Recenzja do: Fear the Walking Dead (2015 )
Recenzje

„Fear the Walking Dead” od dobrych kilku sezonów uparcie próbuje pokazać, że nie jest klonem „The Walking Dead”. Próbując uwiarygodnić to stwierdzenie, wielokrotnie poszło w zupełnie innym kierunku niż poprzednik, często ocierając się o granice absurdu i kiczu. Historie wymyślone przez scenarzystów tak bardzo chciały być oryginalne, że momentami stawały się albo zbyt nieprawdopodobne, albo po prostu nudne jak flaki z olejem. Wyjątkowo nierówna jakość poszczególnych serii powoli zanika, a piąty sezon zdecydowanie stał się tego dowodem.

Fear the Walking Dead, AMC, sezon 5, odcinki 1-2, premiera, recenzja

Obietnica

Czwarty sezon stał się doskonałym podkreśleniem problemu, z jakim mierzy się całe uniwersum zombie stworzone przez stację AMC. Fabuła momentami wpada na mieliznę kreatywności i za nic w świecie nie jest w stanie się stamtąd wydostać, zanudzając widzów na śmierć. Niekończące się dialogi, które absolutnie nic nie wnoszą do fabuły czy rozwoju postaci, przepełnione są frazesami i zwykłym kiepskim pisarstwem. Nietrudno zatem zrozumieć, jak wielkie obawy mieli fani serialu, nie wiedząc, czego dokładnie spodziewać się po piątym sezonie. Ogromna zmiana, która zaszła w siostrzanym serialu „The Walking Dead”, rozpaliła ogień nadziei, że może i tutaj stanie się jakiś cud i „Fear the Walking Dead” stanie na nogi. Najwięcej kontrowersji wzbudzał fakt, że serial ma przecież wszystkie potrzebne narzędzia do tego, żeby stać się naprawdę interesującym dziełem. Nie wiedzieć czemu, ktoś po prostu nie umiał lub nie chciał wykorzystać tego potencjału w pełni. Pierwsze dwa odcinki piątego sezonu pokazują, że jest nadzieja na to, aby wreszcie sytuacja się odmieniła. Problem tylko w tym, że tego typu obietnice premierowych odcinków były już wielokrotnie łamane, zostawiając fanów z mizerną resztą sezonu. Jak zatem będzie tym razem?

Fear the Walking Dead, AMC, sezon 5, odcinki 1-2, premiera, recenzja

Nuklearne szaleństwo

„Fear the Walking Dead” różnił się od „The Walking Dead” podejściem do głównych bohaterów i pomysłami na ich nowe przygody. Tutaj nikt nie może czuć się bezpieczny, co wielokrotnie udowodniono, zabijając pierwszoplanowe postacie. Zagrożenia, z którymi musieli zmierzyć się bohaterowie, również nie należały do tych spotykanych w tego typu serialach. Mogliśmy zobaczyć początek plagi, dwuliniową fabułę osadzoną w różnych momentach czasu, gniew matki natury, a teraz wygląda na to, że ktoś wpadł na jeden z najlepszych pomysłów od lat, jeśli chodzi o seriale postapokaliptyczne. Wielu widzów na pewno zauważyło, że w produkcjach opowiadających o upadku cywilizacji niemal pomija się temat powolnego rozkładu infrastruktury danego państwa. Biorąc pod uwagę, że akcja „Fear the Walking Dead” dzieje się na terenie Stanów Zjednoczonych, można było przez minione lata tylko domyślać się, co stało się np. z licznymi elektrowniami atomowymi. Piąty sezon ma zamiar przyjrzeć się temu świetnemu materiałowi nieco bliżej, co jest sporym precedensem w postapokalipsie z małego ekranu. Do tej pory mogliśmy zobaczyć skutki wojny atomowej, ale nigdy skutków pozostawienia reaktorów samych sobie. Nietrudno wyobrazić sobie, co dokładnie może się w takim przypadku stać i jakie skutki będzie to miało na ogromny obszar wokół elektrowni. Dwa pierwsze odcinki dają nam tylko małą namiastkę tego, co może czekać na głównych bohaterów w reszcie sezonu, ale te epizody nastawiają nasze oczekiwania bardzo pozytywnie.

Fear the Walking Dead, AMC, sezon 5, odcinki 1-2, premiera, recenzja

Na obcej ziemi

Zarówno „Fear the Walking Dead”, jak i „the Walking Dead” nigdy nie ukrywały, że nie zależy im na epatowaniu horrorem, wyprutymi flakami zombie i hektolitrach krwi. Głównym celem obu seriali jest, od „zawsze”, pokazanie ludzkich historii, prostych, ale pełnych emocji. Być może w tym leży największy problem seriali, ponieważ scenariusz najnormalniej w świecie nie potrafi dostarczyć wystarczających powodów do poczucia bliższej więzi z bohaterami. Niemal każda scena, w której wiemy, że dojdzie do krótkiego wytchnienia i wymiany zdań, przeistacza się w poklepywanie po plecach postaci oraz ogromną liczbę pustych frazesów o wzajemnym wspieraniu i potrzebie ratowania przyszłości. Morgan jest w tym absolutnym mistrzem, ale John depcze mu po piętach. Obaj tak bardzo zatracili się w wizji pomocy innym, że nie zauważają, jak bardzo nieprzygotowani są do tego typu misji. Cała grupa uległa ich manii, próbując zbudować coś na wzór społeczności widzianej w „The Walking Dead”. Problem w tym, że tam, gdzie obecnie przebywają, nie ma nikogo chętnego na takie przedsięwzięcia. Kiedy w końcu przez radio słyszą niejakiego Logana, który prosi ich o pomoc, bez zastanowienia wsiadają na pokład samolotu i lecą z chwalebną, ale lekkomyślną akcją ratunkową. Świat bardzo szybko weryfikuje ich dobre intencje i sprowadza na nich katastrofę lotniczą, która stała się głównym punktem fabularnym dwóch odcinków piątego sezonu. Uwięzieni z dala od swojej bazy i przyjaciół, którzy w niej zostali, próbują wrócić, ale szybko okazuje się, że na przeszkodzie stanie im zupełnie nowy wróg, tym razem zupełnie niewidoczny – promieniowanie z pobliskiej elektrowni atomowej.

Pierwsze dwa odcinki „Fear the Walking Dead” są bardzo pozytywnym zaskoczeniem, ale widzowie nauczeni poprzednimi sezonami powinni wstrzymać się z wiwatami. Historia pokazana na samym początku sezonu wygląda na solidną i przemyślaną, więc jeśli ten poziom utrzyma się w dalszej części tej serii, będziemy mogli mówić o najlepszym sezonie „Fear the Walking Dead”.

Serial „Fear the Walking Dead” można obejrzeć na kanale AMC Polska. Premiera piątego sezonu już 3 czerwca o 3:00 w nocy oraz o 22:00 tego samego dnia.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
6
Muzyka
6
Scenariusz
7
„Fear the Walking Dead” w dwóch pierwszych odcinkach piątego sezonu pokazał, że wciąż drzemie w tym serialu potencjał. Scenarzyści wreszcie przyłożyli się do pracy, czego efektem jest naprawdę satysfakcjonujące wprowadzenie w fabułę kolejnego sezonu.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • motyw elektrowni atomowej
  • „killing spree” Alicii

Minusy

  • bohaterowie wciąż rozmawiają przy użyciu frazesów

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Fear the Walking Dead

Spin-off serialu Żywe Trupy (The Walking Dead), który przedstawia początek apokalipsy zombie na zachodnim wybrzeżu USA. Fabuła obejmuje okres, kiedy Atlanta upadała, …