Aktualności

Seriale mają to do siebie, że jedną z najważniejszych rzeczy decydujących o ich przedłużeniu jest oglądalność w rodzimej stacji. Oczywiście, zdarzają się w tej sytuacji wyjątki, jak choćby serial „Riverdale”, który największą popularność zyskuje dzięki dystrybucji na Netflixie. Zważając na to, że sezon serialowy dopiero co się rozpoczął, przyszłość wielu produkcji nie jest jeszcze pewna, ale fani tych nowości, które oglądane są co tydzień przez masę Amerykanów, mogą spać spokojnie.

W czasach, w których więcej ludzi wybiera platformy streamingowe niż oglądanie produkcji o określonych porach, największą popularność zyskują seriale proceduralne (seria „NCIS”, „Grey's Anatomy”). Nie wymagają one od widza znajomości całej fabuły i pozwalają na wciągnięcie się w historię, która zamyka się w danym odcinku.

W tym sezonie serialowym na wyróżnienie zasługują szczególnie dwa nowe tytuły, które swoją oglądalnością były w stanie przebić hity znane od lat – „The Good Doctor” i „Young Sheldon”.

Nowy projekt Davida Shore’a („House MD”) okazał się strzałem w dziesiątkę. Od samego początku emisji „The Good Doctor” osiągał niesamowite wyniki oglądalności, które z tygodnia na tydzień nie ulegały zmianie. Średnio co tydzień przed ekrany telewizorów w USA serial przyciągał 16 mln widzów – dodając do tego wyniki z powtórek oraz nagrywarek DVD, oglądalność premiery ABC szacuje się na ponad 19 mln. 

Postać Sheldona Coopera królowała tej jesieni w aż dwóch produkcjach („The Big Bang Theory”, „Young Sheldon”). Po zamówieniu spinoffu nie wszyscy byli pewni, czy kolejny sitcom jest dobrym pomysłem. Obawy okazały się bezpodstawne, historia młodego Sheldona Coopera okazała się hitem jesieni, osiągając oglądalność rzędu 16 mln widzów. „Young Sheldon” był dodatkowo pierwszą nowością, która otrzymała zamówienie na pełny sezon z 22 odcinkami. 

Poza jesiennymi nowościami na górze stawki wylądowało również „This is Us”. Wielokrotnie nagradzany dramat familjny już kolejny rok przyciąga rzesze fanów przed ekrany telewizorów. Jeżeli tendencja ta nie ulegnie zmianie, to wygląda na to, że stacja NBC stworzyła hit, który przez wiele lat będzie gościł na amerykańskich ekranach.

Jak prezentuje się średnia oglądalność najpopularniejszych seriali w amerykańskiej telewizji, można zobaczyć w poniżej tabelce:

tytuł serialu
oglądalność (w milionach)
status
The Big Bang Theory (CBS)
18,007
przedłużony o kolejny sezon
This Is Us (NBC)
16,114
przedłużony o kolejny sezon
The Good Doctor (ABC) - nowość
16,083
brak informacji o przedłużeniu
Young Sheldon (CBS) - nowość
15,940
brak informacji o przedłużeniu
Bull (CBS)
14,163
brak informacji o przedłużeniu
NCIS: New Orleans (CBS)
12,766
brak informacji o przedłużeniu
Blue Bloods (CBS)
12,570
brak informacji o przedłużeniu
Grey's Anatomy (ABC)
11,536
brak informacji o przedłużeniu
Will & Grace (NBC) - wznowienie
11,365
przedłużony o kolejny sezon
Hawaii Five-0 (CBS)
11,070
brak informacji o przedłużeniu
SEAL Team (CBS) - nowość
10,657
brak informacji o przedłużeniu
NCIS: Los Angeles (CBS)
10,519
brak informacji o przedłużeniu
Chicago Fire (NBC)
10,399
brak informacji o przedłużeniu
Mom (CBS)
9,899
brak informacji o przedłużeniu
Chicago P.D. (NBC)
9,327
brak informacji o przedłużeniu
Criminal Minds (CBS)
9,286
brak informacji o przedłużeniu
Madam Secretary (CBS)
8,997
brak informacji o przedłużeniu
Modern Family (ABC)
8,747
przedłużony o kolejny sezon

Wśród „wielkiej piątki” stacji publicznych zdecydowany prym wiodą CBS i NBC. ABC stara się ich dogonić – stawiając przede wszystkim na procedurale medyczne. FOX i The CW nie mogą się pochwalić tak wysoką oglądalnością żadnego serialu telewizyjnego. Spowodowane jest to najprawdopodobniej skierowaniem swoich tytułów do młodszego targetu, który z każdym rokiem coraz bardziej odchodzi od oglądania seriali w sposób tradycyjny, za pomocą odbiorników telewizyjnych.

Przyszłość większości produkcji rozstrzygnie się podczas majowych upfrontów, kiedy to stacje telewizyjne ogłaszają oficjalne statusy swoich projektów oraz prezentują plan na przyszły sezon serialowy. Freddie Highmore z „The Good Doctor” i Iain Armitage z „Young Sheldon” nie muszą się raczej martwić o dalsze losy swoich seriali – prawie na 100% powyższe produkcje doczekają się kontynuacji. 

Źródło: variety.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Young Sheldon

Dziewięcioletni geniusz, Sheldon Cooper, mieszka w Galvestone wraz ze swoją rodziną. Chłopczyk pomimo młodego wieku uczęszcza do liceum, gdzie musi zmierzyć się …


SEAL Team

Życie komandosów nie jest usłane różami. Ciągłe ryzyko na misjach, treningi oraz obmyślanie strategii jest dla nich codziennością, a jednak nierzadko zdarzają się …


This Is Us

Rebecca Pearson jest młodą, piękną kobietą i przede wszystkim przyszłą mamą. W dniu urodzin jej męża na świat przychodzą trojaczki, które splatają losy rodziny …


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …


The Good Doctor

Niezwykle bystry, młody chirurg Shaun Murphy zostaje rezydentem w prestiżowym szpitalu. Pomimo autyzmu, który utrudnia mu nawiązanie relacji ze współpracownikami, …


Will & Grace

Will Truman jest prawnikiem pochodzącym z zamożnej, szanującej tradycje rodziny. Swoją homoseksualną orientację ujawnił późno, z obawy przed brakiem akceptacji. …