaczenia, miejmy przynajmniej na to nadzieję, bo szkoda by było zmarnować tak wielki potencjał, jaki prezentuje „For All Mankind”. Świat pokazany w serialu nie jest bowiem wcale tak bardzo różny od naszego, przynajmniej na samym początku historii, bo nietrudno się domyślić, że już od czwartego odcinka będzie on ulegać coraz większym zniekształceniom historycznym, ale i społecznym. Lądowanie Związku Radzieckiego na Księżycu wywołało tak wielki szok w narodzie amerykańskim, że zupełnie inaczej patrzy on na swoich oponentów chowających się za żelazną kurtyną. Postawa polityków amerykańskich również zaczyna się zmieniać i nie jest już tak odważna i pyszałkowata. Tutaj jednak możemy zauważyć celne oko twórców serialu, którzy dostrzegli potencjał do zbudowania przekazu, który zrozumie każdy Amerykanin. Jeśli coś jest w stanie zjednoczyć ten naród, to jest to przegrana, która daje im siłę do dalszej walki i ostatecznie – do zwycięstwa. Trudno powiedzieć w jaka stronę pójdzie finalnie sam serial, ale w tych trzech odcinkach bardzo czuć patriotyczną melodię, na której próbuje grać całą fabuła. Co ciekawe, naprawdę to działa, bo od samego początku bierzemy za pewnik, że to Amerykanie są tutaj poszkodowani, a ZSRR to typowy czarny charakter. Sprytne ukrycie takiego przekazu dało w efekcie spory ładunek emocjonalny po stronie widzów.

For All Mankind, Apple TV+, sezon 1, recenzja, sci fi

Nazistowskie rakiety

„For All Mankind” nie zamierza zatrzymać się na graniu na emocjach widzów, jedynie w kontekście odbioru obu stron konfliktu. Twórcy serialu dotknęli w pewnym momencie tak drażliwego tematu, dotyczącego także naszego realnego świata, że aż trudno uwierzyć, jakim cudem przekuli to na pozytywny wątek. Ojcem amerykańskiego programu kosmicznego był Wernher von Braun, który z pochodzenia był Niemcem. Podczas wojny odpowiedzialny był za stworzenie słynnych rakiet V2, siejących spustoszenie na terenie całej Europy. Jego wynalazek kosztował życie tysiące ludzi, ale Amerykanie postanowili mu to wszystko wybaczyć, jeśli zgodzi się dla nich pracować. Starano się za wszelką cenę ukryć fakt, że von Braun był członkiem partii nazistowskiej i oficerem SS, dlatego przez wzgląd na jego dokonania nikt nie śmiał do tego wracać. W „For All Mankind” było zupełnie inaczej i kiedy to Rosjanie pierwsi lądują na księżycu, kozłem ofiarnym staje się von Braun. Jego występki zostają pokazane opinii publicznej, która z wiadomych względów odwraca się od genialnego naukowca. Lincz, który dokonał się na von Braunie w serialu, nigdy nie miał miejsca w naszym świecie, chociaż zarówno ten prawdziwy von Braun, jak i ten z serialu, zostali przedstawieni w niemal identyczny sposób. Jeśli Amerykanie próbują rozliczyć się ze swoja przeszłością, to zwykle oznacza nadciągające wielkie zmiany społeczne. Widać to już teraz, w wielu produkcjach zza oceanu, które podejmują się roli krytyków rzeczywistości i „For All Mankind” nie zamierza robić inaczej. Przyznanie się do błędów, które popełnili jako naród, staje się jednym z głównych motorów napędowych całego serialu. Jest w nim miejsce na poszukiwanie rozgrzeszenia, ale także na fantazjowanie, co by było gdyby świat poszedł w inną stronę, niekoniecznie z technologicznego punktu widzenia.

 

Apple wyraźnie chciało stworzyć serial, który zadowoli zarówno zatwardziałych fanów sci-fi, jak i przygodnych widzów, szukających naszych obecnych problemów w fabule. Po trzech odcinkach można zdecydowanie powiedzieć, że się to udało, co jest ogromnym sukcesem. dla całej platformy Apple, która dopiero co wystartowała.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
9
Scenariusz
9
Apple TV+ pokazało, że potrafi robić seriale wysokiej klasy, już na samym starcie swojej platformy streamingowej, czego przykładem, jest "For All Mankind". Produkcja doskonale trafia w gusta fanów klasycznego sci fi, ale i osoby niezainteresowane tym gatunkiem, znajdą tutaj wiele ciekawych rozwiązań fabularnych.
Ocena czytelników
8

Plusy

 • dbałość o realia historyczne
 • nieprzesadzona wizja alternatywnej rzeczywistości
 • odważne podejście do wielu problematycznych tematów

Minusy

 • brak wyraźnego motywu prowadzącego
 • antagonizowanie Rosjan i ich dokonań w podboju kosmosu

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  O widzę recenzja jednego z seriali Apple Twojego autorstwa i pomyślałem, że pewnie będzie chwalony, bo to serial, który większość raczej negatywnie ocenia w USA, w najlepszym wypadku uznany jest za średnią produkcję, więc Tobie pewnie się spodoba. Muszę przyznać, że masz bardzo oryginalny gust. Zauważyłem już dawno, że nasze gusta całkowicie się mijają, czyli to co Tobie się podoba, to mnie się nie podoba, a to co mnie nie podoba, to Ty pozytywnie oceniasz, ale tak ogólnie to masz odmienne opinie od większości, od opinii o serialach jakie dominują. Jeśli coś jest bardzo zachwalane to Ty nie oceniasz aż tak wysoko jak większość (np. Kroniki Times Square, któremu postawiłeś 7/10, czyli nie aż tak wysoko jak serial oceniany jest przez innych w Polsce i USA) i na odwrót, np. 2 sezon Terror, który uważany jest za nudny, a Tobie się podobał:)

Powiązane

Seriale

For All Mankind

Co by było, gdyby to nie Amerykanie jako pierwsi wylądowali na Księżycu? Właśnie na to nurtujące nas pytanie postara się odpowiedzieć ten serial, prezentując zmienioną …