Recenzja do: Catch-22 (2019 )
Recenzje

Wojna to piekło i nie trzeba wcale być jej uczestnikiem, żeby zdawać sobie z tego sprawę. Na obszarach objętych walkami nie ma żadnego miejsca, w którym można poczuć się bezpiecznie i nawet karabin w rękach tego nie zmieni. Różne formacje wykonują w pocie czoła trudne zadanie zmiecenia z powierzchni ziemi przeciwnika, a każdy żołnierz czuje ten sam strach, niezależnie od tego, czy pływa po morach, lata po niebie, czy siedzi w okopie. „Catch 22” stara się pokazać właśnie takiego typowego, szablonowego poborowego, który ma głęboko w nosie chwalebne pobudki i interesuje go tylko jak przetrwać.

Catch 22, Hulu, sezon 1, recenzja

Szaleństwo

Głównym założeniem serialu, jak i książki autorstwa Josepha Hellera, jest pokazanie absurdalnego wymiaru wojny. Do tego celu używa Yossariana, bombardiera służącego w południowych Włoszech podczas drugiej wojny światowej. Główny bohater nie ukrywa, że znalazł się tutaj z własnej woli, ale teraz bardzo tego żałuje i za wszelka cenę chciałby wrócić do domu. Strach o swoje życie oraz brak wiary w cele i zadania aliantów pchają go w objęcia coraz bardziej szalonych pomysłów. Sytuację zaognia jego przełożony, który bez wyraźnego powodu postanawia zwiększać minimalna liczbę lotów bojowych wymaganych do zwolnienia ze służby. Yossarian, którego od bezpiecznego powrotu do domu dzieliło zaledwie kilka misji, nagle musi ich wykonać o kilkanaście więcej. Wzbudza to w nim frustrację i kiedy jakimś cudem ponownie zbliża się upragnionego limitu, ten zostaje znów podniesiony i tak w kółko. Wraz z upływem czasu i kolejnych lotów Yossarian zaczyna wpadać w coraz większy obłęd, będąc jednocześnie przekonanym, że już nigdy nie wyrwie się z piekła wojny. W momencie, w którym wydaje mu się, że gorzej być nie może, pojawiają się o wiele większe kłopoty.

Catch 22, Hulu, sezon 1, recenzja

Wytresowani na medal

Początek serialu wydaje się typową opowieścią o dzielnych amerykańskich żołnierzach, którzy maja zamiar uratować cały świat przed groźbą zniewolenia. Możemy zobaczyć powolny proces szkolenia, w którym to główną zasadą jest złamanie charakteru żołnierza, a następnie zbudowaniu w to miejsce tego, czego życzy sobie widzieć armia. Posłuszeństwo, karność oraz oddanie sprawie nie są cechami Yossariana, ale zanim jeszcze trafił do Włoch wydawało się, że nie wyróżnia się niczym szczególnym od pozostałych rekrutów. Unikał konfrontacji z przełożonymi i nie miał zamiaru nadstawiać karku okazując brak posłuszeństwa. Jego głównym celem było wykonanie odpowiedniej ilości misji jako bombardier, a następnie powrót do domu w jednym kawałku. Problem w tym, że główny bohater od samego początku udawał i był zwykłym tchórzem. Bardzo szybko wychodzą na jaw jego prawdziwe intencje i założenia wobec wojny. Yossarian wybrał szkolenia na bombardiera, ponieważ trwa ono najdłużej spośród wszystkich jednostek armii, więc po cichu liczył, że zanim je ukończy, wojna dawno dobiegnie końca. W tym miejscu nie można zarzucić mu jeszcze wspomnianego tchórzostwa, ponieważ objawia się ono dopiero później, ale już ten jeden mały element wskazuje na jego ogromną niechęć do ryzykowania własnego życia na wojnie. Z całego serialu bije ogromny przekaz pacyfistyczny i w wielu momentach widzowi wydaje się, że to właśnie Yossarian jest jedynym człowiekiem z resztkami zdrowego rozsądku. Przerysowanie postaci jego przełożonych doskonale uwidoczniło ślepe oddanie sprawie każdego z nich, przy czym nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego to robi. Nikt ich nie wyszkolił, tylko wytrenował jak psy, które teraz wykonują rozkazy, nie wiedząc nawet czemu służą. Motyw ten przewija się wielokrotnie w serialu i naprawdę doskonale podkreśla absurd wojny.

Catch 22, Hulu, sezon 1, recenzja

Przekaz

„Catch 22” bardzo uważnie stara się przełożyć na język seriali to, co jest najważniejsze w powieści. Niektóre dialogi, sceny czy nawet postacie są doskonałym odbiciem tych z kart książki i momentami zaczyna to wzbudzać obawy o oryginalność całej produkcji. Nie jest sztuką przenieść słowo w słowo książkę na ekran, ale w przypadku „Catch 22” nie dało się tego zrobić inaczej przy wielu scenach. Joseph Heller w doskonały sposób użył satyry, stosując ją w małych dawkach ukrytych pod płaszczykiem wojennej historii, dlatego nie mogło tego też zabraknąć w serialu. Niestety staje się to prawdziwa zmorą dla każdego, kto czytał książkę, ponieważ zabrano mu sprzed nosa element zaskoczenia fabułą. Nie zmienia to faktu, że całość historii wciąż potrafi zrobić na odbiorcy piorunujące wrażenie, głównie za sprawą ponadczasowości przekazu. Osoby, które z tą historią mają styczność po raz pierwszy, zapewne poczują to jeszcze mocniej podczas wielu scen, które dyskretnie, ale zdecydowanie wyśmiewają żołnierzy, wojsko, wojnę i sam proces myślowy dowódców.

Catch 22, Hulu, sezon 1, recenzja

Serial „Catch 22” pozostawi widzów z ogromną ilością emocji i przemyśleń, które będą kłębić się w mocno oszołomionym umyśle, a dopiero z czasem zaczną się klarować. Dawno już nie powstał serial tak brutalnie prawdziwy w kwestii nie tylko bezsensowności wojen, ale także psychiki ludzi, którzy biorą w niej udział. Podczas niektórych scen przeraża nas to, aby kiedy indziej wręcz zniechęcić do dalszego oglądania swoją ponurą i ciężką atmosferą. Po zakończonym seansie już nikt nigdy nie spojrzy ze zrozumieniem na wojnę, ale na pewno zrobi to patrząc na zwykłych żołnierzy.

 

Serial „Catch 22” można obejrzeć na platformie HBO GO.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
7
"Catch 22" to doskonała satyra wojenna, która pokazuje do czego może doprowadzić ślepe zawierzanie rozkazom przełożonych. Główny bohater zdaje się jako jedyny to zauważać, przez co jego perypetie dają tak dużo satysfakcji z ich oglądania.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • świetnie pokazane ślepe oddanie żołnierzy
  • serial potrafi z komedii zamienić się w dramat w ciągu kilku sekund
  • zasugerowanie widzom, że wojna służy jedynie interesom i bogaceniu się wybranych osób

Minusy

  • przewidywalny dla osób znających książkę
  • za mało George'a Clooneya

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Catch-22

Adaptacja książki Josepha Hellera pod tym samym tytułem. Przedstawiona w niej historia dzieje się podczas II wojny światowej, a jej głównym bohaterem jest amerykański …


Aktualności