11
Konkursy

Zastanawialiście się kiedyś, co byście zrobili, gdybyście odkryli u siebie magiczne moce? A gdyby okazało się, że oprócz magii istnieje również szkoła, która naucza czarodziejskich umiejętności? Pisząc o tym, nie mamy na myśli początku historii o Harrym Potterze; mowa tu o  losach Quentina Coldwatera – jednego z głównych bohaterów serialu stacji SyFy, „The Magicians”.

Produkcja jest adaptacją serii książek Leva Grossmana, „Czarodzieje”. Opowiada ona o młodym chłopaku,  Quentinie, który ze swoją przyjaciółką Julią stara się dostać do taniej szkoły magii w Nowym Jorku. Wkrótce po przybyciu do upragnionej szkoły, chłopak odkrywa, że za sprawą magii można zniszczyć całą ludzkość.

Zaledwie tydzień temu, 11 stycznia, miał swoją premierę trzeci sezon „The Magicians”. Z tej okazji, dzięki współpracy z wydawnictwem Młody Book, mamy dla Was konkurs z nagrodami. 

Na zwycięzców konkursu czekają 3 zestawy książek Leva Grossmana – są to kolejne tomy cyklu: „Czarodzieje”, „Król Magii” i „Kraina Czarodzieja”, w specjalnie przygotowanych, serialowych okładkach. Nowe wydanie serii fantasy trafiło do księgarni wczoraj, 17 stycznia. 

Młody Book, Czarodzieje, Lev Grossman, The Magicians

Epicka opowieść o magii i innych światach, która znacznie rozszerza granice konwencjonalnego nurtu fantasy. Oddając hołd powieściom takich pisarzy jak C.S. Lewis, T.H. White czy J.K. Rowling, Lev Grossman tworzy całkowicie oryginalny świat, w którym dobro i zło nie są czarne i białe, miłość i seks nie są proste i niewinne, a za moc trzeba zapłacić ogromną cenę.

 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie? 

Wystarczy wymyślić zaklęcie, opisać jego zastosowanie oraz krótko uzasadnić swój wybór. 

Komentarze do konkursu proszę zostawiać pod tym postem. Ze wszystkich odpowiedzi wybierzemy trzy najlepsze, najbardziej oryginalne pomysły, a do ich autorów trafią nagrody książkowe. 

Na zgłaszanie się do konkursu macie czas do piątku, 26 stycznia. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielny wieczór, 28 stycznia.

Komentarze

(11)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Divena
  Divena

  Zaklęcie: "Invenire oblivione delebitur", czyli jak odnaleźć coś w odmętach własnego umysłu...
  Do zaklęcia wystarczy:
  1. zamknąć oczy
  2. zainkantować zaklęcie "Invenire oblivione delebitur"
  3. pomyśleć o tym co chcemy sobie przypomnieć
  Jeśli kiedykolwiek dana rzecz "przewinęła" się przez nasz umysł zaraz wywołamy dane wspomnienie, czy to pod postacią słowa, czy też jakiejś scenki z życia.
  To zaklęcie można uznać za bardzo praktyczne, wyobraź sobie że jesteś w sklepie i zapomniałaś/eś listy zakupów, wystarczy moje zaklęcie a lista zakupów niemalże pojawia się przed Twoimi oczami, albo na egzaminie na który uczyłaś/eś się cały wieczór, ale nagle wszystko wyleciało Ci z głowy- zaklęcie i puf, pamiętasz! Masz gorszy dzień? Użyj zaklęcia "Invenire oblivione delebitur" i przywołaj wspomnienia z wakacji kiedy wylegiwałaś/eś się na leżaku w wolnym czasie( tylko pamiętaj, by nie stracić kontaktu z rzeczywistością).
  Jest to świetne zaklęcie szczególnie w moim przypadku, ponieważ czeka mnie matura w tym roku, a możliwość "przywołania" w trakcie egzaminu wszystkiego czego się nauczyłam, byłaby wybawieniem :D

 • svdoku
  svdoku

  "Guinea beatitudo" to zaklęcie niezwykłe, choć brzmieć może nieco śmiesznie. Ale! Niech nie zwiodą was pozory. Rzucając te słowa w próżnię, przywołujemy świnkę morską z magicznymi zdolnościami. Nadal brzmi zabawnie? Tylko poczekajcie... Ta świnka to normalna świnka. Oprócz tego, że jej ślina ma właściwości lecznicze oraz przywołuje przedmioty do ich pierwotnego stanu. Przy koszuli urwał się guzik? Okładka ukochanej książki zniszczyła się całkowicie? Podczas krojenia warzyw nóż przeciął skórę? Ha.
  Sierść zrzuconą przez świnkę możemy zebrać i włożyć do słoiczka, a następnie rozrzucić ją na zewnątrz w powietrze. Dotrze ona do osób, które desperacko potrzebują pomocy i sprawi, że przydarzy im się coś dobrego. I tobie też, przy okazji!
  Obcięty pazurek nie musi lecieć do kosza - można włożyć go do szklanki, zasypać piaskiem i zalać wodą, a z tego powstanie czyste złoto. Niewielka ilość, ale to zawsze coś.
  Kiedy świnka zaczyna kwiczeć, czas się zatrzymuje - i rusza dopiero wtedy, gdy świnka przestanie. Całkiem przydatne, gdy autobus odjeżdża za piętnaście minut, a ty jeszcze leżysz w łóżku.
  Pogłaskanie jej siedem razy dodaje ci energii (dobry zamiennik kofeiny! i nawet nie uzależnia...).
  Pewnie świnka kryje w sobie jeszcze wiele magii, spróbujcie, to się przekonacie. :D
  Dlaczego akurat to zaklęcie? Bo nie dość, że świnka jest kochanym zwierzątkiem, milutkim, puszystym i słodkim, to dodatkowo może podzielić się swoimi magicznymi właściwościami. Świata nie zmienią, ale ułatwią życie. A kto nie chciałby mieć świnki morskiej - i to do tego magicznej?

 • saraveronica
  saraveronica

  Zaklęcie zapomnienia „Memoros smiert”
  Potrzebne składniki:
  • Płatki kwiatu werbeny
  • Krew osoby, która chce zapomnieć
  • Kartka i pióro ptaka
  • Zapalniczki, nafta, drewno
  • Zwiędnięte płatki róży
  Pierwszą rzeczą w kolejności jaką trzeba zrobić to rozpalić ognisko, następnie w obecności czarodzieja przekłuć palec, pozwolić krwi spłynąć do pojemniczka, następnie własną krwią napisać na kartce o czym chcemy zapomnieć. Po wszystkim czarodziej musi zgnieść kartę wrzucić ją w ogień, a następnie sypać płatkami kwiatu werbeny oraz zwiędniętych róż wokół ogniska wymawiają:
  „Memoros smiert nasta den din, memoros smiert nasta den din, memoros smiert nasta den din”
  W momencie gdy ogień rozpali się do super naturalnych rozmiarów osoba zapomni o tym, czego pragnęła nie pamiętać. Z uśmiechem na twarzy odejdzie w kierunku domu zapominając również o całym wydarzeniu.

 • nika
  nika

  << Quentin przeszukując bibliotekę w poszukiwaniu czegoś, co pomogłoby mu przywrócić magię w Nowym Jorku oraz wrócić do Fillory, natyka się na zabezpieczony wolumin. Otwiera go na szczęście bez problemu (w końcu wszystkie magiczne osłony przestały działać) i zaczyna czytać:
  “Zaklęcie rozkoszy - inkantacja: ‘libidinis’ oraz wskazanie palcem osoby, jednak w taki sposób, aby tego nie zauważyła.
  Działanie: Wywołuje niebywałe pożądanie u wskazanej osoby. Nie może się ona oprzeć rzucającemu zaklęcie.
  Dopisek autora: Nie stosować trwale.”
  Do dość lakonicznego opisu zaklęcia dopięte były dwie kartki. Pierwsza przedstawiała skutki uboczne; zaczynające się od chorób wenerycznych (obok których, ktoś dopisał przydatne zaklęcie na leczenie tychże), przez różnego różnego rodzaju mutacje (Quentin aż się wzdrygnął na myśl o zamianie pewnej części ciała w kalarepę, albo pokrycie się piórami), aż do trwałej impotencji i utraty pamięci. Czarodziej zastanawiając się, kto byłby na tyle szalony, żeby używać takiego zaklęcia, które nie dość, że nie jest trwałe, to jeszcze może spowodować tyle nieodwracalnych zmian, czyta drugą kartkę i rozpoznaje pismo... Eliota:
  “Kolejny dopisek genialnego twórcy zaklęcia: NIE próbować na zwierzętach ani przedmiotach! Centaury także NIE wchodzą w grę! Absolutnie, pod żadnym pozorem, NIE rzucać zaklęcia na niffiny!”
  Quentin parsknął śmiechem, wyobrażając sobie Elliota rzucającego takie zaklęcie na centaura. Przy najbliższej okazji będzie musiał go wypytać o jakieś szczegóły, no i miał nadzieję, że tym niffinem, nie była Alice... >>

  Wydaje mi się, że takie zaklęcie najbardziej pasowałoby do bohaterów zarówno książek, jak i serialu. Nie żeby, ktoś z nich miałby z tymi sprawami kłopot, jednak sądzę, że Eliot, być może wraz z Margo, z chęcią eksperymentowali by z różnymi zaklęciami, także dotyczącymi rozkoszy i pożądania, a już zwłaszcza, jeśli można próbować je rzucać na różne magiczne stworzenia (i to zapewne z dość zabawnymi skutkami).

 • Natalia Ważna
  Natalia Ważna
  @Taleh

  "ddaear creu"
  Zaklęcie pochodzenia walijskiego, związane w dużej mierze z druidami. Jest to bardzo zaawansowana magia polegająca na stworzeniu wyrwy w istniejącym wszechświecie. Zapytacie po co ktoś chciał by rozrywać tą delikatną strukturę? Odpowiedź wiąże się z wypieraniem pogan przez nową religie chrześcijańską za czasów cesarstwa rzymskiego. Ówczesny Merlin, widząc, że czasy celtyckich rytuałów, druidzkich kapłanów i bóstw takich jak Morrigan czy Dagdy dobiegają końca opracował to właśnie zaklęcie by w nowej przestrzeni zbudować odbicie Avalonu, stworzyć nowy świat do którego wstępu nie będą mieli wrodzy innowiercy. Jednak stworzenie tej wyrwy jest pogwałceniem praw natury dlatego by się powiodło musi być rzucane podczas naturalnego aktu poczęcia (

 • justyna_s92
  justyna_s92

  "leiða mig"
  Zaklęcie, które doprowadza czarodzieja do zagubionej rzeczy np. kluczy, pilotu, komórki, łopatki do nakładania ciasta, rolki do czyszczenia ubrań, paszportu, notatek na jutrzejszy egzamin (!!!) etc.
  Jak widać ma wymiar bardzo praktyczny i nawet nie wiem, czy trzeba to dodatkowo uzasadniać. :) Chyba nie ma takiego człowieka czy czarodzieja na świecie, który nie znalazł się w sytuacji, gdy jakąś rzecz "diabeł ogonem nakrył" i za żadną magię świata nie był w stanie jej odnaleźć. Zaklęcie zaoszczędziło, by czasu i nerwów (w szczególności podczas gorączki poniedziałkowego poranka).

 • AgataBall
  AgataBall

  "Dura lex sed lex. Azor, Reksiu, nawet Rex. Wszyscy wraz z na górze różami, na dole fiołkami. Niech zgoda będzie między nami, Polakami."

  Proste zaklęcie, które myślę, że jest nam bardzo potrzebne. Marzę o wzajemnej tolerancji, bez względu na wszystko. O dobrych relacjach ponad podziałami i niedopowiedzeniami. Wyszłam trochę na kandydatkę na Miss, która marzy tylko o pokoju :-P Ale chyba nie ma nic piękniejszego niż spokojne serce i to na każdym polu.

 • BeastNYC
  BeastNYC

  Zaklęcie: Animum cognoscere veritatem per reflexionem. (Poznaj prawdę dzięki odbiciu jego duszy. - nie znam łacińskiego, więc przerzuciłam to przez tłumacza...nie wiem, jak to wyszło ;D )

  Zastosowanie: Po wypowiedzeniu tego zaklęcia osoba rzucającą je, jest w stanie dostrzec w twarzy innych ich prawdziwe oblicze. Jeżeli osoba jest dobra, to jej twarz pozostanie niezmiennie piękna. Jeżeli osoba, z którą się mierzy, jest tak naprawdę zła, jej twarz zmieni się w paskudną jak jego dusza. Oczywiście osoba, która jest sprawdzana, nie zauważa tego.

  Sądzę, że to całkiem przydatne zaklęcie, zważywszy na to, ile razy główni bohaterowie książek/seriali/filmów nie byli świadomi tego ,że tak naprawdę osoba, którą uważali za sprzymierzeńca/przyjaciela okazała się ich wrogiem. Dzięki temu, dowiedzieliby się z kim się mierzą wcześniej, mają szanse opracować plan i być kilka kroków przed nimi.

 • Zakochanyw
  Zakochanyw

  Zaklęcie: specto tempus
  Zaklęcie sprawiało by zatrzymanie czasu podczas oglądania serialu. Dzięki temu zaklęciu żaden serialomaniak nie martwił by się o poświęcanie czasu na swoją pasje. W końcu dałoby się obejrzeć długą listę programów które każdy ma w planach ,ale doba ma niestety tylko 24h.
  Wybrałem to zaklęcie ponieważ chce obejrzeć wszystkie seriale świata ,ale jeżeli nie dostanę jakieś magicznej różdżki to mój życiowy cel raczej sie nie spełni :(

 • Kamil Lewańczyk
  Kamil Lewańczyk
  @Kamilek

  Zaklęcie: yeka konke nginike amandla
  Zaklęcie zatrzymywałoby wszystkich i wszystko(poza osobą która rzuca zaklęcie, oraz osób które są z nią) w jakimkolwiek nie byłoby położeniu (chociażby wisiało w powietrzu), a jednocześnie dawałoby władzę by móc zmienić położenie, osób/przedmiotów, w wybrany sposób.
  Wybrałem akurat to, ponieważ może się okazać bardzo przydatne dosłownie w każdej sytuacji, jeżeli chociażby coś Ci spada możesz to złapać, jeżeli chcesz uratować kogoś bo np leci w jego stronę kula/zaklęcie, a może również po prostu dać czas na ucieczkę.
  Zaklęcie to przetłumaczone pojedyncze słowa z języka zulu, nie ma to większego znaczenia po prostu podobał mi się ten dziwny styl. :)

Powiązane

Seriale

The Magicians

Quentin Coldwater wraz ze swoją przyjaciółką Julią starają się dostać do tajnej szkoły magii w Nowym Jorku. Niestety przyjęty zostaje tylko Quentin, który z członkami …