Aktualności

Neil Richard Gaiman, scenarzysta i redaktor, brytyjski pisarz oraz twórca licznych powieści, opowiadań i komiksów we współpracy z Akivą Goldsmanem („A Beautiful Mind”, „I, Robot”) zekranizuje powieść fantasy „Gormenghast” autorstwa Mervyna Peake'a.

Projekt powstanie dla studia FremantleMedia North America, szukającego showrunnera dla serialu. Powieść, która niebawem zostanie przeniesiona na ekrany telewizorów, to druga część trylogii stworzonej przez Mervyna Peake'a. Książka opowiada o Gormenghast, dziwnym zamku, w którym na świat przychodzi i wychowuje się główny bohater, Tytus Groan. Chłopiec dorasta w otoczeniu gotyckich labiryntów, dachów, korytarzy, krużganków, schodów, podziemi i tajemnych przejść. To jedna z najbardziej niezwykłych kreacji w literaturze fantastycznej. Niezwykłych, bo nie ma tu elementów typowych dla tego gatunku – wszelkie dziwy są pochodzenia naturalnego. To ludzie zamieszkujący zamek sami prowokują mrożące krew w żyłach sytuacje, przestrzegając absurdalnych obyczajów.

Neil Gaiman, serial, Mervyn Peake, Gormenghast, ekranizacja, adaptacja
Neil Gaiman

Gaiman w rozmowie z Deadline wyznał, dlaczego postanowił zająć się serialem na podstawie prozy Peake'a:

Nie ma drugiego takiego zjawiska w literaturze jak niesamowite powieści Mervyna Peake'a o Gormenghaście. Były stworzone przez mistrza, który również był malarzem i zabierają nas one do starożytnego zamku, wielkiego jak miasto, z bohaterami, złoczyńcami i przygodami, których nie da się zapomnieć. Nie bez powodu obie trylogie cenione przez miłośników fantasy pojawiły się w latach 60. – „The Lord of the Rings” i książki o Gormenghaście. To zaszczyt dostać szansę, by pomóc fanom Peake'a w przeniesieniu niesamowitej wizji na mały ekran. 

To nie pierwsza taka próba. W 2000 roku stacja BBC stworzyła czteroczęściowy miniserial oparty na dwóch pierwszych częściach cyklu. W jednego z głównych bohaterów wcielił się Christopher Lee, znany z roli Sarumana w „The Lord of the Rings” Petera Jacksona.  

Źródło: deadline.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.