Recenzja do: 1994 (2019 )
Recenzje

Rok 1994 w historii świata zapisał się kilkoma naprawdę krwawymi zgłoskami. To w tym właśnie roku doszło do ludobójstwa w Rwandzie, gdzie Hutu zmasakrowali Tutsi. Z kolei miesiąc wcześniej w Meksyku doszło może nie do tak spektakularnego wydarzenia, które jednak odcisnęło swoje piętno na tym kraju słynącym z chimichangi, ruin Majów i mariachi. Mowa o zabójstwie kandydata na prezydenta, Luisa Donaldo Colosio; przyczyny i konsekwencje tej sprawy dla meksykańskiej polityki przedstawia kompleksowy serial dokumentalny „1994”.

Historia Meksyku w pigułce

Luis Donaldo Colosio, 1994, Netflix

Twórcy dokumentu nie tylko skupiają się na wydarzeniu z 23 marca 1994, ale sięgają jeszcze głębiej i dalej w historię, żeby przedstawić nam jak najpełniejszy obraz sytuacji politycznej w Meksyku na przełomie lat 80. i 90. To doskonała opcja, żeby nadrobić to, czego na pewno nie dowiecie się z podręczników historii.

Tło historyczno-polityczne ma posłużyć przede wszystkim do zbudowania widzom obrazu kandydata na prezydenta, Luisa Donaldo Colosio. Twórcy konsekwentnie dążą do wykreowania jednoznacznie pozytywnego obrazu polityka, który, gdyby mógł, zmieniłby zapewne obraz meksykańskiej władzy. Wypowiedzi współpracowników i politycznych partnerów zamordowanego kandydata świetnie wpływają na emocjonalny stosunek widzów, skutecznie kierując sympatię w stronę Colosio.

Wielka zagadka

Raul Salinas de Gortari, 1994, Netflix

Od samego początku sprawa zabójstwa kandydata na prezydenta przedstawiana jest jako jedna wielka niewiadoma. Twórcy nie starają się jej nam wyjaśnić, przedstawiając jedynie wyniki kolejnych śledztw w tej sprawie, pokazując jednocześnie nieudolność policji i wymiaru sprawiedliwości. Do samego końca dokumentu nie dostajemy jasnej odpowiedzi na pytanie: kto zlecił zabójstwo Luisa Donaldo Colosio? Co do tego, że nie było to przypadkowe zabójstwo i miało kontekst polityczny, autorzy dokumentu są przekonani.

W trakcie oglądania serialu odniosłam wrażenie, że twórcy sugerują jednak, kto zlecił zabójstwo kandydata. Oczywiście oskarżenie nie zostaje zwerbalizowane, ale zebrany materiał, wywiady z kolejnymi osobami z otoczenia Colosio i ówczesnej sceny politycznej, oraz montaż całości jednoznacznie wskazuje na osobę, która skorzystała najbardziej na śmierci mężczyzny. Późniejsze nieudolne śledztwa i wielokrotne wpadki prokuratury, badającej sprawę na zlecenie Ernesto Zedillo Ponce de Leon, człowieka, który został kandydatem PRI na prezydenta i wygrał wybory w 1994 roku, wskazują właśnie jego jako możliwego pomysłodawcę/zleceniodawcę zabójstwa.

Informacyjna bomba

Carlos Salinas de Gortari, 1994, Netflix

Największą zaletą i wadą „1994” jest jego naładowanie informacjami – dokument nie przedstawia zabójstwa Colosio w oderwaniu od problemów polityczno-społecznych Meksyku. Na początku lat 90., jak możemy dowiedzieć się z serialu, dochodziło tam do przemian w strukturach partii rządzącej, demokratyzacji rządów, przy jednoczesnych niepokojach społecznych. Po obejrzeniu tej produkcji nie będzie wam obce ani pojęcie zapatyści, ani skróty takie jak PRI czy PAN. Problemem jest skondensowanie tego w pięciu odcinkach, przez co można odnieść wrażenie, że sama śmierć Colosio nie jest głównym tematem tego serialu.

Problematyczne może wydać się również wplecenie do narracji o sprawie Colosio kwestii drugiego politycznego mordu, do którego doszło w Meksyku w 1994 roku. Wprowadzenie tego wydarzenia do dokumentu, który raczej powinien był skupiać na sprawie jednego zabójstwa, może doprowadzić do zamieszania, bo widz bombardowany jest już naprawdę dużą ilością faktów.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
7
Scenariusz
7
Mimo wszystko – z „1994” warto się zapoznać, chociażby po to, żeby wiedzieć coś więcej o Meksyku, coś więcej o sytuacji politycznej i społecznej w tym dość egzotycznym kraju.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • dobrze zarysowany kontekst polityczno-społeczny sprawy
  • dokładne przedstawienie okoliczności morderstwa
  • wysoka wartość merytoryczna

Minusy

  • twórcy zasypują nas informacjami
  • dokument momentami ma problem z obiektywizmem
  • chaotyczna konstrukcja dokumentu

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

1994

Kolejny serial poruszający sprawę meksykańskiego kandydata na prezydenta - Luisa Donaldo Colosio. W dokumencie zobaczymy nagrania archiwalne z ostatnich chwil życia …