Recenzja do: Euphoria (2019 )
Recenzje

Niektóre produkcje z góry są skazane na osiągnięcie sukcesu. Takim serialem bezapelacyjnie jest nowy tytuł HBO, „Euphoria”. Jednym z producentów jest sam Drake, reżyserią oraz scenariuszem zajmuje się Sam Levinson (Assasination Nation), a główną rolę otrzymała powszechnie znana i lubiana Zendaya. Serial jeszcze przed swoją premierą cieszył się nieustającą popularnością wśród amerykańskich krytyków, albowiem w produkcji, według zapewnień osób, które widziały cały sezon, znajduje się iście kontrowersyjna scena, gdzie twórcy pokazali trzydzieści różnych penisów. Jeśli „13 Reasons Why” Netflixa nie spełniło waszych oczekiwań, to „Euphoria” może okazać się tym, czego zawsze szukaliście, a nigdy nie dostaliście. Zresztą, zobaczcie sami!

Szukając własnej drogi i tożsamości

Główną bohaterką produkcji jest Rue – nastolatka, która uczęszcza do jednego z amerykańskich liceów i prowadzi pozornie normalne życie, a przynajmniej jeśli nie weźmiemy pod uwagę jej uzależnienia od narkotyków. Jej życie zmienia się w momencie, kiedy to przypadkiem podczas jednego z narkotykowych doznań bierze za duża ilość narkotyków i przedawkowuje. Na szczęście, a może i nie Rue zostaje uratowana przez młodszą siostrę i trafia na odwyk, gdzie jest zmuszona zawierzyć swoje życie Jezusowi oraz przemyśleć dotychczasowe postępowanie. Rue nie buntuje się i dobrowolnie bierze udział w terapii i mogłoby zdawać się, że w tym momencie jej problemy ustaną, ale nie... Nastolatka nie zamierza zmienić swojego dotychczasowego trybu życia i wraca na stare śmieci.

Euforia, Euphoria, Zendaya, HBO, Serial Młodzieżowy, Recenzja, Pilot, Sezon 1, Odcinek 1, Drake

Świetny casting

Jestem przekonany, że większość z was kojarzy Zendayę choćby z jej małej roli w kinowym uniwersum Marvela, aczkolwiek prawdziwi fani gwiazdy znają ją przede wszystkim, ponieważ swego czasu wcieliła się w jedną z głównych bohaterek w serialu familijnym Disneya „Shake It Up”, który cieszył się popularnością w latach 2010 – 2013. Możliwe jednak, że nie kojarzycie Zendayi, a jej osoba zniechęca was do obejrzenia nowej produkcji HBO. Jeśli należycie do tego drugiego i niestety dość licznego grona, to możecie być spokojni – Zendaya pokazuje na co ją stać i kradnie show dla siebie.

Oprócz znakomitej głównej roli w serialu możemy zobaczyć jeszcze takich aktorów jak Maude Apatow (Assasination Nation), Eric Dane (Grey’s Anatomy), Jacob Elordi (The Kissing Booth) czy Lukas Gage (American Vandal), aczkolwiek trudno napisać mi coś więcej na ich temat, ponieważ w pierwszym odcinku w głównej mierze twórcy skupili się na postaci Rue oraz Jules, w którą wciela się równie świetna Hunter Schafer.

Euforia, Euphoria, Zendaya, HBO, Serial Młodzieżowy, Recenzja, Pilot, Sezon 1, Odcinek 1, Drake

Serial, a może coś więcej?

Serial utrzymany jest w formie kinowej, toteż otrzymujemy m.in. dokładne, szczegółowe ujęcia, sceny pełne psychodelicznych kolorów, naturalnie wypadającą scenografię, a to wszystko komponuje się z muzyką, której aktualnie słucha młodzież. Jak już wspominałem, jednym z producentów jest sam Drake, więc jeśli chodzi o walory muzyczne, to są one z najwyższej półki i nie powinniśmy oczekiwać niczego innego względem serialu produkowanego przez osobę jego pokroju, która już nieraz udowodniła, że zna się na rzeczy.

Po obejrzeniu premierowego odcinka pozostaję pod ogromnym wrażeniem, w jaki sposób twórcy za pomocą wykreowanej historii przedstawiają rzeczy ważne dla młodych ludzi i starają się je wytłumaczyć. Przykładowo już w pierwszym odcinku dostajemy lekcję, która uświadamia nam, w jakim zwariowanym społeczeństwie żyjemy i jak bardzo nasze potrzeby oraz pragnienia są uzależnione od tego, co możemy zobaczyć w sieci. „Euphoria” nie bierze jeńców, a tym samym nie boi się pokazać bolączek dzisiejszego świata, dzisiejszej młodzieży. I w odróżnieniu od reszty recenzentów piszę to jako osoba, która, przynajmniej jeśli chodzi o wiek, jest rówieśnikiem bohaterów przedstawionych w serialu.

Euforia, Euphoria, Zendaya, HBO, Serial Młodzieżowy, Recenzja, Pilot, Sezon 1, Odcinek 1, Drake

Chcę więcej

Znacie ten moment, kiedy bardzo na coś czekacie i okazuję się, że było warto? Jeśli tak, to możecie mniej więcej wyobrazić sobie, jak właśnie się czuję. „Euphoria” zapowiada się fenomenalnie, a głosy amerykańskich krytyków pozwalają mi wierzyć, że każdy kolejny epizod trzyma poziom pierwszego, a i często nawet go przewyższa. Uważam, że ten serial ten w przyszłości może być uznawany za kultowy, a jego tytuł będzie podawany w kontekście zmian w historii seriali, a już na pewno jeśli mowa o produkcjach młodzieżowych.

Kończąc chciałbym zaznaczyć, że pierwszy odcinek nie jest idealny, aczkolwiek wszystkie najważniejsze aspekty serialu wypadają znakomicie i jeśli miałbym do czegoś się przyczepić, to wybrałbym tempo serialu, które według mnie jest zaskakująco szybkie, ale można się do niego przyzwyczaić, a przynajmniej mi się to udało.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
9
Scenariusz
8
Jeśli miałbym polecić wam jeden serial młodzieżowy, który musicie obejrzeć podczas tegorocznych wakacji, to bez zastanowienia odparłbym, że najlepszym wyborem, jaki możecie podjąć, jest wakacyjny seans „Euforii" od HBO. Więc nie czekajcie, a oglądajcie!
Ocena czytelników
9.5

Plusy

  • Znakomita Zendaya
  • Walory audiowizualne
  • Samoświadomość
  • Chcę się więcej

Minusy

  • Momentami zbyt szybkie tempo

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Euphoria

Prawdziwa historia dotycząca morderstwa młodego chłopaka i trudnościach, jakie towarzyszą jego znajomym po roku od tragedii. Grupa licealistów próbuje radzić sobie …


Aktualności