Recenzja do: Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children (2020 )
Recenzje

Seria morderstw czarnoskórych dzieci, rasizm, Ku Klux Klan, bierność policji, jasnowidze i burmistrz, którego bardziej niż los zaginionych pociech, martwiło dobre imię miasta. „Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children” to przerażający obraz Atlanty lat 70. i 80. – miasta raju dla czarnoskórych, którym wstrząsa seria makabrycznych zbrodni.

„Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children” to kolejny serial, który porusza temat zamordowanych dzieci z Atlanty. Niedawno tematu podjął się drugi sezon „Mindhunter”, który stosunkowo wiernie odtworzył owe mroczne lata stolicy stanu Georgia. Dokument HBO podchodzi do sprawy równie rzetelnie, choć o wiele bardziej szczegółowo przedstawia nam tło tragicznych wydarzeń z lat 1979-1981.

40 lat po tragedii

Już na samym początku widzimy nagranie z przeprowadzonej w 2019 konferencji prasowej, z którego dowiadujemy się, że sprawa sprzed 40 lat wciąż elektryzuje miasto i wciąż wiele jej wątków pozostało niewyjaśnionych. Pojawiają się nawet wątpliwości odnośnie winy osoby wówczas skazanej. Produkcja nie da nam raczej odpowiedzi na pytania, które od prawie połowy wieku stawiają sobie mieszkańcy Atlanty, nie wskaże winnego, ani nie podważy trafności wyroku podwójnego dożywocia dla Wayne’a Williamsa.

Pilot „Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children” sprawia raczej wrażenie szczegółowego portretu Atlanty z tamtych lat. Równocześnie daje delikatne sygnały, że stolica stanu Georgia nie była jakimś niechlubnym wyjątkiem na mapie Stanów Zjednoczonych i uogólnianie wniosków, do których dojdziemy, na cały kraj, wcale nie jest błędem poznawczym. Co więc przedstawia portret Atlanty, który z takim pietyzmem nakreślił nam pilot serialu?

Ano przedstawia z pozoru idealne miasto, w którym miejsce dla siebie odnajdzie każdy przedstawiciel czarnoskórej klasy średniej. Nie jest to ośrodek protestów przeciwko establishmentowi, walki o równouprawnienie Afroamerykanów i zniesienie dyskryminacji rasowej. Jest to miejsce, gdzie każdy z mieszkańców może po prostu żyć własnym życiem, nie będąc ofiarą dyskryminacji. Miasto to od dawna toczy jednak choroba, przez wielu lekceważona, uważana za zwykłe przeziębienie. W roku 1979 pojawiają się objawy, których nie sposób już lekceważyć, czy nie jest jednak za późno?

atlanta, hbo

Zmiany na lepsze?

W 1974 roku burmistrzem miasta zostaje pierwszy w historii Afroamerykanin – Maynard Jackson, któremu bardzo zależy, by w tamtejszej jednostce policji pojawiło się więcej czarnoskórych. Jeszcze cztery lata wcześniej poprzednik Jacksona pokusił się o stwierdzenie, że „czarni muszą myśleć trochę bardziej biało”. Wydaje się więc, że miasto czekają ogromne przemiany. Te zmiany jednak odkrywają prawdziwe problemy Atlanty i Stanów Zjednoczonych. Pomimo coraz bardziej zdecydowanej walki z rasizmem problem magicznie nie zniknął. Nie mówiło się o nim, udawano, że wszystko jest w porządku, ale kryzysowe sytuacje udowodniły, że przed Amerykanami jeszcze długa droga do pełnej normalności.

 W obliczu morderstw czarnoskórych dzieci coraz więcej pojawiało się głosów, że odpowiedzialny za tego typu zbrodnie musi być ktoś biały, albo w ogóle, wciąż funkcjonujący Ku Klux Klan. Wszystko to prowadzi do antagonizowania się obu grup społecznych, co w niezwykle celny sposób przedstawia serial HBO. Toczone chorobą miasto, na ciele którego pojawiają się wrzody, które to dzielnie stara się pudrować nowy burmistrz, to tylko jeden aspekt sprawy, na które zwraca uwagę „Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children”.

Ból i cierpienie

Przerażający kontrast między desperacją rodziców a opieszałością policji, to kolejna rzecz, którą można wychwycić, oglądając pierwszy odcinek serialu. Służby wciąż miotają się, nie wiedząc, z której strony zabrać się za tę sprawę, podczas gdy kolejne miesiące przynoszą kolejne zaginione dzieci, kolejne odnalezione ciała. Trudno się więc dziwić, że o pomoc poproszeni zostają jasnowidze czy też ludzie o bardzo podobnej wówczas reputacji – profilerzy.

„Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children” to produkcja o zacięciu raczej socjologicznym niż kryminalistycznym. Całość wzbogacona jest o archiwalne nagrania i wypowiedzi rodziców zamordowanych dzieci, naocznych świadków, mieszkańców. HBO prezentuje poruszający obraz tragedii, próbując wskazać jej bezpośrednie przyczyny i skutki.

Serial dostępny na platformie HBO GO

Gra aktorska
10
Zdjęcia
8
Muzyka
6
Scenariusz
9
Produkcja HBO to nie tylko opowieść o serii morderstw czarnoskórych dzieci w Atlancie. Serial podejmuje problem równości rasowej i bezwzględnej polityki opartej na tanich populizmach.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • Archiwalne zdjęcia
  • Spojrzenie na sprawę z szerszej perspektywy

Minusy

  • Krytykowany za prezentowanie nieocenzurowanych zdjęć ciał zamordowanych dzieci

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.