Aktualności

UWAGA NA SPOILERY! „The Handmaid's Tale”, produkcja sieci Hulu, zdobyła nową gwiazdę. Postać może okazać się kluczowa dla całego serialu.

Sieć Hulu powitała w swoim najnowszym serialu znajomą twarz – a raczej głos – Oprah Winfrey. Świat Gilead zyskał świeżą  i wyjątkową postać.

Winfrey to amerykańska prezenterka oraz producentka telewizyjna i aktorka, a także miliarderka. Jest autorką i prowadzącą talk-show „The Oprah Winfrey Show”, który zaliczany jest do najbardziej znanych i liczących się programów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych.

oprah winfrey, the oprah winfrey show,
Logo programu Winfrey

Winfrey zagrała krótki, ale kluczowy epizod w najnowszym odcinku dramatu, zatytułowanym „Holly”. Skupia się on na Offred (Elisabeth Moss), samotnej kobiety, zdanej na własne siły w związku z jedną z najbardziej wyczerpujących emocjonalnie chwil w jej życiu. Walcząc o przetrwanie, bohaterka staje przed poważną decyzją – odejść i pozostawić Gilead na zawsze czy jednak zostać. Kiedy Offred zastanawia się, co powinna zrobić, uruchamia się radio samochodowe, a kultowy głos Oprah Winfrey wylatuje z głośników, „nadawany z pewnego miejsca na wielkiej białej północy”.

Amerykański rząd w Anchorage otrzymał obietnicę pomocy gospodarczej z Indii i Chin.

Mówi nienazwany i niewymieniony głos, należący do Oprah Winfrey, czytając yraport prasowy.

W Wielkiej Brytanii ogłoszono dodatkowe sankcje nałożone na Gilead, a także plany podniesienia limitu amerykańskich uchodźców z Kanady.

W radiu zaczyna grać znajoma melodia „Hungry Heart” Bruce’a Springsteena. Kiedy hymn wybrzmiewa, głos Winfrey informuje:

Teraz melodia przypominająca każdemu, kto słucha – amerykańskiemu patriocie lub zdrajcy Gileadu – że wciąż tu jesteśmy. Gwiazdy i paski na zawsze, kochanie. [przyp. red. nawiązanie do amerykańskiej flagi; oryg. „Stars and stripes forever, baby.”]

oprah winfrey
Oprah Winfrey

 

Słyszeliśmy, że Oprah jest fanką serialu, miała pomysł na historię i pomyślała, czy nie byłoby wspaniale, gdyby… Więc zapytaliśmy ją, zgodziła się i był to piękny, łatwy proces.

 Powiedział w wywiadzie dla THR Bruce Miller, twórca i główny producent wykonawczy „The Handmaid’s Tale”.

Audycja radiowa, którą nagrała, została zainspirowana wolnym radiem aliantów z czasów II wojny światowej. Absolutnym zaszczytem dla nas było pojawienie się Oprah w serialu. To ekscytujące, ponieważ była ona jedną z osób, które zapowiedziały nas na Emmy w zeszłym roku.

Pomijając komentarze Millera, Hulu pozostaje spokojne w kwestii tego, w jaki sposób cameo – czyli krótki udział znanej osobistości w filmie czy serialu – zgrało się z całością produkcji. Z pewnością wzbudziło ono zachwyt u Oprah Winfrey.

W kwietniu, w rozmowie z THR, Elisabeth Moss zdradziła, że spędziła z gwiazdą sporo czasu, rozmawiając o „The Handmaid’s Tale”.

Była w szatni obok mojej i ciągle wracała do pokoju, aby zadać pytanie odnośnie do serialu albo skomentować czy zapytać o to, co tworzy ten wyjątkowy klimat. Później wyszła, a ja zamknęłam drzwi i przeżyłam moment, kiedy po prostu niemo krzyczałam, bo Oprah Winfrey wiedziała, co to za serial (...).

elisabeth moss, the handmaid's tale
Elisabeth Moss w „The Handmaid’s Tale”

Podczas THR's Drama Actress Roundtable, w czerwcu 2017 roku, Winfrey opowiadała o serialu „The Handmaid’s Tale” i jego niesamowitej przewidywalności, kierując swoje słowa w kierunku Elisabeth Moss.

(..) Słyszałam jak mówiłaś, że to serial, wobec którego ludzie nie powinni być obojętni i zgadzam się z tobą.

Współpraca Winfrey z Hulu nastąpiła kilka miesięcy później, kiedy „The Handmaid’s Tale” otrzymało nagrodę Emmy za najlepszy serial dramatyczny. Zaraz po ogłoszeniu wyników, Oprah objęła Moss, pierwszą osobę, która przyszła po odbiór nagrody.

W rozmowie z THR współproducentka Kira Snyder, która współtworzyła odcinek wraz z Millerem, nie była w stanie wypowiedzieć się konkretnie na temat zaangażowania Winfrey, ale wyraźnie zaznaczyła, że postać radiotelegrafisty nie była stworzona dla prawdziwego mówcy.

Nie myśleliśmy o tej roli jako o konkretnej osobie. To zależy od wyobraźni widza. Słyszysz to, co słyszysz.

Bez względu na to, co usłyszała Offered, zainspirowało ją to do działania, ponieważ natychmiast zareagowała na audycję i zaplanowała ucieczkę z Gileadu. Snyder powiedziała również:

To inspirujący głos, który każdy może usłyszeć, ale szczególnie w czerwcu, w tym momencie. Ta chwila całkowitej inspiracji i nadziei, kiedy słyszysz, że Ameryka wciąż jest wolna, a patrioci wciąż istnieją, jest niesamowicie potężna.  To chyba pierwszy raz, kiedy Offered usłyszała przekaz z zewnątrz w Gilead. Świadomość, że zewnętrzny świat gdzieś tam jeszcze istnieje, istnieją zwłaszcza Stany Zjednoczone, jest całkiem inspirująca, tak samo jak ten głos i melodia, która po nim nastąpiła. Ona drżała z podniecenia.

Dodała także, że i ona podzieliła reakcję Offered, kiedy po raz pierwszy zobaczyła gotową scenę.

Mam dreszcze, słyszę te słowa i widzę twarz Lizzie, a dźwięki muzyki podnoszą się. To zapiera dech w piersi. Ważne jest, abyśmy wszyscy pamiętali: musimy trzymać się naszych wartości i być patriotami. Sprzeciw jest patriotyczny. Protest jest patriotyczny. Nie ma mowy, abyśmy mogli przewidzieć konkretny moment [polityczny], kiedy wychodzą odcinki; wierz mi, to jest dla nas naprawdę niesamowite. Zwłaszcza, że ostatnie tygodnie były bardzo trudne. Wszyscy jesteśmy politycznie zainteresowani. Jesteśmy uzależnieni od nowinek, być może na naszą szkodę, bierzemy na serio aktualne wydarzenia i odczuwamy je bardzo głęboko. W ciągu ostatnich kilku tygodni, zwłaszcza w związku z decyzją Sądu Najwyższego, chodziło o znalezienie siły, nadziei i szansy i powiedzenie: "Nadal mamy dużo pracy do wykonania i mamy o co walczyć. To jest nasz kraj.”

 Źródło: hollywoodreporter.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Aktualności