3
Aktualności

„Gunpowder” to brytyjska produkcja, która opowiada o prawie zapomnianej historii zamachu na króla Jakuba I. W główną rolę wciela się gwiazda „Game of Thrones”, odtwórca Jona Snowa – Kit Harington. Za produkcję odpowiada BBC, zaś za dystrybucję – HBO.

 

Historia jest inspiracją niejednego twórcy, zaś brytyjskie dzieje mają w sobie tak wiele ciekawych wątków i barwnych postaci, że dają scenarzystom ogromne pole do popisu. Co więcej ,na ich podstawie można stworzyć naprawdę dobre produkcje, czego przykładem jest chociażby „The Crown”. 

Tym razem stacja BBC skupiła się na nieudanym zamachu na Izbę Lordów. W roku 1605 grupa żarliwych katolików zamierzała wysadzić brytyjski parlament i tym samym zgładzić nie tylko zgromadzoną szlachtę, ale przede wszystkim króla Anglii, Jakuba I.

Mini serial od BBC składa się z trzech odcinków i opowiada historię Roberta Catesby’ego, mężczyzny, który stracił żonę i ojca. W kraju, w którym katolicyzm stał na równi ze społecznym ostracyzmem, co mogło skończyć się więzieniem i śmiercią, Catesby nie wyrzeka się wiary i knuje spisek przeciwko królowi, werbując do swojego planu kolejnych ludzi. 

W głównego bohatera wcielił się znany z „Game of Thrones” Kit Harington. Wypowiada się o serialu jako produkcji, która przypomina o niemalże zapomnianej części brytyjskiej historii, niezwykle mrocznej, ale i fascynującej:

Być może słyszeliście o Guyu Fawkesie, jego postać pojawia się choćby w „V jak Vendetta”, ale niewiele osób znało całą prawdę. „Gunpowder” to opowieść o wyborach, również tych desperackich, a także motywacjach, jakie za nimi stoją. I to czyni tę historię naprawdę pasjonującą.

 

Obok Haringtona w jedną z głównych ról wcieliła się także Liv Tyler („Leftlovers”, „The Lord of the Rings”), która zagrała Anne Voux, kuzynkę głównego bohatera, podejrzliwą wobec planu zamachu. W serialu pojawi się także Mark Gatiss („Sherlock”), Peter Mullan („Top of the Lake”) oraz Tom Cullen („Knightfall”). Scenariusz napisał Ronan Bennett, zaś za sterami reżysera stanął J. Blakeson.

Choć za produkcję odpowiada BBC, to HBO wyemituje serial w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Polacy zobaczą go jednak szybciej niż Amerykanie, bowiem już 19 grudnia będzie on dostępny dla abonentów HBO GO, zaś na kanale HBO będzie emitowany od 15 stycznia o godzinie 20:10. 

Kolejne odcinki będą pojawiały się w każdy poniedziałek. 

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

(3)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Dariusz Tomasik
  Dariusz Tomasik
  @777moneymaker

  @ShyMouse takie rzeczy chyba wyjaśnia się w prywatnej rozmowie, tym bardziej, że jesteś wydawcą, jeżeli masz z tym problemy to ja chętnie pomogę, doświadczenie w zarządzaniu ludźmi mam, a i Tobie przydałby się troszkę dyscypliny.

  • Kira Leśków
   Kira Leśków
   @kira_leskow

   @777moneymaker: W każdej chwili może pan wysłać podanie. Adres e-mail znajduje się w odpowiedniej zakładce. Życzę powodzenia.

 • Kira Leśków
  Kira Leśków
  @kira_leskow

  W newsie brak informacji o tym, czy ten serial jest cokolwiek wart. Jesteśmy już ponad miesiąc po premierze, można znaleźć sporo recenzji.

Powiązane

Seriale

Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …