1
Recenzja do: Evil (2019 )
Recenzje

Co skłania ludzi do popełnienia zbrodni? Wewnętrzna potrzeba? Choroba psychiczna? Chęć zemsty lub wyładowania frustracji? Odpowiedź może być inna, bardziej złowieszcza i nieprawdopodobna. Bo co jeżeli do sięgnięcia po radykalne środki skłaniają diabelskie siły?

Po obejrzeniu zwiastuna „Evil” byłam szczerze zainteresowana. Po plecach przeszedł mi dreszcz grozy, muzyka wprowadziła niepokojący klimat i wręcz zacierałam ręce, nie mogąc doczekać się momentu, w którym przekonam się co do zaoferowania ma nowość od CBS.

Serial przedstawia losy psycholog Kristen Bouchard, uczącego się kapłana Davida Acosty i kontrahenta Bena Shroffa, którzy badają nadprzyrodzone zjawiska, równocześnie starając się znaleźć naukowe wyjaśnienia niepokojących wydarzeń. Wkrótce odkrywają, że nie wszystko można przedstawić w racjonalny sposób...

evil, cbs,pilot

Wyrwane z kontekstu

Niewiele dowiedziałam się o głównych bohaterach. Co prawda był to jedynie pilot, ale nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że oglądam odcinek wyrwany ze środka sezonu. Zabrakło mi tutaj dobrej ekspozycji, ciekawego wprowadzenia. Pilot to zazwyczaj najważniejszy odcinek, ponieważ to po nim widz zwykle decyduje czy dana produkcja jest dla niego. Wydaje mi się, że twórcy „Evil” kompletnie o tym zapomnieli.

Główna bohaterka wychodzi jednak na plus. Kristen wydaje się być osobą, która walczy o swoje i ma łeb na karku, co niestety jest dość rzadkie w dzisiejszym świecie seriali. Gra aktorska Katji Herbers naprawdę przypadła mi do gustu i miło się ją oglądało. Znałam ją wcześniej z „Westworld”, a w pilocie produkcji CBS miałam okazję ujrzeć ją z innej strony.

Jeśli chodzi o Aasifa Mandviego i Mike'a Coltera, to nie do końca mogę się wypowiedzieć. Ben, grany przez Mandviego, wydaje się mieć potencjał, jednak, jak wspomniałam wcześniej, niewiele mogę powiedzieć na temat bohaterów. Mike Colter również nie przykuł mojej uwagi. Nie widziałam „Luke Cage”, w którym występował, więc nie mam porównania, aczkolwiek w roli Davida nie wywarł na mnie dobrego wrażenia. Po prostu był i...tyle.

evil,cbs,pilot

Dreszcz wizualnej porażki

Mieszane uczucia mam także względem wizualnej strony produkcji. Wszystko wyglądało jak zrobione na szybko, „odbębnione”, byleby było. Momentami miałam wrażenie, że oglądam amatorski film jakiegoś youtubera, a nie serial dość popularnej stacji. Największy ból sprawiła mi jednak charakteryzacja jednej z postaci, którą w pewnym momencie widzi Kristen. Nie będę zdradzać więcej, ale MOJE OCZY. Dawno nie widziałam czegoś tak źle zrobionego. Trudno mi zinterpretować intencje twórców. To miało być straszne? Groteskowe? Cóż, moim zdaniem wyszło naprawdę kiczowato, a wręcz żałośnie. Jeśli był w tym jakiś zamysł artystyczny, do mnie niestety nie przemówił.

Szczerze mówiąc już na napisach końcowych zastanawiałam się, co w sumie działo się na początku odcinka. Żadna ze scen nie zapadła mi w pamięć. Włączyłam, obejrzałam, that's it, thank you very much. Nie dość, że byłam rozczarowana, to miałam jeszcze nad sobą widmo straconego czasu, co pogłębiło moją frustracją, bo co jak co, ale na słabe produkcje cennych minut tracić nie lubię.

evil,cbs,pilot

Mam dość spory mętlik w głowie. Liczyłam na coś z dreszczykiem, a dostałam pilot z trudnym do określenia klimatem – jednak z grozą nie miał on nic wspólnego. Myślę, że z czystej ciekawości zobaczę kolejny epizod, ale czuję, że na tym zakończę. Tym razem twórcom nie udało się mnie kupić, a szkoda, bo w pomyśle na „Evil” widziałam potencjał.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

Gra aktorska
5
Zdjęcia
3
Muzyka
5
Scenariusz
3
Zwiastun "Evil" obiecywał niepokojącą produkcję - otrzymałam jednak dość mdłe czterdzieści minut zmarnowanego czasu. Jeśli wezmę się za kolejny odcinek to jedynie z czystej ciekawości albo gdy będę się już potwornie nudzić. W innym wypadku - nie ma mowy.
Ocena czytelników
3

Plusy

 • postać Kirsten

Minusy

 • słabe wprowadzenie
 • efekty specjalne
 • zmarnowanie potencjału już na wstępie

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  A mnie kupił odcinek tą mieszanką klimatów, trochę horroru, trochę komedii, pastiszu, i dokładnie tego się spodziewałem po twórcach BrainDead, The Good Wife. I jak tak patrzę na zagraniczne recenzje to raczej są dobre opinie.

Powiązane

Seriale

Evil

Psycholog, szkolący się kapłan i kontrahent badają różnego typu zjawiska nadprzyrodzone, szukając jednocześnie ich naukowych wyjaśnień. Czy przerażające opętanie …