Aktualności

Disney nie jest już oficjalnie najbardziej wartościową firmą z branży medialnej na rynku amerykańskim. Netflix pierwszy raz w historii prześcignął konkurencję.

Akcje Netflixa według danych z zeszłego czwartku warte były ponad 162 miliardy dolarów, czyli o ponad dziesięć więcej niż Disneya. Wartość wzrosła aż o 70% w porównaniu ze styczniem tego roku. Tak ogromny skok nie pozostawił konkurencji żadnych szans, nawet biorąc pod uwagę ostatni szał zakupowy Disneya. Wykupienie 21st Century Fox TV, a niedawno całej marki „Star Wars”, nadal nie zagwarantowało stabilnej, pierwszej pozycji na liście najbardziej wartościowych przedsiębiorstw.

Netflix, Disney, Barack Obama, Michelle Obama
Michelle i Barack Obama

Momentem, który zdecydował o znacznym wzroście wartości akcji, było oficjalne potwierdzenie, że Netflix podpisał kontrakt z Barackiem i Michelle Obamami. Krótko po tym odnotowano skok cen akcji o 1,9%, czyli 351 dolarów za jedną. Dzięki temu mistrzowskiemu manewrowi Netflix jest teraz liderem na rynku amerykańskim.

Obecna sytuacja może znacznie zaostrzyć i tak już zaciekłą rywalizację tych dwóch firm. Disney niedawno zaczął wycofywać swoje filmy i seriale z oferty Netflixa, przygotowując się do startu własnej platformy streamingowej. Analitycy rynku zwracają jednak uwagę, że za Netflixem stoją bardzo bogaci sponsorzy z Doliny Krzemowej i jeśli Disney nie zmieni szybko strategii, może spaść znacznie niżej niż tylko na drugie miejsce na liście.

Źródło: theguardian.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.