Aktualności

Pierwszy polskojęzyczny serial Netflixa będzie nosił tytuł „1983”, a jego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku. Znamy fabułę, obsadę oraz osoby odpowiedzialne za produkcję. Nie brakuje znanych nazwisk, a reżyserią zajmie się wielokrotnie nagradzana, jedna z najlepszych polskich reżyserów – Agnieszka Holland. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się w styczniu w Warszawie.

Ośmioodcinkowa produkcja w języku polskim ma opowiedzieć alternatywną wersję świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie zniknęła. Akcja będzie dziać się w 2002 roku, kiedy mija 20 lat od straszliwego ataku terrorystycznego, który zniszczył nadzieję Polski na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Bohaterami będą: wierzący w ideały student prawa oraz skompromitowany oficer śledczy. Razem odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i państwo policyjne w Polsce. Przywódcy reżimu postanawiają wcielić w życie tajny plan, obmyślony jeszcze w latach 80. Odmieni on całkowicie Polskę i wpłynie na życie zarówno wszystkich mieszkańców kraju, jak i całego świata. Intryga ta, jeśli wyjdzie na jaw, jest w stanie wzniecić rewolucję, a na to nie mogą sobie pozwolić rządzący. Nie cofną się więc przed niczym, by utrzymać ją w tajemnicy.

W obsadzie serialu znaleźli się między innymi: Michalina Olszańska („Piąte: nie odchodź”, „Já, Olga Hepnarová”), Maciej Musiał („Rodzinka.pl”, „Czas honoru – Powstanie”), Andrzej Chyra („Oficer”, „Ach śpij kochanie”), Zofia Wichłacz („Miasto 44”, „Zgoda”), Robert Więckiewicz („Odwróceni”, „Volta”) i Patrycja Wolny („Pale Blue Eyes”, „Kontener”).

Reżyserią zajmą się Agnieszka Holland („W ciemności”, „Rosemary’s Baby”) oraz Kasia Adamik („Wataha”, „Amok”), które pracowały już razem przy niejednej produkcji.  Warto wspomnieć, że to nie pierwsza styczność Holland z Netflixem – wyreżyserowała bowiem cztery odcinki hitowego „House of Cards”. Twórcą serialu jest Joshua Long („Condemned”, „Bunnyman Vengeance”), który jest również autorem scenariusza. Producentami wykonawczymi serialu zostali: Frank Marshall („The Curious Case of Benjamin Button”, „Jurassic World: Fallen Kingdom”), Robert Zotnowski („House of Cards”), Andrzej Besztak („Pakt”) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Premiera zapowiedziana jest na ten rok, nie znamy jeszcze dokładnej daty. Zdjęcia do serialu powstają w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

[AKTUALIZACJA – 06.03.2018r.]

Netflix ogłosił tytuł serialu – będzie nim „1983”. Wiadomo już również, kto z obsady odegra główne role – Robert Więckiewicz wcieli się w skompromitowanego oficera śledczego, a Maciej Musiał  odtworzy pełnego ideałów studenta.  Ponadto do produkcji dołączyli: Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”, „The Spies of Warsaw”), Ewa Błaszczyk („Planeta singli”), Wojciech Kalarus („Komisarz Alex”), Edyta Olszówka („Przepis na życie”) oraz Agnieszka Żulewska („Demon”). Reżyserią zajmą się także Olga Chajdas („Głęboka woda”) i Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”).

Jeden z producentów, Frank Marshall, wypowiedział się w następujący sposób o powstającej produkcji:

Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflixa.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Aktualności