Artykuły

Uczucia i szeroko rozumiane emocje towarzyszą nam praktycznie zawsze. Szczególnie istotne są wtedy, kiedy oglądamy film czy serial. Wychodzę z założenia, że nawet jeśli serial ma średnią fabułę, ale budzi we mnie emocje, to wart jest obejrzenia. Nie bez znaczenia wspominam właśnie o emocjach i uczuciach. Wyznania miłosne – a to one są tematem tego zestawienia – także stanowią nieodłączny element, jeśli chodzi o konstrukcję serialu. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak przedstawia się TOP 10 najlepszych, najbardziej wzruszających wyznań miłosnych, jakie pojawiły się w znanych nam serialach.

10. „Kocham cię, drogi przyjacielu”, czyli „Sherlock” (2010-)

Nie ulega wątpliwości fakt, że serial produkcji BBC, którym jest „Sherlock”, musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Pod koniec trzeciego sezonu w scenie, w której Sherlock i Watson widzą się być może po raz ostatni w życiu, nie mogło zabraknąć wyznania. Stwierdzenie, że Sherlock jest imieniem żeńskim, nie tylko czyni ten fragment bardzo, bardzo dwuznacznym, ale też – co wcale mnie nie dziwi – daje jasny sygnał do tego, że spokojnie możemy dopowiedzieć sobie to i owo. „Kocham cię, drogi przyjacielu” – te słowa dają do myślenia.

Serial dostępny jest na Netflixie.

9. Wyznanie miłości po japońsku, czyli „Terrace House” (2015-2016)

terrace house, opening new doors,

„Terrace House” nie jest stricte serialem, to przede wszystkim reality show, ale uznałam, że nie powinno go zabraknąć w tym rankingu. Myślę, że moment, kiedy w „Opening New Doors” Shion mówi Tsubasie, że bardzo ją lubi, a ona zupełnie, ale to zupełnie nie wie, jak na te słowa zareagować, może zostać uznany za jedno z najbardziej uroczych wyznań miłosnych. Warto dodać, że kiedy chłopak wychodzi z pokoju, Tsubasa ze szczęścia turla się po podłodze i prawie płacze. Umówmy się: która z nas nie zareagowałaby podobnie?

Serial dostępny jest na Netflixie.

8. How I told you that I love you, czyli „How I Met Your Mother” / „Jak poznałem waszą matkę” (2005-2014)

how i met your mother, jak poznałem waszą matkę,

W „How I Met Your Mother” jest przepiękna scena z Barneyem i Robin, kiedy bohaterowie usiłują sobie nie powiedzieć „kocham cię”, a wychodzi... No cóż: uroczo, i to zarówno ze strony Barneya, jak i Robin. To chyba w ogóle jedna z bardziej kultowych scen tego rodzaju.

Serial emitowany jest przez stację Comedy Central.

7. Darcy w natarciu, czyli „Pride and Prejudice” (1995)

Myślę, że nie ma chyba lepszego i bardziej dobitnego wyznania miłości, niż to, które mieliśmy okazję oglądać w miniserialu „Pride and Prejudice”. Pan Darcy, (czy raczej Colin Firth) w scenie proszenia o rękę Lizzy Bennet jest uroczy, męski, a jednocześnie pewny swoich uczuć, czyli dokładnie taki, jaki być powinien. Choć scena nie jest jedną z najlepszych, to na pewno nie da się przejść obok niej obojętnie.

6. Poussey... Ach, Poussey, czyli „Orange is the New Black” (2013-)

orange is the new black, ointb, brook i poussey,

Jeśli mówimy o wyznaniach miłości, na pewno nie możemy pominąć tutaj relacji Poussey i Brook, bohaterek „Orange is the New Black”. Z jednej strony uczucie to było bardzo naiwne, z drugiej – niesamowicie silne. Scena, w której Poussey powiedziała Brook co czuje, powaliła na kolana nawet największego twardziela. Nie twierdzę, że stało się tak za sprawą kolejnych wydarzeń, natomiast przyznać trzeba, że miłość pomiędzy tą dwójką była naprawdę szczera i głęboka.

Serial dostępny jest na Netflixie.

5. Kiedy Alex poznała Piper, czyli ponownie „Orange is The New Black”

W zestawieniu najlepszych wyznań miłości nie może zabraknąć też tego, co Alex powiedziała Piper, kiedy ta w ostatnim sezonie wyszła przedterminowo z więzienia. Jak się okazuje, wcale nie trzeba komuś powiedzieć „kocham cię”, aby ta osoba o uczuciu wiedziała. Stwierdzenie „nie zrób tego, co zrobiłam ja i nie wracaj tu więcej” także może zostać uznane za wyraz największej, szczerej miłości, jaka tylko istnieje.

4. Miłość inaczej, czyli „Legion” (2017-)

Myślę, że jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej nieoczywistych wyznań miłosnych jest scena w pierwszym odcinku pierwszego sezonu serialu „Legion”. Mowa oczywiście o chwili, w której główny bohater pyta Syd, czy zostanie jego dziewczyną. Ona mu odpowiada, że w sumie to okej, ale... „nie dotykaj mnie”. Swoją drogą, chodzenie po szpitalu psychiatrycznym trzymając się za wstążkę jest czymś absolutnie uroczym.

Serial emitowała stacja Fox Polska.

3. Wyznanie idealne, czyli „The Good Wife” / „Żona idealna” (2009-2016)

the good wife, żona idealna, wiill i alicia,

Bardzo często jest tak, że „kocham cię” mówimy przez zupełny przypadek i właśnie wtedy wychodzi to najlepiej. Nie inaczej stało się w przypadku Willa i Alici Florrick z serialu „The Good Wife”. W trakcie rozmowy telefonicznej Will wręcz odruchowo mówi do Alici: „kocham cię”. Ona na początku sądzi, że się przesłyszała. Niestety, Will nie powtarza tego, co powiedział, po raz drugi. To tym bardziej wzmacnia wydźwięk tego wyznania miłosnego.

Serial dostępny jest na Showmaxie, Netflixie i Amazonie.

2. „I love her, I LOVE HER!”, czyli „Friends” / „Przyjaciele” (1994-2004)

Jednym z najpiękniejszych wyznań miłosnych jest scena z serialu „Friends”, w której Chandler wręcz wykrzykuje, że kocha Monicę. Co więcej, ona jest tym faktem wzruszona, zaś miny Rachel i Joeya są doskonałe. Oczywiście Monica odwzajemnia wyznanie i w efekcie mamy jedno z najpiękniejszych, najmniej pretensjonalnych wyznań miłosnych w serialach.

Serial dostępny jest na Netflixie.

Kolejny punkt zawiera spoilery z drugiego sezonu „The Handmaid’s Tale”.

1. „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest...”, czyli „The Handmaid’s Tale”

Z wybraniem mojego TOP 1, jeśli chodzi o wyznania miłosne, nie miałam najmniejszego problemu. W drugim sezonie „The Handmaid's Tale” bohaterka o imieniu Eden bije na głowę wszystkie, ale to wszystkie inne wyznania miłosne, jakie tylko możemy sobie wyobrazić. 15-letnia dziewczyna, która pod przymusem zostaje żoną Nicka, czuje się w tym związku bardzo zagubiona. Pocieszeniem, choć jednak marnym, jest fakt, że sam Nick także nie chce tkwić w tym małżeństwie. W pewnym momencie Eden ucieka z innym strażnikiem rezydencji Waterfordów. To z nim chce być szczęśliwa, to jego kocha. Niestety kochankowie zostają bardzo szybko odnalezieni i skazani na śmierć przez utopienie. Mogą uniknąć kary, jeśli tylko przyznają się publicznie do tego, że zgrzeszyli i że żałują swojego występku. Eden nie zamierza tego robić. W krytycznym momencie, kiedy na szali wisi życie jej i ukochanego, zaczyna recytować „Hymn o miłości”. Nim skończy, wraz ze swoim ukochanym zostają wrzuceni z przyczepionymi do nóg kulami do basenu. Miłość ta jest tragiczna, aczkolwiek chyba nie ma piękniejszego wyznania miłości, niż przedłożenie jej nad własne życie.

Serial można oglądać na Showmaxie.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

How I Met Your Mother

"How I Met Your Mother" to telewizyjny serial komediowy, opowiadający o (nie)szczęśliwych próbach "zdobycia" odpowiedniej narzeczonej przez Teda (Josh Radnor), …


Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


The Handmaid's Tale

Antyutopijna przyszłość, gdzie płodne kobiety stają się surogatkami bogatych rodzin, a ich wszelkie nieposłuszeństwo zostaje surowo karane.


Orange Is the New Black

Piper Chapman, skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności za transakcje narkotykowe, trafia do żeńskiego więzienia Litchfield. Tam poznaje kobiety z różnych zakątków …Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …


The Good Wife

Alicia (Julianna Margulies) to szczęśliwa mężatka z 15-letnim stażem i matka dwójki nastolatków. Florrick'owie mieszkają w eleganckiej dzielnicy Chicago, mają wpływowych …