Recenzja do: Deep State (2018 )
Recenzje

„Deep State” to thriller szpiegowski, który przenosi widzów w rejony Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Libanu oraz Francji. Sam tytuł nawiązuje do grupy niezwykle wpływowych osób, którzy sprawują kontrolę w sposób niejawny. Głównym bohaterem jest Max Easton – kiedyś szpieg, pracujący dla Sekcji (wspólnej jednostki MI6 i CIA), obecnie przykładny mąż i ojciec, mieszkający z rodziną we Francji. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć i Max zostaje nakłoniony do powrotu do pracy w terenie. Tylko co jest prawdą, co fikcją i komu w tej historii może zaufać?

Deep State, recenzja, pilot, serial

Dzisiaj, wczoraj, a może jeszcze wcześniej

Serial prowadzi narrację z dwóch perspektyw – pierwszą jest teraźniejszość, skupiająca się w większości na postaci Maxa. Widzimy, jak ułożył sobie życie od czasu opuszczenia służb specjalnych. Czy to przygotowywanie śniadania dla córek, czy zawożenie ich do szkoły, wszystko ma za zadanie wprowadzić nas w poznanie jego postaci. Drugą perspektywą są wydarzenia dziejące się odpowiednio wcześniej – mogą to być lata albo tylko kilka dni. Z racji przeplatania się pokazywanych wydarzeń, nawet spokojne czynności mają w sobie elementy dreszczyku i nie wiemy, czy zaraz nie wydarzy się coś złego. To operowanie czasem świetnie twórcom wyszło i zdecydowanie przyciąga uwagę. Wiemy, że coś się wydarzyło, nim jeszcze to ujrzeliśmy. Pozwala to snuć pewne teorie, za co widz może być później nagrodzony.

Wszyscy są elementami większej układanki

Poza Maxem niezwykle istotną rolę odgrywa jego żona, Anna. Mimo braku wiedzy o wcześniejszych działaniach męża, kobieta jest w stanie szybko zacząć szukać odpowiednich poszlak. Jest to silna kobieta, która potrafi działać w ciężkim momencie. Wśród znaczących dla fabuły agentów mamy niewielką grupę szpiegów, gdzie Harry odgrywa pierwsze skrzypce. Powrót Maxa do dawniej wykonywanej pracy jest ściśle połączony ze sprawami osobistymi, a dokładniej z jego powiązaniem z Harrym – który wraz z Laylą i Saidem stara się rozgryźć znacznie większą intrygę. Karty są powoli odkrywane przez widzem, który zaczyna widzieć wydarzenia ze znacznie szerszej perspektywy i rozróżniać to, co jest prawdą, a co nie.

Deep State, FOX, recenzja, pilot

Agentem być

Jak przystało na opowieść dotyczącą szpiegów, w serialu nie brakuje brutalności oraz ciekawych, dynamicznych rozwiązań – wszystko przedstawione jest w niezwykle realistyczny sposób. Max, choć nie chce wracać do dawnych obowiązków, to umiejętnie powraca do działań w ukryciu czy wydobywania informacji od innych osób. Widać, że ta rola mu nie odpowiada, a jednocześnie nie ma wyboru i musi sobie z tym poradzić. Chce, by jego rodzina była bezpieczna, dlatego też nie zdradza nic żonie, co ostatecznie może się odbić na ich związku. Przedstawiani nam bohaterowie, wykonujący ten zawód, narażają swoje życie dla dobra misji, która często w sporej części nie zależy od nich. Obserwowanie działań osób rządzących, niepostępujących zgodnie z tym, czego można by od nich oczekiwać, jest niezwykle fascynujące.

Obsadzenie Marka Stronga w głównej roli było świetną decyzją twórców – jego bohater ma w sobie wszystko, czego można się spodziewać po postaci skrywającej swoją przeszłość. Sam aktor po raz kolejny udowadnia, że rola szpiega w jego wykonaniu nie może się nie udać. Reszta obsady wypada tak samo dobrze i nie sposób oderwać wzroku od prezentowanej przez nich historii. Odcinek jest świetnie nakręcony, a nieustanne przeplatanie różnych linii czasowych zostało dobrze poprowadzone i nie wywołuje uczucia zniecierpliwienia. Do tego idealnie dopasowana muzyka, podkreślająca napięcie. Wszystko to składa się na świetny początek produkcji, która zdaje się mieć jeszcze sporo do zaoferowania i nie mogę się doczekać, by odkryć jej dalszą część.

Polska premiera „Deep State” 9 kwietnia o godz. 21:00 na kanale FOX, brytyjska – 5 kwietnia.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
9
Świetnie zagrana, trzymająca w napięciu historia, która ma sporo do zaoferowania i wie, jak zaciekawić widza. Oby dalsze odcinki utrzymały poziom pilota.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • wartka akcja
  • ciekawa intryga
  • zwroty fabularne
  • przeplatanie się wydarzeń z różnych linii czasowych
  • akcja dziejąca się w kilku miejscach na świecie

Minusy

  • ciężko stwierdzić, czy dalsza część sezonu poradzi sobie równie dobrze

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Deep State

Max Easton to były agent wywiadu, który próbuje żyć normalnie. Przeszłość daje jednak o sobie znać i mężczyzna musi wrócić do swojej poprzedniej pracy. Z czasem …


Aktualności

Nowy serial szpiegowski od Foxa!

„Deep State” opowiada o komórce MI6 (oddział brytyjskiego wywiadu), do której, po latach, wraca główny bohater, Max Easton …