Aktualności

Bracia Duffer, twórcy hitowej produkcji Netflixa „Stranger Things”, muszą stawić czoła oskarżeniom o plagiat.

„Stranger Things” to fenomen serialowy, który swój sukces w dużej mierze zawdzięcza nostalgicznym nawiązaniom do popkultury lat 80. W serialu pełno jest odniesień do filmów i produkcji telewizyjnych z tamtego okresu, co stało się znakomitym tłem dla fabuły. Wiele osób zarzuca autorom „Stranger Things” zbytnie podobieństwo, a nawet wtórność w przedstawianiu historii, wskazując, że zarówno bohaterowie, jak i klimat serialu jest zbyt podobny do twórczości chociażby Stephena Kinga. Legendarny pisarz wielokrotnie chwalił serial za inspiracje jego książkami, jednak pojawiło się oskarżenie ze strony innego artysty. Charlie Kessler zarzucił braciom Duffer plagiat jego krótkometrażowego filmu zatytułowanego „Montauk”.

Stranger Things, bracia Duffer, Netflix, sezon 3, plagiat
Twórcy serialu „Stranger Things” bracia Duffer
 

Oskarżenia o plagiat kierowane w stronę autorów produkcji, która odniosła sukces, nie są niczym nowym, jednak w tym przypadku wydaje się, że istnieją solidne dowody. Kessler twierdzi, że osobiście podsunął swoje pomysły braciom Duffer podczas wspólnego przyjęcia w roku 2014, co zaowocowało stworzeniem umowy pomiędzy reżyserami. Tytuł roboczy dla „Stranger Things” rzeczywiście brzmiał „Montauk”, a fabuła pierwotnie opierała się na propozycjach Kesslera. Reżyser złożył pozew, w którym wzywa braci Duffer do zaprzestania korzystania z jego pomysłów, wypłacenia rekompensaty finansowej oraz zniszczenia wszelkich materiałów zawierających jego koncept. Twórcy „Stranger Things” wydali już w tej sprawie oświadczenie:

Pan Kessler jest bez żadnych zasług dla serialu. W żaden sposób nie brał udziału w tworzeniu i produkcji. Bracia Duffer nie tylko nigdy nie widzieli jego krótkometrażowego filmu, ale też z nim o tym nie rozmawiali. Jest to próba zysku na ciężkiej pracy innych osób.

Sprawa wygląda poważnie, jednak najbliższe miesiące na pewno rzucą więcej światła na całą sprawę. Pozew wystosowany przez Kesslera nie wpłynie na produkcję serialu, fani mogą więc spać spokojnie, bez obaw o los ich ulubionej produkcji.

Źródło: screenrant.com/indiewire.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …


Aktualności