Recenzja do: The X-Files (1993 )
Recenzje

„The X-Files” wróciło na ekrany i muszę przyznać: jaram się. Oczywiście wiem, że 99,9% fanów (hiperbola) nie cierpi poprzedniego sezonu, ale ja go oceniam pozytywnie. Nie uważam, żeby był najgorszy, ale też do najlepszych mu daleko – jest po prostu OK.

Sezon sprzed dwóch lat ma sporo wad, do których zalicza się przede wszystkim mała liczba epizodów (sześć), niektóre były przeładowane pomysłami. Jest to najbardziej widoczne w finale oraz w „Home Again”. W ostatnim odcinku dzieje się tak dużo jak w dwuparterach lub trójparterach z serii 1-9. Twórcy napakowali fabuły na 80-120 minut do 40 minut, to nie mogło się udać. Tym razem mamy jednak dziesięć odcinków, czyli o cztery więcej.

Z Archiwum X, 11 sezon, 1 odcinek, serial

Rozpoczynający ten sezon „My Struggle III” to typowo carterowy odcinek w najgorszym rozumieniu tego słowa. Dużo łopatologii i jeszcze więcej monologów o rzeczach, które widzimy na ekranie. Odnoszę wrażenie, że Carter chciał jedynie zamieść pod dywan cliffhanger poprzedniego sezonu i wrócić do schematu serialu – podziału na mytharki i standalone’y. Zrobił to niestety w toporny i chaotyczny sposób, a jednocześnie rozwiązanie cliffhangera w ogóle mnie nie zaskoczyło. Dziewięć lat oglądałem „The X-Files” oraz inne seriale Cartera – takie jak „Millennium”, „Harsh Realm”, „Lone Gunmen” – i dobrze wiem, jakie zagrania stosuje ten jegomość, gdy dochodzimy do dramatycznych wydarzeń.

Teraz uwaga, uwaga. Okazało się, że cały „My Struggle II” (finał z 2016 roku) to były wizje Scully. Podobne zagranie dostaliśmy w niedocenianym, a równie dobrym – momentami lepszym – serialu Cartera, czyli „Millennium”. Fabuła odcinka pędzi na złamanie karku, dużo się dzieje (nie zawsze z sensem), mamy sporo scen akcji (przesada z reklamami samochodów marki Ford, co miało miejsce też w dziesiątej serii, ale nie na taką skalę). O tym, że ojcem Foxa jest Palacz, wiadomo od dawna, ale w odcinku pada jeszcze zdanie, że kosmici nie podbiją naszej planety, bo „po co im planeta, którą sami niszczymy”. Zatem otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego do inwazji nie doszło w 2012 roku. Podoba mi się taki rozwój tego wątku. Ale poza tym wciąż mamy mnóstwo kiepskich dialogów i monologów.

Z Archiwum X, 11 sezon, 1 odcinek, serial, Scully

Jak wiadomo, William będzie odgrywał istotną rolę w tegorocznym sezonie. Chłopak unosił się nad finałem dziewiątej serii, filmem kinowym oraz dziesiątą serią jak duch. Scully i Mulderowi należy się zamknięcie tego rozdziału ich życia. Mam nadzieję, że owo zamknięcie nastąpi w jedenastej serii i że wyjaśni się twist fabularny z tego odcinka. Na Williamie świat się jednak nie kończy. Do „The X-Files” powrócił bohater znany z przeszłości, czyli Jeffrey Spender. Musi mieć świetnego chirurga plastycznego, wygląda o wiele lepiej niż szesnaście lat temu. Pojawia się też kilka nowych postaci, z których najciekawsza wydaje się być kobieta grana przez Barbarę Hershey.

Pewnie już zdążyliście zerknąć na ocenę. Dlaczego jest taka niska? Słowa, słowa, słowa. Scenariusz. Tylko tyle i aż tyle. Z gówna bata nie ukręcisz. Poza tym ograniczenie roli Scully do „damy w opałach”, nachalny product placement, nie wspominam już nawet o chaotycznych nawiązaniach do poprzednich sezonów. Oby kolejne epizody były lepsze. Znacznie lepsze.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
5
Muzyka
6
Scenariusz
2
„My Struggle III” to słaby odcinek mitologiczny, pełen beznadziejnych dialogów i monologów oraz ekspozycji. Ale „The X-Files” jest serialem, którego nie ocenia się po jednym odcinku, gdyż równie istotne są standalone’y.
Ocena czytelników
8.5

Plusy

  • rola Williama B. Davisa i Mitcha Pileggiego
  • muzyka Marka Snowa
  • fajne sceny pościgów

Minusy

  • rola Anderson ogranicza się do roli damy w opałach
  • nachalny product placement
  • chaos, toporność
  • scenariusz to nieporozumienie

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The X-Files

Fox Mulder i Dana Scully to para detektywów pracujących dla Federalnego Biura Śledczego. Zajmują się Archiwum X, czyli miejscem, do którego trafiają wszystkie sprawy …


Aktualności