Konkursy

Zgodnie z obietnicą przychodzimy do was z rozwiązaniem konkursu, w którym do wygrania były aż cztery egzemplarze powieści Edwarda St Aubyna – „Patrick Melrose”. 

Patrick Melrose, serial, książka, wydawnictwo wab, konkurs, benedict cumberbatch, hbo go

Z waszych rozbudowanych i bardzo ciekawych komentarzy wynika, że wielu z was ma już za sobą seans miniserialu powstałego na podstawie powieści. Część osób to właśnie rolę w „Patricku Melrosie” wskazała za najlepszą w dorobku Benedicta Cumberbatcha, o co pytaliśmy w ramach konkursu. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że wybór zwycięzców nie był łatwy – ale jakoś nam się udało wyłonić cztery zwycięskie komentarze. Oto one (kolejność przypadkowa):

1. @WUADA:

Duże wrażenie zrobiła na mnie w roli Alana Turinga w "Grze Tajemnic". Uważam, że aktor świetnie oddał społeczną dysfunkcyjność geniusza. Główny bohater jest intrygujący i niejednoznaczny -momentami zachwyca, żeby za chwilę zbudzić rytację. Mam wrażenie, że historia związana z kodem matematycznym, rozgrywa się gdzieś daleko w tle, a na pierwszy plan wysuwa się próba złamania przez bohatera "kodu społecznego". Aktora doceniam za podjęcie próby oddania skomplikowanej osobowości człowieka z wysokofunkcjonującym spektrum autyzmu. Zapewne daleko jej do prawdziwości, ale mnie to poruszyło i ja to kupuje.Trochę creepy, ale jednak fascynuje - uwielbiam skomplikowanych bohaterów tragicznych!

2. @___OLABRYLINSKA:

Benedict Cumberbatch niejednokrotnie udowodnił, że jest niesamowitym aktorem. Czy to w „Pokucie” czy ostatnio w „Patrick Melrose” czy „Grze Tajemnic” gdzie wcielił się w postać Alana Turinga a ostatnie sceny z filmu tak mocno wbijają w fotel, że odbiorca jest w szoku, ponieważ wie, że to wszystko to gra aktorska a nie prawdziwe życie. Zdaję sobię sprawę, że moja odpowiedź na to pytanie może wydać się dosyć sztampowa, gdyż jest nią Sherlock, w którego Cumberbatch mógł się wcielić dzięki Moffatowi, który był zachwycony jego grą aktorską w wymienionej już „Pokucie”. Ten brytyjski serial sprawił, że zaczęłam oglądać inne seriale na szeroką skalę, ponieważ dzięki niesamowitemu Cumberbatchowi zdałam sobie sprawę, że serial w cale nie musi być gorszy od filmu, wręcz potrafi być odwrotnie. Postać Sherlocka zafascynowała mnie ogromnie, a Benedict zaprezentował ją w niejednoznaczny sposób, co oczywiście zawdzięcza się scenariuszowi ale mi chodzi o mimikę twarzy aktora. W wielu scenach po samym spojrzeniu dokładnie wiemy co czuje główny bohater. Często mówi coś, czego nie chce jednak zdaje sobie sprawę, że tak będzie lepiej dla innych, czego przykładem może być scena rozmowy przez telefon między Sherlockiem a Watsonem kiedy to ten pierwszy znajduje się na dachu szpitalu św. Bartłomieja i żegna się ze swoim przyjacielem, mimo że tego nie chce. 

3. @LOSINGHOPE

Benedict Cumberbatch nie należy do grona moich ulubionych aktorów, jednak nie sposób nie zauważyć jego kunsztu aktorskiego. Aktor nie boi się wyzwań, wciela się w przeróżne role: w postaci autentyczne (Stephen Hawking, Vincent van Gogh), literackie (Sherlock Holmes) czy komiksowe (Doktor Strange). Od dawna śledzę karierę tego rozpoznawalnego już aktora. Cenię go za główną rolę w uwielbianym "Sherlocku", lecz najbardziej Cumberbatch zachwyca w filmie pt."Sierpień w hrabstwie Osage". Mimo, że nie jest tu głównym bohaterem, jego wątek ciekawi mnie zawsze, gdy oglądam te dzieło. Benedict miał przyjemność zagrać tu pod okiem wybitnych gwiazd kina - Meryl Streep, Julia Roberts - jednak to on swoją rolą skradł moją uwagę. Jest to zaskakujące zjawisko - aktor z taką charyzmą jak ten Brytyjczyk potrafi wcielić się w niepokornego, nieco ciamajdowatego oraz nieśmiałego mężczyznę. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy Benedicta nie w roli komiksowej czy znanej osobistości, a właśnie takiego outsidera, zwykłego człowieka z wadami, ponieważ w "Sierpniu w hrabstwie Osage" pokazał, że umie się w niego wcielić. Choć nie darzę go wielkim uwielbieniem, życzę mu otrzymania prestiżowych nagród, bo zwyczajnie na nie zasługuje.

4. @PENNSATUCKY

Najlepsza rola Cumberbatcha ?

Hmm, z pewnością ta tytułowego, wyjątkowo inteligentnego i charyzmatycznego ekscentryka. Ale nie Sherlocka ;)
Otóż Patrick Melrose - niezwykle złożona kreacja, sam Brytyjczyk wspomina o niej, iż była największym aktorskim wyzwaniem w jego karierze, a moim skromnym zdaniem - rolą stworzoną właśnie dla niego.
Serial sam w sobie jest naprawdę świetnie zrealizowany: zaczynając od niekonwencjonalnego montażu, przez piękne zdjęcia, aż po wyraziste postacie.
Ale do rzeczy Benedict Cumberbatch całkowicie oddaje się postaci, jest wiarygodny, a przede wszystkim, jak na tak złożoną postać przystało, przejmujący. To oczywiście nie wszystko, najistotniejszą kwestią z aktorskiego punktu widzenia są emocje, a ściślej ich kontrastowość, różnorodność i wyrazistość. Przez psychodeliczne momenty monologu , w których Brytyjczyk zamienia się w silnie odurzonego narkomana ( prawdziwym kunsztem jest scena w restauracji <3 ), pełne gniewu, rozgoryczenia, a nawet rozpaczy wyznania pokrzywdzonego dzieciaka ( scena zagrana z niezwykłą autentycznością, jak gdyby Benedict naprawdę przeżywał traumę ) , czy też wypełnione frustracją, żalem i pogardą etapy życia z półżywą matką ( warto wspomnieć o scenie w kościele jak i poza kościołem, w których Cumberbatch daje kolejny popis ). Wszystkie elementy z Benedictem przyciągają i ogląda się je z rosnącą ciekawością. Dodatkowo sama powierzchowność Brytyjczyka, wspomagana przez wysublimowaną mimikę, gesty i charakterystyczny głos aktora - idealnie oddają postać Patricka Melrosa, przeżartego ironią i czarnym humorem człowieka, który próbuje uciec od przeszłości.
Podsumowując, czekam na Złotego Globa dla Benedicta Cumberbatcha :D
Naprawdę aktor dał z siebie 110%, widać, że zależało mu na produkcji serialu i po prostu wyszło.
Oszołamiająca rola, śmiało stwierdzę - Najlepsza w karierze.

Gratulujemy! Zwycięską czwórkę prosimy o podanie adresów do wysyłki na priv (kliknij, aby wysłać wiadomość) albo drogą mailową: redakcja@serialomaniak.pl. Dane zostaną przekazane Wydawnictwu W.A.B., które jest współorganizatorem konkursu.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy ponownie, kiedy pojawią się kolejne konkursy! :)

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Konkursy