Recenzja do: Blindspot (2015 )
Recenzje

Jeśli wielbiciele seriali i filmów już wpadną w sidła jakiejś produkcji, to oddają się jej w całości. W ich domach przeważnie istnieje wydzielone miejsce, w którym trzymają zdobycze w postaci wydań DVD swoich ulubionych tytułów. Największym uznaniem cieszą się te, które zawierają jak najwięcej dodatków specjalnych. Dla wiernego fana to prawdziwa skarbnica informacji, których nigdy wcześniej nie miał okazji usłyszeć. Na polskim rynku ukazał się jakiś czas temu drugi sezon serialu „Blindspot”, wydany przez Galapagos, a który obfituje w olbrzymią wręcz ilość materiałów dodatkowych.

Blindspot, sezon 2, materiały dodatkowe, DVD, Galapagos

„Blindspot”

Serial miał swój debiut w roku 2015 i w bardzo krótkim czasie zebrał liczne grono fanów. Fabuła zbudowana została na dobrze sprawdzonym schemacie procedurali kryminalnych, czyli każdy odcinek opowiada o innym śledztwie. Elementem spajającym całość jest główna bohaterka, która budzi się na Time Square w Nowym Jorku. Nie pamięta nic ze swojej przeszłości, a całe jej ciało pokrywają tajemnicze tatuaże. Jednym z nich jest imię i nazwisko jednego z agentów FBI, Kurta Wellera. Od tej chwili oboje muszą połączyć swoje siły, aby odkryć nie tylko prawdziwą tożsamość kobiety, ale także znaczenie tatuaży zdobiących jej ciało.

Spisek scenarzystów

Na pierwszy rzut oka fabuła „Blindspot” nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród setek podobnych seriali produkowanych w USA. Produkcji nadano jednak nieco więcej mistycyzmu przez wspomniane tatuaże, dzięki czemu tajemnica kryjąca się za ich znaczeniem pochłonęła niemal wszystkich widzów. Dobre tło fabularne to jedno z największych wyzwań dla twórców serialu, o czym bardzo obszernie mówią w dodatkach specjalnych. Marzeniem fanów jest spotkać się twarzą w twarz, nie tylko z obsadą, ale także z twórcami, którzy wiedzą najwięcej na temat swojego dzieła, bo przecież sami je „zbudowali” od podstaw. W materiałach dodatkowych wydania DVD „Blindspot” można obejrzeć aż trzy nagrania, które powinny zaspokoić ciekawość. Scenarzyści w kameralnej atmosferze, wygodnie siedząc w fotelach, dyskutują na temat tego, jak wyglądała praca nad tworzeniem serialu, jego fabuły i budowania postaci. Podczas tego spotkania analizują, co kierowało nimi podczas tego zadania i jakie mieli odczucia co do tego, jak powinna zostać poprowadzona historia. Widz może dowiedzieć się z tego wiele ciekawych rzeczy, o których na pewno nie miał pojęcia. Całość rozmowy obfituje w liczne anegdoty z planu, dając fanom unikatowe poczucie uczestniczenia w całym procesie produkcyjnym. Każdy ze scenarzystów opowiada o swoich obowiązkach, które ewidentnie sprawiały im radość. Twórca „Blindspot”, Martin Gero, wydaje się naprawdę oddany swojej pracy, a sposób, w jaki opowiada o serialu ze scenarzystami, przypomina bardziej rozmowę wiernych fanów, którzy gorąco dyskutują o swojej ulubionej produkcji. Poruszane są tematy nie tylko samego procesu powstawania, ale także głównych bohaterów i odcinków drugiego sezonu. Szczególnie dużo uwagi poświęcono tutaj relacji pomiędzy Jane Doe a Kurtem Wellerem.

Blindspot, sezon 2, materiały dodatkowe, DVD, Galapagos

Comic-Con

Nieodzownym elementem relacji pomiędzy obsadą serialu a fanami jest możliwość spotkania ich na żywo i dowiedzenia się czegoś więcej nie tylko na temat ich postaci, ale także aktorów i ich punktu widzenia na swoich bohaterów. W materiałach dodatkowych można obejrzeć pełen panel dyskusyjny, jaki odbył się podczas słynnego Comic-Conu w San Diego. Sekwencją otwierającą to niezwykłe spotkanie z fanami jest krótki dokument ukazany z perspektywy jednej z aktorek grających w „Blindspot”. Wybór padł na Ashley Johnson, odtwórczynię roli Patterson, i nie jest to wybór przypadkowy. Aktorka wiele lat wcześniej brała udział w Comic-Conie, ale jako zwykła fanka. Pokazanie jej reakcji na znalezienie się po drugiej stronie, jako gościa, daje dużo frajdy. Widać, że Johnson czuje się mocno speszona całą sytuacją, dzięki czemu widz może przez chwilę pofantazjować na temat tego, jakby zachował się, gdyby znalazł się w podobnej sytuacji. Materiał pokazany w ten sposób staje się bardziej przystępny w odbiorze. Sam panel, w którym bierze udział obsada i Martin Gero, to kopalnia anegdot i ciekawostek z planu. Można się z tego dowiedzieć, jak czasochłonne było stworzenie tatuaży na ciele Jaimie Alexander grającej Jane Doe, ale także usłyszeć, jak aktorzy i aktorki widzą grane przez siebie postacie i usłyszeć oryginalny australijski akcent Sullivana Stapletona. Aktor musi go ukrywać w serialu, więc jeśli ktoś nie wiedział, skąd pochodzi, może się mocno zdziwić, tak jak ja. Materiał z Comic-Conu jest zdecydowanie za krótki, szczególnie dla kogoś, kto uwielbia tego typu smaczki.

Blindspot, sezon 2, materiały dodatkowe, DVD, Galapagos

Sceny niewykorzystane, gagi z planu i serialowi antagoniści

Drugi sezon „Blindspot” liczy 22 odcinki. Do każdego z nich dołączone są sceny niewykorzystane w finalnej wersji wyemitowanej przez telewizję. Po każdym skończonym odcinku możemy je obejrzeć i sami zdecydować, czy był to wybór trafiony. Najczęściej jest to materiał będący uzupełnieniem fabuły od strony budowania charakterów głównych postaci – swoisty small talk, dający widzom nieco szerszy obraz na to, kim są główni bohaterowie i jak rozwijają się relacje pomiędzy nimi. Dla osób zainteresowanych głębszym poznaniem postaci z serialu na pewno będzie to materiał wartościowy, jednak w przeważającej większości są to sceny rzeczywiście zbędne dla całej historii, które rozwodniłyby całość poszczególnych odcinków. Nieudane sceny i gagi są natomiast wyjątkowo niepotrzebne, ponieważ nie pasują po prostu do charakteru serialu. Sprawdzają się doskonale w komediach czy podczas napisów końcowych, bo podtrzymują humor całości, jednak w przypadku „Blindspot” można poczuć się wręcz niezręcznie podczas ich oglądania. Sprawa wygląda zupełnie inaczej podczas oglądania materiałów poświęconych antagonistom serialu, czyli tajemniczym Sandstorm i Zero Division. Martin Gero wraz z aktorami dyskutują na temat tego, w jaki sposób Sandstorm stało się główną osią fabularną. Bardzo dużo tutaj spoilerów, więc pozostawię ten temat do zbadania wam samym.

Dodatki specjalne zawarte w wydaniu DVD drugiego sezonu „Blindspot” na pewno ucieszą wielu fanów, ale mają jedną i niestety ogromną wadę: w przeciwieństwie do odcinków serialu, brak w nich polskich napisów. Dla osób, które nie znają przynajmniej w stopniu dobrym języka angielskiego, będzie to bariera nie do pokonania, przez co stracą naprawdę dobrą okazję do zagłębienia się w podstawy serialu. 

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
6
Scenariusz
5
Materiały dodatkowe zawarte na płycie DVD drugiego sezonu „Blindspot” to wielki rarytas dla fanów, szczególnie jeśli chcą spojrzeć na serial oczami twórcy i scenarzystów.
Ocena czytelników
7.5

Plusy

  • Comic-Con oczami Ashley Johnson
  • analiza serialu oczami twórcy i scenarzystów
  • mnóstwo ciekawostek z planu

Minusy

  • brak napisów polskich
  • niepotrzebny materiał z gagami

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Blindspot

Wytatuowana dziewczyna zostaje znaleziona naga w torbie podróżnej na Times Square. Nie pamięta, jak się nazywa ani kim jest. FBI odkrywa, że jej tatuaże zawierają …