Recenzja do: Cheer (2020 )
Recenzje

Pasmo wyrzeczeń, mordercze treningi, ciągła chęć bycia lepszym – wszystko sprowadza się do jednego występu. Ile tak naprawdę kosztuje szansa na udział w Mistrzostwach cheerleadingu w Daytonie?

„Cheer” to ośmioodcinkowy dokument, przedstawiający przygotowania zawodników uniwersytetu Navarro do Mistrzostw w Daytonie. Z całej drużyny jedynie dwudziestka będzie miała szansę zaprezentować swoje umiejętności. Kamera śledzi zmagania bohaterów i ich trenerki Moniki – by na końcu dać występ idealny.

Nie ma czasu na kontuzje

„Cheer” ukazuje ludzi o niezwykłej determinacji, gotowych do poświęceń i skupionych na celu. Porażka nie wchodzi w grę, a na kontuzje nie ma czasu. W pamięć mocno zapadł mi moment, w którym jedna z cheerleaderek wyznała, że w danym roku przeszła przez parę wstrząśnień mózgu. To niebezpieczny sport – podrzuty i obroty kilka metrów w górze. Salta, piramidy – dokument ukazał, że to wbrew pozorom nie jest machanie pomponami. To próba siły i charakteru. Zawodnicy muszą okazywać sobie niesamowite zaufanie i pracować jak w zegarku. Podczas występu wszyscy stają się machiną i nikt nie może pozwolić sobie na pomyłkę – inaczej cały mechanizm zostaje zaburzony. Równocześnie ukazane jest to, jak bliscy sobie stają się zawodnicy – są dla siebie jak rodzina, gotowa wspierać się w każdej chwili.

Moją sympatię szczególnie zdobyła Lexi. Dziewczyna po przejściach, która w cheerleadingu odnalazła pasję, samodyscyplinę. Jak sama powiedziała – gdyby nie trafiła do Navarro i pod skrzydła Moniki, prawdopodobnie siedziałaby w więzieniu. Lexi dała się jednak poznać jako sympatyczna, chociaż nieco wyalienowana osoba – która przy okazji jest cholernie utalentowana. Podobało mi się również przedstawienie Gabi Butler. Dziewczyna to wręcz celebrytka w świecie cheerleadingu, zaangażowana w ten sport od najmłodszych lat. Mimo sławy, pozostaje skromna i ciężko pracuje. Ciąży nad nią dodatkowa presja związana z życiem w świetle reflektorów.

cheer,netflix,documentary, recenzja,navarro

Co zostało podkreślone kilka razy, cheerleading po college’u się kończy. Cała praca, godziny poświęcone na treningi, urazy oraz ogromne obciążenie psychiczne – wszystko by wystąpić w Daytonie. Później nie ma możliwości, by kontynuować ten sport. Nieliczni zostają trenerami, jednak dla większości, przygoda kończy się po zawodach. Biorąc pod uwagę, że niektórzy mogą nie dostać się do finalnego składu występujących, jeszcze bardziej współczułam sportowcom.

Wzloty bez polotu

To co nie do końca przekonało mnie w „Cheer” to realizacja dokumentu. W wypowiedziach zawodników, ich bliskich czy Moniki zabrakło mi naturalności. Wielokrotnie miałam wrażenie, że kamera niesamowicie wpływa na zachowanie bohaterów i są nią skrępowani. Z jednej strony to zrozumiałe, jednak nie mogę udawać, że nie wpłynęło to na mój odbiór całości. Dodatkowo brakowało mi dynamiki – nawet gdy działo się coś więcej, lub nawet szokującego, sposób montażu sprawiał, że całość dokumentu przedstawia się dosyć płasko. Jedynie finałowy odcinek i występ w Daytonie dostarczyły mi porządnej dawki emocji.

netflix,cheer,documentary,recenzja,navarro

„Cheer” pozwala na ujrzenie cheerleadingu w zupełnie nowym świetle. Ten sport to ciągła praca nad sobą – nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Oglądanie dokumentu było ciekawym, ale i trudnym doświadczeniem. Obserwowanie zmagań zawodników, ich rozterek sprawiało, że momentami zastanawiałam się dlaczego to robią – i czy to naprawdę jest warte tylu godzin morderczych treningów i wyrzeczeń. Mimo wszystko nie będzie to produkcja, którą zapamiętam na długo. Jeśli kogoś ciekawi temat, z pewnością powinien obejrzeć dokument. Jeśli nie – nie jest to pozycja obowiązkowa do zobaczenia.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
7
Scenariusz
6
"Cheer" to dokument o dążeniu do zwycięstwa, walki z własnymi słabościami i wspólnocie. Brakuje dynamizmu i niektóre osoby widocznie stresują się mówieniem do kamery. Dla zainteresowanych produkcja może okazać się naprawdę warta uwagi, ale jeśli się ją odpuści - nie ma czego żałować.
Ocena czytelników
6

Plusy

  • możliwość wglądu w realia sportu
  • ciekawi bohaterowie

Minusy

  • brak dynamiki
  • widoczna sztywność przed kamerą

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Cheer

Serial dokumentalny, śledzący losy drużyny cheerleaderek, należącej do teksańskiego college'u. Dziewczyny pod przewodnictwem kapitan Moniki Aldamy chcą zdobyć mistrzowski …