Recenzja do: Tales of Arcadia: 3Below (2018 )
Recenzje

Stworzone przez Guillermo del Toro uniwersum „Tales of Arcadia” coraz bardziej się rozrasta wraz z premierą drugiego serialu z tej serii. W przyszłym roku czeka nas jeszcze „Wizards”, będący podsumowaniem historii dziejących się w Arkadii. Tymczasem „3Below” radzi sobie świetnie zarówno jako oddzielna produkcja, jak i część znanych nam już przygód.

Kosmici w Ameryce

„3Below” opowiada o trójce kosmitów, którzy przybywają na Ziemię w celu ucieczki przed złym dyktatorem, przejmującym władzę na ich planecie. Aja i Krel są następcami królewskiego tronu, a towarzyszy im królewski ochroniarz – Varvatos Vex. Przybycie do nowego miejsca okazuje się odrobinę problematyczne, bowiem z wykorzystaniem swojej technologii nasi bohaterowie muszą zakamuflować swój wygląd. Wybór, dokonany przez sztuczną inteligencję zarządzającą ich statkiem, pada na postacie, które nie będą przyciągać zbytniej uwagi – dziewczynę, Latynosa oraz staruszka. Z racji, że Aja i Krel nadal będą wyglądać równie młodo co w swojej oryginalnej formie, dość szybko zostaną odesłani do szkoły – oczywiście tej samej, w której mogliśmy ich już zobaczyć w serii „Trollhunters” wraz z resztą znanych bohaterów. Unikając wyruszających w pościg za nimi łowców nagród, nasi przybysze z kosmosu muszą poradzić sobie z utrzymaniem pozorów normalnego życia i naprawieniem swojego statku.

3below, tales of arcadia, część 1, recenzja

Zarówno Aja, Krel, jak i Varvatos Vex zyskują sporo czasu na ekranie, podczas którego ich bohaterowie poznają tajniki życia na Ziemi. Nie zabraknie tu romansów czy sporów. I choć królewskie rodzeństwo stawiane jest na równi, to podczas oglądania miałam wrażenie, że zdecydowanie więcej czasu poświęcono Aji – to ona szkoli się na wojowniczkę, podczas gdy Krel odpowiada za naukową część misji. Także dziewczyna ma szansę na rozwinięcie swoich uczuć, skierowanych do dość niespodziewanej postaci, którą fani uniwersum znają dobrze, podczas gdy jej młodszy brat niekoniecznie nawiązuje z kimkolwiek znajomość. Szybko można zauważyć, że w nowym miejscu nie czuje się ona źle, wręcz ten nowy dom jej pasuje, choć tutaj musi ukrywać się jeszcze bardziej niż na rodzimej planecie. Może rozwinięcie jej, jako tej znajdującej pozytywy w nowym miejscu, to typowa część zadań przypadających dla starszego rodzeństwa, jednak liczyłam na podobne poznanie Krela, choćby przez wykorzystanie jego zdolności matematycznych i to coś, czego w serialu mi brakowało. Niezwykle ciekawie zaprezentowany zostaje jednak Vex, który szybko trafia na grupę staruszków i odkrywa grę, wymagającą od niego nie lada skupienia – szachy.

Powrót starych ulubieńców

Oczywiście tym, czego wyczekuje się podczas oglądania serialu, to ujrzenie Łowców Trolli. Odcinek z ich perspektywy można było zobaczyć w poprzedniej serii, więc nic dziwnego, że i tym razem widzowie zobaczą znów tę historię, ale od strony Aji i Krela. Nic jednak nie jest w stanie przebić odcinka z pętlą czasową, który już wcześniej połączy ich losy z losami Jima, Toby’ego oraz Claire. Jednocześnie ten „dodatek” zostaje świetnie wpleciony w historię, nie pozostawiając po sobie niepotrzebnych dziur fabularnych, a dając widzom dokładnie to, czego potrzebują od współpracy dwóch tak odmiennych grup.

3below, recenzja, część 1

Choć serial jest nieodłączną częścią „Tales of Arcadia”, co widać choćby w postaci całej gamy postaci, które mogliśmy już wcześniej poznać, to radzi on sobie również jako osobna pozycja. Jednak z powodu spoilerów z finałowego sezonu „Trollhunters” nie należy od niej zaczynać zabawy z tym uniwersum. Stylistyka postaci w tym momencie nie powinna już nikogo dziwić, dla mnie jest ona bardzo przyjemna i doceniam wszystkie stworzone modele, szczególnie głównych bohaterów w ich prawdziwej formie. Sceny walki jak zwykle robią wrażenie. Sama historia może wydać się dość typowa i przewidywalna, ale twórcy potrafią przyjemnie zaskoczyć widzów. Nie brakuje tu także znanych nazwisk, kryjących się za oryginalnymi odtwórcami, wśród których znajdują się: Tatiana Maslany („Orphan Black”), Diego Luna („Rogue One”), Nick Offerman („Parks and Recreation”), Steven Yeun („The Walking Dead”), Nick Frost („Sick Note”) czy Glenn Close („Fatal Attraction”) – ciężko wyobrazić sobie lepszy dubbing, więc zdecydowanie polecam oglądanie serialu z oryginalną ścieżką dźwiękową.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
7
Świetna pozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Stanowi godne dopełnienie rozpoczętych historii z tego uniwersum i sprawia, że ma się ochotę na więcej.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • crossovery z Trollhunters
  • wciągająca historia
  • postacie drugoplanowe z „Trolhunters” mają szansę się rozwinąć
  • świetnie dobrani aktorzy dubbingujący postacie (w oryginalnej angielskiej wersji)

Minusy

  • dość nierówne zaprezentowanie rodzeństwa
  • zbyt dużo żartów językowych, które w pewnym momencie już męczą

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Tales of Arcadia: 3Below

Dwóch królewskich kosmitów i ich ochroniarz opuszczają rodzinną planetę i udają się w podróż, przez którą lądują na Ziemi. Usiłują oni wtopić się w otoczenie, co …


Aktualności