Recenzja do: Devs (2020 )
Recenzje

Seriale moralnego niepokoju pojawiły się w świecie telewizji stosunkowo niedawno, co ma swoje logiczne wytłumaczenie. Dotychczas większość stacji telewizyjnych hołdowała poglądom, że ludzkość czeka świetlana przyszłość i nie mogły tego zburzyć nieliczne głosy sprzeciwu, które tonęły w natłoku różowego koloru. Wtedy właśnie sci-fi zaczęło romansować z innymi gatunkami, czego skutkiem były narodziny dziecka wyjątkowo trudnego. „Devs” doskonale obrazuje, w jakim kierunku ma zamiar podążyć telewizja, która rozumie istotę naszych czasów.

Devs, sezon 1, sci fi, sezon 1

Ostrzeżenie

Ludzie dopiero niedawno zdali sobie sprawę, że przyszłość naszego gatunku nie będzie wcale taka, jak sobie wyobrażali jeszcze 20 lat temu. Hurraoptymistyczne podejście do pokazywania w serialach kolejnych etapów rozwoju cywilizacyjnego zostaje powoli wypierane przez mroczną stronę człowieczeństwa, która dominując nasz realny świat, powoli wkracza też do tego wykreowanego w serialach. Utopia została zastąpiona dystopią i to w tak zgrabny sposób, że po obejrzeniu wizji świata z „Devs” nikt nie ma wątpliwości, że to, co zrobili główni bohaterowie, jest jak najbardziej możliwe. Ciężki, depresyjny i wzbudzający prawdziwy strach serial tym bardziej potrafi nami wstrząsnąć, jeśli uświadomimy sobie, jak szybko zachodzi postęp technologiczny. „Devs” jest zatem w pewnym sensie ostrzeżeniem, które słychać w popkulturze od dawna, ale na które dopiero teraz zaczynamy reagować.

Devs, sezon 1, sci fi, sezon 1

Strach w oczach

Akcja serialu specjalnie została spowolniona niemal do niezbędnego minimum, tak aby odbiorca mógł poczuć ten dziwny i przerażający na swój sposób spokój, który bije od wielu głównych bohaterów. Sceny są przeciągane, pełne zdawałoby się niepotrzebnych momentów i kadrów, ale dopiero po obejrzeniu całego sezonu jesteśmy w stanie pojąć, jak istotny był to wywód. W momentach przestoju scenariusz potrafi wprowadzić więcej niż w scenach akcji, które również wykazują bardzo osobliwe cechy. Kiedy na ekranie dzieje się coś w szybszym tempie i bardziej emocjonującego, wciąż możemy zauważyć, że antagonistów cechuje zimne wyrachowanie, niemal socjopatyczny spokój, podczas gdy protagoniści wyglądają, jakby zawładnął nimi prymitywny, zwierzęcy strach – niemy, ale przez to o wiele bardziej wyrazisty. Potraktowanie emocji bohaterów w ten sposób sprawiło, że wydają się nam one prawdziwsze i bliższe realiom życia, niż wyraźne odgrywanie ich w innych produkcjach. „Devs” zdołało zatem stworzyć swój styl dzięki podejściu do charakterów postaci w sposób, który jest zdecydowanie mniej popularny w serialach.

Devs, sezon 1, sci fi, sezon 1

Układanka

Historia pokazana w „Devs” to tak naprawdę kilka osobnych opowieści, które, podobnie jak w kryminałach, musimy powoli poznawać, aby łączyć elementy układanki w większą całość. Pierwsze kilka odcinków zdaje się totalnie abstrakcyjnych, mieszając style i gatunki jakby bez większego celu, przez co nie możemy jasno określić, co tak właściwie się wyprawia. Wiemy podświadomie, że jest główny wątek, ale obok niego dzieje się tak wiele, że nie mamy pojęcia, która ścieżka zaprowadzi nas do jego rozwikłania. Widz czuje się przez to zdezorientowany, ale uczucie to mija po kilku odcinkach, kiedy „Devs” w końcu pozwala nam na zrozumienie, w jakim kierunku idzie ten serial. Wtedy właśnie zaczyna się najciekawsza część, ale niestety – nie jest już tak abstrakcyjna jak te kilka pierwszych epizodów.

Devs, sezon 1, sci fi, sezon 1

„Devs” bardzo chciało, aby przekaz płynący z serialu zawierał głębię z pogranicza filozofii, a także z elementami abstrakcji technologicznej i naukowej. Zamiast tego stworzył opowieść o stracie, poszukiwaniu pocieszenia, zemście i zatraceniu. Dramaty głównych bohaterów wyszły na pierwszy plan, udowadniając po raz kolejny, że sci-fi najlepiej sprawdza się jako tło fabularne, a nie jako dominująca postać.

 

Serial „Devs" można obejrzeć na platformie HBO GO.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
7
Scenariusz
8
"Devs" potrafi wzbudzić w widzach prawdziwy strach, ale jego największą siłą, jest zmuszenie odbiorców do zastanowienia się and tym, gdzie leży granica zdrowego rozsądku. Postęp technologiczny w przypadku tego serialu to ofiara, a nie przyczyna, przez co możemy spojrzeć na ten temat z innej perspektywy.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • mnogość stylów
  • wciągająca fabuła
  • spokój, który najbardziej przeraża
  • zmusza do refleksji

Minusy

  • momentami zbyt chaotyczny
  • niektóre sceny są zbyt przeciągnięte

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Devs

Programistka Lily stara się zbadać okoliczności śmierci swojego chłopaka, odkrywając powiązanie tej sprawy z zaawansowaną technologicznie firmą Amaya, a szczególnie …