Recenzja do: Apache: The Life of Carlos Tevez (2019 )
Recenzje

Seriale o tematyce piłkarskiej zazwyczaj dzielą się na dwie grupy: dokumenty, przedstawiające wybitne kariery piłkarzy, ich sukcesy klubowe bądź reprezentacyjne oraz te, w których futbol schodzi na dalszy plan. Tym razem mamy do czynienia z czymś więcej niż imprezy, alkohol czy drogie samochody. „Apache: La vida de Carlos Tevez” to historia znakomitego piłkarza, który musiał walczyć o przetrwanie.

Kolejny nudny dokument?

Gdy zabierałem się za oglądanie pierwszego odcinka, podchodziłem do niego jak do kolejnego dokumentu poświęconego znanemu piłkarzowi. Podejście było bardzo złe, bo już w pierwszych chwilach seansu zerwałem się z wygodnego fotela nie dowierzając w to, co dzieje się na ekranie telewizora. Carlos Tevez, a właściwie Carlos Alberto Martínez, dorastał na przedmieściach Buenos Aires w dzielnicy zwanej Fuerta Apache (pol. „Silny Apacz”). I właśnie w tym miejscu rozgrywa się akcja serialu. Na samym początku dostajemy scenę, w której mały Carlos ląduje w szpitalu z powodu poparzenia wrzątkiem. Już sam wstęp jest bardzo dobrze nakręcony. Chaos, jaki panuje na ekranie, buduje napięcie i daje do zrozumienia, że to nie będzie nudny, pozbawiony akcji dramat.


Ciekawe historie w zamian za futbol

Wątek piłki nożnej jest znikomy. W zamian dostajemy masę ciekawych historii z życia Teveza. Dlatego też, jeżeli chcecie się dowiedzieć, przez co musiał przechodzić Argentyńczyk, koniecznie musicie obejrzeć ten serial. Przed każdym epizodem możemy obejrzeć krótką wstawkę, w której piłkarz opowiada o tym, co go spotkało w dzieciństwie. Sytuacje, o których mówi, wcale nie są błahe. Wojny gangów, przemyt narkotyków czy problemy rodzinne, które spotkały młodego Carlosa pokazują przez co tak naprawdę przechodził ten utalentowany sportowiec. Oczywiście piłka nożna też jest obecna w serialu. W małym stopniu, ale jest. Możemy śledzić karierę juniorską Teveza, jego poczynania w małych, lokalnych klubach. Wszystko jednak traci znaczenie, kiedy na szali zostaje położone jego życie…


Brawa dla reżysera

Jeżeli chodzi o aktorów, to zdecydowanie trzeba pochwalić reżyserów za dobór głównej postaci. Młody Carlos Tevez, grany przez Balthazara Murillo, idealnie odzwierciedla moje wyobrażenia o nastoletnim piłkarzu. Sama gra aktorska również jest niczego sobie. Czasami jednak, miałem wrażenie, że serial za bardzo skupia się na porachunkach między gangami i zapomina o Tevezie. Soundtrack przypomina mi trochę ten z netflixowego „Narcos”, ale to pewnie dlatego, że oba seriale mają latynoskie klimaty. Nie zmienia to jednak faktu, że muzyka jest dobrana odpowiednio i poza budowaniem napięcia, rozluźnia akcję i daje widzom chwilę odpoczynku. Minusem serialu zdecydowanie są przeskoki czasowe. W niektórych momentach trudno się połapać, w jakim czasie dzieje się akcja. Raz główny bohater jest niemowlakiem, później gra w piłkę jako nastolatek, a chwilę później mamy kolejne nawiązanie do etapu dzieciństwa.

Carlos Tevez, Balthazar Murillo, la vida de carlos tevez

Niemniej jednak, „Apache: La vida de Carlos Tevez” bardzo dobrze odwzorowuje to, o czym opowiada Carlos Tevez w zapowiedziach. Należy przyznać, że nie jest to serial piłkarski, ale historia młodego człowieka, który musiał radzić sobie z panującą wokół wojną gangów, biedą i przeciwnościami losu. Jeżeli jesteście miłośnikami piłki nożnej i talentu Argentyńczyka i chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób udało się mu przeżyć i dojść na sam szczyt, to zdecydowanie polecam ten serial.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
7
Muzyka
7
Scenariusz
6
„Apache: La vida de Carlos Tevez” nie jest zwykłym serialem dokumentalnym. Opowiada o chłopcu, który musiał walczyć o wszystko. Wojny gangów, przemyt narkotyków i problemy rodzinne to przeciwności, z którymi musiał zmierzyć się tytułowy bohater. Scenarzyści bardzo dobrze odwzorowali postać i historię Carlosa Tevez'a.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • gra aktorska
  • muzyka
  • budowanie napięcia
  • realizm

Minusy

  • przeskoki czasowe

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Apache: The Life of Carlos Tevez

Prawdziwa historia byłego piłkarza Manchesteru United – Carlosa Taveza. Gracz w formie serialu dramatycznego przybliża całe swoje życie, od dzieciństwa do swojego …