Recenzja do: Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019 )
Recenzje

Mijasz go na ulicy. Nie wyróżnia się w tłumie przechodniów, jednak coś sprawia, że obracasz za nim głowę. Coś cię przyciąga. Zastanawiasz się, czy to znajomy. A może to tylko ktoś podobny do dawnego przyjaciela? Kiedy przechodzisz obok stoiska z gazetami i spoglądasz na nagłówek i zdjęcie znajdujące się pod nim, przeszywa cię dreszcz. To nie był zwyczajny mężczyzna. To jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi w Ameryce.

Jestem osobą, która uwielbia czytać, słuchać i oglądać o wszelkich sprawach kryminalnych. Pomimo tego nigdy nie zainteresowałam się szerzej sprawą Teda Bundy'ego – a to przecież jeden z najsłynniejszych morderców w Ameryce. Kiedy dowiedziałam się, że Netflix tworzy dokument o mężczyźnie oraz kulisach jego zbrodni, wiedziałam, że będzie to produkcja, której premiery nie mogę przegapić.

Kuba Rozpruwacz USA

Obiektywnie Ted był przystojnym i charyzmatycznym mężczyzną. Wielu nie było w stanie uwierzyć, że będzie on skazany na śmierć za brutalne morderstwa 30 młodych kobiet – i wiele wskazuje na to, że ofiar mogło być dużo więcej. Nie brakowało mu inteligencji – i właśnie to sprawiło, że przez wiele lat był nieuchwytny dla policji. Popełniał kolejne zbrodnie i zdołał dwa razy umknąć służbom. Dokument przedstawia Teda jako przebiegłego, narcystycznego człowieka. Poznajemy opinie psychologów, dziennikarzy oraz śledczych, którzy brali udział w zatrzymaniach i procesie Bundy'ego.

Conversations with a Killer, Ted Bundy tapes, taśmy, Ted Bundy, rozmowy z mordercą, dokument, serial, Netflix, recenzja

Dokument pokazuje także, jak wielki wpływ na całą sprawę miał medialny szum. Zainteresowanie sprawą było ogromne, a w dniu egzekucji mężczyzny przed więzieniem stały tłumy. Kim był człowiek, który pozbawił życia tak wiele osób?

Muszę przyznać, że czuję jednak pewien niedosyt pod tym względem. Po obejrzeniu dokumentu zaczęłam czytać o sprawie – i jak się okazało, w produkcji nie znalazło się wiele więcej informacji niż te, które można znaleźć bez problemu w sieci. Liczyłam na nieco głębszą analizę psychologiczną Bundy'ego. Twórca dokumentu nie bał się poruszyć każdego aspektu życia mężczyzny – pornografia, pociąg do przemocy seksualnej oraz objawy wskazujące na osobowość bipolarną, jednak niektóre wątki zostały potraktowane pobieżnie. 

Historia zmontowana na medal

Tym, co wyróżnia dokument wśród innych, jest naprawdę świetny montaż. Oglądając dokumenty, nawet na emocjonujące tematy, momentami można zacząć się nudzić – jednak nie w tym przypadku. Zdjęcia, wypowiedzi osób, które miały do czynienia z Bundym, fragmenty filmów, wydań wiadomości z tamtych lat, aż w końcu – taśmy, które morderca nagrał niedługo przed swoją śmiercią. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam jego głos, poczułam ogromny niepokój. Uderzył mnie fakt, że ten człowiek naprawdę istniał, nie był wytworem wyobraźni scenarzystów. Żył i dokonywał strasznych czynów.

Dużo dla produkcji zrobiła także ścieżka dźwiękowa – początkowo nie zwracałam na nią uwagi, jednak dźwięki cały czas przewijały się w tle. Potęgowało to uczucie niepokoju i grozy. Nie będę ukrywać, momentami musiałam robić przerwy, by dać sobie chwilę na oddech. To nie serial, który można obejrzeć na spokojnie do śniadania czy popołudniowej kawy. To historia pełna wstrząsających faktów.

Conversations with a Killer, Ted Bundy tapes, taśmy, Ted Bundy, rozmowy z mordercą, dokument, serial, Netflix, recenzja

Burn, Bundy, burn

„Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes” to mroczna podróż w czasie, opowiadająca historię mordercy, zabawy ze śledczymi w kotka i myszkę oraz przede wszystkim – stawiająca pytania. Rozmowy – a raczej monologi – Bundy'ego stanowią nie tylko swego rodzaju spowiedź mordercy, ale także skłaniają do refleksji nad ludzką moralnością.

Jeśli interesują was sprawy kryminalne, dokument Netflixa to pozycja obowiązkowa. Brutalny, poważny, szczery i poruszający – taki właśnie jest serial „Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes”.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
9
Dokument Netflixa to brutalna, poruszająca i wciągająca produkcja. Obowiązkowa pozycja dla fanów wszelkich historii kryminalnych.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • montaż
  • nastrój

Minusy

  • brak pogłębionej analizy psychologicznej
  • dla niektórych może być momentami nużący

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Aktualności