Aktualności

Umarł król, o władzę niech walczą synowie. W przeddzień europejskiej premiery 5. sezonu „Vikings” scenarzysta i pomysłodawca serialu, Michael Hirst i odtwórca roli Ivara, Alex Høgh Andersen, dzielą się z Rotten Tomatoes swoją wizją tego, co czeka fanów w przyszłości.

Widzieliśmy już bezwzględne morderstwa, walkę o dominację, rodzinne konflikty i pogańskie obrzędy; patrzyliśmy jak ulubieniec widzów, Ragnar Lothbrok, boryka się z brzemieniem władzy i – ostatecznie – przegrywa wszystko, stając się legendarnym wodzem. Teraz, gdy na placu boju pozostają czterej jego synowie, Michael Hirst podsyca atmosferę, przekonując, że popularna seria doczeka się przynajmniej 100 odcinków. Biorąc pod uwagę mnogość wątków, które będzie nam dane śledzić w piątym sezonie, informacja ta wcale nie brzmi jak wyssana z palca. 

Zdaniem Hirsta, pomysłodawcy i głównego scenarzysty serialu, nadchodzący sezon będzie najbardziej emocjonalnym – po śmierci Ragnara i zabójstwie Sigurda, czterech synów Ragnara stanie do walki o przywództwo. Aktor Alex Høgh Andersen uprzedza, że możemy oczekiwać skruchy jego bohatera, bratobójcy i głównej strony konfliktu. Dodaje jednak, że może to być jedynie manipulacja, pozwalająca Ivarowi na kontrolowanie braci. Opowiadając o ewolucji swojego bohatera, Andersen zaznacza: 

[o współczuciu widzów dla Ivara] Czy w ogóle jest możliwe, aby mu współczuć? To zawsze wydawało się trudne… Jest antybohaterem – z naciskiem na anty – i to jest świetne, bo uwielbiam stawiać widzom wyzwanie. Nie ma nic lepszego niż sprawienie, że widz nie może zdecydować „lubię tego gościa/kibicuję mu czy nie?” [...] Na zewnątrz Ivar to wyrachowany szaleniec, ale wewnątrz zagubiony chłopiec. Sam nigdy nie miałem problemu z odczuwaniem współczucia wobec niego i myślę, że jeśli kiedyś przestanę, to przestaną ją też czuć widzowie.

Materiały promocyjne, które ujrzały światło dzienne przed premierą, nie oszczędzają nam obrazu umazanego krwią Andersena, którego skrzywiony antybohater Ivar wydaje się przejmować pałeczkę po słynnym ojcu. Do obsady dołączył też na stałe Jonathan Rhys Meyers (biskup Heahmund), który razem z Kathryn Winnick (Lagertha) będą kolejnymi osiami konfliktu w nowym dla wikingów świecie. Zaskakujący bieg przybrał wątek Flokiego, który… ma skończyć z barbarzyńskim i pełnym przemocy życiem wikinga. 

„Vikings" powraca do History Channel dziś wieczorem. Pierwszy, dwuczęściowy odcinek nosi tytuł „The Departed”. Premierę będzie można obejrzeć również w wybranych kinach Helios.

Źródło: editorial.rottentomatoes.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …