Recenzja do: Eli Roth's History of Horror (2018 )
Recenzje

„Eli Roth’s History of Horror” to kolejna już odsłona cyklu „AMC Visionaries”. W jego ramach mieliśmy do tej pory okazję zobaczyć seriale dokumentalne poświęcone historii komiksów oraz gatunku science fiction. Tym razem AMC wraz z reżyserem, aktorem i scenarzystą, Elim Rothem, zabierają nas w podróż ścieżkami najważniejszych twórców kina grozy.  

Na szybko – czym jest „AMC Visionaries”? 

Jeśli mieliście okazję oglądać poprzednie części cyklu „AMC Visionaries”, formuła serialu raczej was nie zaskoczy. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Autorzy dokumentu wyselekcjonowali najważniejsze motywy w horrorze i poddali je wnikliwej analizie. Jak ewoluowały filmy o zombie? Jaki film był przełomowy, jeśli chodzi o slashery? Dlaczego opowieści o duchach są tak przerażające? To tylko kilka pytań, na które spróbują odpowiedzieć goście Eliego Rotha.  

Eli Roth, AMC Visionaries, Eli Roth's History of Horror, Historia horroru, serial, recenzja

Strach na smyczy, czyli dlaczego kochamy horrory?  

To, co w serii „Eli Roth’s History of Horror” interesujące, to nie tylko przedstawienie historii rozwoju gatunku, ale też zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób przemiany społeczne oddziaływały na kino grozy oraz jakie metafory stoją za figurami duchów, wampirów czy żywych trupów. Horror bowiem to nie tylko wciągająca rozrywka, ale również zbiór opowieści próbujących odpowiedzieć na pytania dotyczące natury człowieka oraz jego największych obaw. Za każdym razem, gdy twórcy zaproszeni do studia poruszają to drugie dno, robi się naprawdę interesująco.  

Historia horroru nie mogła zacząć się inaczej – w pierwszym odcinku mamy okazję poznać rozwój produkcji o zombie. Wybór takiego otwarcia serii nie powinien dziwić. Nie ma chyba innego motywu zapoczątkowanego przez kino grozy, który w takim stopniu wpłynął na popkulturę w ogóle (oczywiście fani wampirów mogą się spierać). Cały odcinek dedykowany jest zmarłemu w zeszłym roku George’owi Romero, twórcy współczesnego wizerunku zombie, reżysera „Night of the Living Dead”. 

Kolejne odcinki poświęcone są kolejno: slasherom (2 odcinki), demonom, potworom, wampirom oraz duchom. O swoich ulubionych horrorach opowiadają nam scenarzyści, reżyserzy, aktorzy, pisarze i inni twórcy, którzy swoją pracę związali z gatunkiem. Jest Stephen King, Greg Nicotero (producent i reżyser „The Walking Dead”), Quentin Tarantino, Edgar Wright (reżyser „Shawn of the Dead”), Rob Zombie, Jamie Lee Curtis, Haley Joel Osment i wielu, wielu innych. To, jak znamienici goście występują w dokumentach z serii „AMC Visionaries”, jest naprawdę godne podziwu. To naprawdę najważniejsi twórcy związani z tematem – słuchanie ich przemyśleń oraz wspomnień związanych z pracą nad danym dziełem to łakomy kąsek dla każdego geeka.  

Eli Roth, AMC Visionaries, Eli Roth's History of Horror, Historia horroru, serial, recenzja

Kto powinien obejrzeć „Eli Roth's History of Horror”?  

Seria o historii horroru z pewnością zadowoli dwie grupy widzów. Pierwszą stanowią miłośnicy gatunku, dla których ponowne obejrzenie kultowych scen z najlepszych filmów oraz wysłuchanie wspomnień artystów będących legendami kina grozy wystarczy, by dobrze się bawić. Niestety formuła programu nie pozwala wgłębić się w temat dostatecznie mocno, dlatego też ci bardziej dociekliwi mogą być rozczarowani. No cóż, seria jest bardziej popkulturowym przewodnikiem po temacie, niż pogłębioną analizą krytyczną horroru.  

Drugą grupą, która z pewnością powinna zainteresować się dokumentem AMC, są początkujący miłośnicy gatunku. Jeśli macie znajomego, który chciałby trochę bardziej wkręcić się w horrory i szuka rekomendacji, to koniecznie polećcie mu „Eli Roth's History of Horror”! Próżno szukać lepszego vademecum młodego fana kina grozy. Nic tylko brać notatnik i zapisywać wszystkie pojawiające się w odcinkach tytuły!

Eli Roth, AMC Visionaries, Eli Roth's History of Horror, Historia horroru, serial, recenzja

Podsumowanie – warto czy nie?  

Nie jestem w stanie marudzić na serię „AMC Visionaries”, bo koncept stojący za tym tytułem jest naprawdę godny podziwu. Kultura popularna przeżywa prawdziwy rozkwit. Ludzie regularnie maszerują do kin na superbohaterskie filmy i skrupulatnie opłacają abonament Netflixa. Ale konsumowanie popkultury to nie wszystko. Wydaje mi się, że wszelkie programy popularyzujące dyskusję o tym, co w mainstreamowym kinie jest ważne i ciekawe, nadal są bardzo potrzebne. Zalew serialowych i filmowych nowości czasem tak przytłacza, że o tej krytycznej refleksji zapominamy. A przecież najlepsze horrory ukrywają w sobie bardzo interesujące refleksje na temat kondycji społeczeństwa i największych problemów, z jakimi zmaga się ludzkość. Warto zatrzymać się chwilę i zobaczyć, co może się kryć za najpopularniejszymi gatunkami filmowymi.  

Nie mogę jednak nie wspomnieć o jednej wadzie serii, która może rozzłościć tych nieobeznanych w klasykach gatunku. Czasami w opowieściach na temat filmów goście zdradzają zbyt wiele na temat fabuły. Jeśli jesteście wyczuleni na spoilery, musicie być czujni.   

Podsumowując, „Eli Roth's History of Horror” to naprawdę świetnie zrealizowany serial dokumentalny, którego największą siłą są znakomici goście. W przystępny sposób wprowadza nowicjuszy w temat, a fanom dostarcza mnóstwo smaczków i anegdot z planów ulubionych horrorów.  

„Eli Roth's History of Horror” możecie oglądać na AMC Polska w każdy czwartek o 22:00.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
6
Scenariusz
7
Serial w bardzo ciekawy sposób przedstawia historię popularnego gatunku, jakim jest horror. Rozmowy z najważniejszymi twórcami związanymi z tematem to coś, co powinno zainteresować wszystkich miłośników popkultury.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • poruszenie rozmaitych wątków i motywów popularnych w horrorach
  • dobry wstęp do poznania historii kina grozy
  • mnóstwo tytułów kultowych filmów (gratka dla początkujących w temacie)
  • świetni goście

Minusy

  • zbyt dokładne omawianie fabuł filmów
  • czasami padają spoilery
  • powierzchowne poruszenie niektórych ciekawych tematów

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …


American Horror Story

American Horror Story to serial grozy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Każdy sezon stanowi samodzielną całość z innym tematem przewodnim. W świecie …


Eli Roth's History of Horror

Część cyklu „AMC Visionaries”. Serial dokumentalny przedstawia mistrzów horroru, czyli kultowe postaci oraz aktorów, których twórczość i dorobek wpisują się w definicję …