Recenzja do: A Black Lady Sketch Show (2019 )
Recenzje

Na pierwszy rzut oka nowy serial komediowy HBO „A Black Lady Sketch Show” może sprawiać wrażenie mało oryginalnej produkcji, która nie ma nic nowego do zaoferowania. Jednakże ku mojemu zaskoczeniu okazuje się, że osoby odpowiedzialne za serial wiedziały, co robią i – co najważniejsze wykonały – swoją pracę niemal znakomicie. Twórczyni serialu, Robin Thede, na naszych oczach tworzy ciąg dalszy historii Afroamerykanów w świecie telewizji. Jak prezentuje się pilot „A Black Lady Sketch Show”? Zobaczcie sami!

Girl power

Jeśli chodzi o strukturę produkcji, to faktycznie serial nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych programów wieczorowych, a tych w Ameryce nie brakuje, aczkolwiek w odróżnieniu od innych late-night shows produkcja Robin Thede stawia na czarnoskóre kobiety i ich losy oraz problemy, z jakimi są zmuszone zmagać się od zawsze. Samą fabułę potęguje fakt, że w głównej obsadzie możemy podziwiać Ashley Nicole Black, Gabrielle Dennis i Quintę Brunson. One są po prostu rewelacyjne i stanowią zabawną oraz dynamiczną drużynę składającą się w dużym stopniu na lwią część serialu.

Wydźwięk społeczny

„A Black Lady Sketch Show” jest komedią nietypową - tym samym otwiera wiele nowych ścieżek dla potencjalnych przyszłych produkcji amerykańskiej stacji i nie tylko. Serial ten okazuje się pierwszym w dziejach skeczem, w którym występują tylko i wyłącznie czarnoskóre przedstawicielki płci pięknej, a na dodatek każdy epizod jest reżyserowany przez Afroamerykankę Dime Davis. Pisząc o wspaniałych kobietach, które tworzą „A Black Lady Sketch Show”, warto wspomnieć o tym, że twórcy produkcji nie boją się różnorodności, dlatego w samym serialu możemy zobaczyć m.in. dziewczyny różnych kształtów, odcieni oraz wielkości.

Bad Bitches

W odcinku pilotażowym Robin Thede prezentuje nam cztery skecze, które momentalnie zachwycają i angażują widza, aczkolwiek według mnie jeden z czterech segmentów skeczowych wypadł nieco słabiej niż reszta, ale to tylko dlatego, że dostał mniej czasu, aby w pełni móc rozwinąć swój potencjał. Moim ulubionym skeczem jest ten przedstawiający grupę wsparcia dla Bad Bitches, które za wszelką cenę chcą być piękne, żeby dorównać wygórowanym standardom społecznym. Ten krótki, zaledwie kilkuminutowy segment serialu idealnie oddaje całą esencję show. Osoby odpowiedzialne za „A Black Lady Sketch Show” nie ukrywają faktu, iż komedia stanowi ważny głos społeczny afroamerykańskiej żeńskiej mniejszości, który powinien zostać zauważony przez jak najwięcej osób.

Czas na przerwę

Ciekawym zabiegiem fabularnym, o jakim warto wspomnieć, są ściśle powiązane ze sobą przerwy pomiędzy skeczami, w których możemy bliżej poznać główną obsadę serialu znajdującą się w tajemniczym domu i przy okazji poruszyć tematy, szczególnie ważne dla czarnoskórych kobiet. Toteż w pilocie nie zabrakło rozmowy o seksizmie Harveya Weinsteina, filmie dekady, czyli o „Black Panther” czy pogawędki o seksownym Dannym Gloverze, którego panie niegdyś podziwiały w filmie pt. „Lethal Weapon”. Niektórzy zapewne dojdą do wniosku, że ów zapychacz pomiędzy pojedynczymi skeczami nie jest potrzebny, ale osobiście uważam, iż jest to fajna odskocznia względem innych segmentów.

Serial, który warto znać

Chciałbym z czystym sumieniem polecić wam „A Black Lady Sketch Show”, chociaż zdaję sobie sprawę, że produkcja ta poza granicami USA może spotkać się z niezrozumieniem, jak i negatywnymi opiniami niekoniecznie spowodowanymi będą poziomem serialu, a raczej pewnymi uprzedzeniami... Jednakże uważam, że serial Robin Thede jest inteligentnym, odważnym i samoświadomym show, które powinno powstać już dawno temu, a nie dopiero teraz. I mam nadzieję, że wy także docenicie program będący ważnym krokiem w historii Afroamerykanów w świecie telewizji.

Serial można obejrzeć na platformie HBO GO.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
9
Scenariusz
9
Serial Robin Thede jest inteligentnym, odważnym i samoświadomym show, które powinno powstać już dawno temu, a nie dopiero teraz. I mam nadzieję, że wy także docenicie program będący ważnym krokiem w historii Afroamerykanów w świecie telewizji.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • komedia stanowi ważny głos społeczny
  • oryginalne przerwy pomiędzy skeczami
  • w produkcji nie brakuje różnorodności
  • główna obsada jest znakomita
  • serial ustanawia nowe zasady
  • girl power

Minusy

  • jeden segment jest słabszy od pozostałej trójki

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Artykuły