Recenzja do: Chernobyl (2019 )
Recenzje

Wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu to niewątpliwie najtragiczniejsza katastrofa przemysłowa, jaka miała miejsce na świecie w XX wieku. Jak naprawdę wyglądał wybuch i co ważniejsze, reakcja władz państwowych? Tego wszystkiego dowiemy się w serialu „Chernobyl”. 

Nic takiego się nie stało 

Pracownicy elektrowni z początku przekonani byli, że wybuchł zaledwie zwykły zbiornik z wodorem, a pożar przeniósł się na dach. Nie mogli zrozumieć, jak doszło do eksplozji, ale byli przekonani, że to nic poważnego. Natomiast już po kilkunastu minutach, niedługo przed przyjazdem pierwszych zastępów straży pożarnej, pierwsi pracownicy zaczęli umierać na skutek zbyt dużej dawki promieniowania. Mimo że wszyscy znali już prawdę, nie chcieli w nią uwierzyć. Podejmowali desperackie działania, starali się między innymi schłodzić reaktor, którego nawet już nie było. 

Piękny widok

Nawet na kilka godzin po wybuchu, zaledwie garstka osób zdawała sobie sprawę ze skali zagrożenia. Gdy niepokojące znaki zaczęły docierać do władz, kazali oni odłączyć wszelkie linie telefoniczne, aby „nie szerzyć dezinformacji”. Ludzie stali na podwórzach całymi rodzinami i obserwowali spektakularnie palące się chemikalia. Następnego dnia wszyscy wrócili do normalnych, codziennych zajęć – poszli do pracy i szkoły, sądząc, że pożar został już opanowany. My natomiast wiemy już, że powinni oni wszyscy uciekać z miasta zaraz po wybuchu. Wiele osób zginęło od bezpośredniego napromieniowania, ale również od chorób z nim związanych. Dzieci napromieniowanych matek rodziły się bez kończyn, ważnych narządów lub z rakiem. Zanotowano także znaczny wzrost występowania nowotworów wśród dorosłych mieszkańców Prypeci. Często mówi się, że skutki katastrofy niektóre osoby odczuwają aż do dziś. Widzimy przez to, jak bardzo strach władz przed paniką naraził życia milionów ludzi. 

Wiarygodność kluczem do sukcesu? 

Wiele wydarzeń ukazanych w serialu w stu procentach zgadza się z tymi, które miały miejsce naprawdę. Widać, że w scenariuszu zostały uwzględnione opowieści osób, które miały bezpośrednią styczność z reakcjami i zachowaniami ludzi w obliczu katastrofy. W „Chernobylu” użyto także prawdziwych rozmów dyspozytorów straży pożarnej, która jako pierwsza pojawiła się na miejscu eksplozji. Wielu strażaków zapłaciło życiem za bezwarunkowe wykonywanie swojej pracy. Dzięki właśnie takiej formule, widzowie mogą zobaczyć, co rzeczywiście działo się zaledwie na godziny po katastrofie. Świadomość tej autentyczności zdecydowanie wzmaga w odbiorcy uczucie niepokoju.

Klimat, który wywołuje skrajne emocje 

Mimo iż katastrofa miała miejsce 33 lata temu, oglądając serial czułam się, jakbym stała pośród tych wszystkich nieświadomych zagrożenia mieszkańców. Świetna muzyka oraz zdjęcia sprawiły, że miałam momentami ciarki na całym ciele. Pierwszy odcinek zawiera wydarzenia zaledwie z kilku godzin po wybuchu, a mimo to mogliśmy zobaczyć, jak świetnie aktorzy radzą sobie z powierzonym im zadaniem. Niemal namacalnie można było wyczuć ich strach, złość czy rozgoryczenie. Wydawać by się mogło, że produkcja może nas zanudzić, jest ona w końcu swojego rodzaju dokumentem. Poszczególne sceny są jednak tak odpowiednio umieszczone w czasie oraz zmontowane, że nawet przez sekundę nie myślałam o nudzie. 

Serial dostępny jest w Polsce na platformie HBO GO. 

Gra aktorska
10
Zdjęcia
9
Muzyka
10
Scenariusz
8
„Chernobyl” to produkcja z najwyższej półki posiadająca świetny scenariusz i muzykę. Wywołuje w widzu uczucie niepokoju, niepewności i strachu, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy doświadczali tej tragedii razem z bohaterami.
Ocena czytelników
9.5

Plusy

  • autentyczność wydarzeń
  • gra aktorska
  • muzyka
  • montaż
  • klimat grozy

Minusy

  • zdradzenie finalnych losów niektórych bohaterów już w pierwszych minutach

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Chernobyl

Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy. Jednocześnie naukowcy starają się …


Aktualności