4
Artykuły

Eskimosi mają setki określeń na kolor śniegu. Potrafią dostrzegać w nim subtelne różnice i umieją je nazwać. Zima nie jest moją ulubioną porą roku, a śnieżne scenerie lubię oglądać wyłącznie na ekranie. Może wydawać się, że zimowy krajobraz jest mało atrakcyjnych dla twórców serialowych – jednostajny i odpychający. Dzięki temu zestawieniu przekonacie się, że tak nie jest. Co prawda, nie przedstawię wam setek zróżnicowanych propozycji, ale przekonamy się, że zima może być ważnym bohaterem produkcji telewizyjnych i w każdej z nich przedstawiana jest w inny sposób.

7. „Wataha”

Zaczniemy mocno i po polsku. Jak uważacie – gdzie w Polsce zima jest najpiękniejsza? Oczywiście w górach. Co prawda, nie wybierzemy się do ukochanego przez Polaków Zakopanego, ale w dziksze, choć nie mniej piękne i majestatyczne Bieszczady. Wracająca po trzech latach przerwy polska produkcja HBO umiejscawia tym razem akcję serialu w czasie zimy. Twórcy nie szczędzą zjawiskowych widoków gór na granicy polsko-ukraińskiej, wzbogaconych o malownicze cerkwie. Jest urokliwie, choć i niebezpiecznie. Poznajemy Bieszczady z tej nieturystycznej strony – serial opowiada o splatający się ze sobą losach pograniczników i przemytników. Oprócz udaremniania przerzutu narkotyków, broni czy towarów akcyzowych, Straż Graniczna zajmuje się również zatrzymywaniem przekraczających zieloną granicę emigrantów i uchodźców. Ciężkie warunki atmosferyczne muszą znosić zarówno uciekinierzy, jak i poszukujące ich służby graniczne. Pogoda może być zarówno sprzymierzeńcem, jak i wrogiem. Praca w górskich warunkach jest specyficzna i wymagająca fizycznie, choć przez to nie pozbawiona uroku. Przede wszystkim to wielogodzinne marsze podczas opadów deszczu i śniegu w otoczeniu dzikiej przyrody – na górskim szlaku nietrudno o spotkanie z jeleniem, dzikiem albo i wilkiem. 

6. „Game of Thrones” 

Rzecz jasna, wydarzenia zaprezentowane w tym jednym z najpopularniejszych seriali wszechczasów rozgrywają się nie tylko podczas zimy, ale właśnie ta pora roku jest najsilniej związana z tym tytułem. Sztandarowe hasło serialu również do niej nawiązuje. „Winter is coming” oznacza, że nadchodzą ciężkie czasy, zwłaszcza w północnych częściach Westeros. Warunki są tam najsurowsze, a przed rozpoczęciem zimy należy zgromadzić obfite zapasy. W świecie Westeros pory roku mają zmienną długość – mogą trwać nawet kilka lat. Jedna z nich – Długa Noc, trwała całe pokolenie. Ludzie rodzili się i umierali, nigdy nie zaznawszy wiosny.  

Z surowym klimatem północy nierozerwalnie związane są wilkory – niezwykle rzadko spotykane zwierzęta, wyglądające jak olbrzymie wilki, na południu uznawane za stworzenia mityczne. Wizerunek głowy wilkora zdobi herb Starków (jednego z głównych rodów serialu).  

Chłód, zalegający śnieg oraz brak słońca to codzienność Nocnej Straży.  Zakon ten został założony w celu obrony Muru, zbudowanego z lodu. Jego członkowie odpowiadają za ochronę Siedmiu Królestw przed niebezpieczeństwami, czyhającymi ze strony dalekiej północy.  Kto oglądał serial, ten wie, że lodowy wróg jest już blisko…

Jedyny zarzut, jaki mam do twórców serialu jest taki, że bohaterowie prawie nigdy nie noszą nakryć głowy, ale wy nie bierzcie z nich przykładu i koniecznie podczas chłodów zakładajcie czapkę!

Zdjęcia do zimowych plenerów kręcone były głównie na Islandii.

5. „Fortitude”

Jeśli macie ochotę na prawdziwie zimową przygodę, warto obejrzeć „Fortitude”. Scena otwierająca serial nie pozostawia złudzeń – będzie zimno, bardzo zimno. Historia rozgrywa się w fikcyjnym, tytułowym miasteczku i opowiada o śledztwie prowadzonym w sprawie zabójstwa profesora Charliego Stoddarta, zatrudnionego w arktycznym ośrodku badawczym. Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że dotąd w Fortitude panowała zerowa przestępczość. Tak, nie pomyliłam się. W miejscu, gdzie wszyscy mają dach nad głową i pracę, a zarazem są oddzieleni o dziesiątki kilometrów od cywilizacji, przestępstwa się nie zdarzają. Do czasu.

Fortitude zlokalizowane jest na wyspie Spitzbergen i należy do norweskiego terytorium zależnego – Svalbard. Miejsce to leży poza północnym kołem podbiegunowym. Aby zilustrować to, jak bardzo specyficzne warunki atmosferyczne tam panują, wystarczy przytoczyć fakt, że w miasteczku nie wolno umierać (chyba że za specjalnym pozwoleniem), ponieważ ciało nie ulega rozkładowi i może przechowywać niebezpieczne zarazki. Życie jego mieszkańców toczy się według specyficznych zasad, wyznaczanych głównie przez olśniewającą, choć pełną niebezpieczeństw przyrodę. W przeciwieństwie do dziewiczego i czystego śniegu, zachowanie mieszkańców nie jest tak krystaliczne. Choć na pozór to najspokojniejsze miejsce na świecie, a ludzie żyją tam w pełnej symbiozie ze sobą i przyrodą, niemal każdy  ukrywa jakąś tajemnicę i nie zawsze kieruje się szlachetnymi pobudkami. 

No i najważniejsze – strzeżcie się białych niedźwiedzi. W Fortitude jest ich kilkakrotnie więcej niż ludzi!

Serial został nakręcony na Islandii.  

4. „A Young Doctor’s Notebook”

Wiedzieliście, że Michaił Bułhakow był lekarzem? Co więcej, na podstawie swoich  doświadczeń jako świeżo upieczony, praktykujący doktor, napisał zbiór opowiadań opisujących pobyt na pierwszej placówce. Ich bohaterem jest Vladimir Bomgard – zdolny i dobrze zapowiadający się absolwent moskiewskiego wydziału lekarsko-stomatologicznego (15 piątek z egzaminów!), który trafia do maleńkiego szpitaliku w Muryevie. Niestety nie jest to dzielnica Moskwy ani jej przedmieścia. Oprócz zmagań z biedą, brakiem edukacji swoich pacjentów i zacofaniem, czeka go walka z samym sobą. Osamotnienie, radykalna zmiana otoczenia i pierwsze zawodowe wyzwania powodują, że młody lekarz popada w uzależnienie od morfiny, która przynosi chwilową ulgę i jest odskocznią od codzienności. Nie myślcie jednak, że oglądając serial, popadniecie w zły nastrój i zgorzknienie. Wręcz przeciwnie. „A Young Doctor’s Notebook” jest przesiąknięty tragikomizmem i ogląda się go niezwykle przyjemnie. Między innymi za sprawą odgrywającego rolę głównego bohatera Daniela Radcliffe’a (Harry Potter!) oraz znanego z „Mad Men”  Jona Hamma. Tworzą niezwykły, uzupełniający się duet, dzięki któremu szybciej wybuchniecie perlistym śmiechem, niż uronicie łezkę.  Oboje zresztą grają tę samą osobę. Radcliffe młodego doktora (rok 1917 i 1918), a Hamm jego dorosłe wcielenie (rok 1935).  

Maleńki szpitalik, w którym praktykuje Vladimir, jest oddalony od najbliższego sklepu o pół dnia drogi w jedną stronę, a podczas okresu zimowego dotarcie do niego jest i tak niemożliwe. W serialu nie zobaczycie urzekających, zimowych krajobrazów (scenografia i plenery są dość ubogie, mają bardziej teatralny charakter), możecie się jednak przekonać, jak wyglądało życie na zapadłej rosyjskiej wsi u progu rewolucji październikowej. 

3. „Northern Exposure”

Byliśmy już na wielu krańcach Eurazji, przyszedł więc czas na radykalną zmianę kontynentu.  Udajemy się na Alaskę. Tam pogoda nie rozpieszcza prawie przez cały rok, a zimy potrafią być bardzo dotkliwe. Mróz przedostaje się wszystkim szczelinami, a najskuteczniej rozgrzewające okazuje się dobre słowo i szczery uśmiech. Los młodego lekarza – Vladimira, który przybywa z cywilizacji do niemal odciętego od świata miejsca, jakieś 70 lat później podziela Joel Fleischman. Trafia do Ciceley na Alasce, aby odpracować przez cztery lata stypendium lekarskie. Początkowo niechętny i uprzedzony, z czasem adaptuje się do nowych warunków i znajduje oddanych przyjaciół. Serial emanuje ciepłem i szacunkiem wobec innych ludzi i przyrody. W trudnych warunkach człowiek musi mieć pokorę wobec matki natury i w pełni akceptować jej prawa, dlatego w czołówce zobaczycie sympatycznego łosia przechadzającego się po ulicach miasteczka jak każdy inny mieszkaniec. Jeśli dopadnie was zimowe znużenie, koniecznie udajcie się na filmową wycieczkę do pełnego życzliwości i optymizmu Cicley.  

Serial nakręcony został w stanie Washington, USA. 

2. „Fargo”

Czym byłoby „Fargo” bez zimy i śniegu? To pytanie retoryczne, ponieważ nie wyobrażam sobie innego krajobrazu, który towarzyszyłby temu niezwykłemu widowisku autorstwa braci Cohen. Minnesota, gdzie przeniesiemy się dzięki temu serialowi, to drugi po Alasce najdalej wysunięty na północ stan USA. Jej położenie geograficzne sprawia, że występujące tam temperatury są ekstremalne – od bardzo niskich (dochodzące zimą do nawet -59º C), po wysokie latem. 

Pewnego dnia do miasteczka Bemidji trafia tajemniczy i zimny jak bryła lodu, diaboliczny Lorne Malvo. Jego pojawienie się wywołuje ciąg niespodziewanych i tragicznych wydarzeń. Wartka i wciągająca akcja rozgrywa się na tle śnieżno-białego krajobrazu: zasypanych śniegiem pól i ciągnących się kilometrami bezkresnych terenów Minnesoty. Choć panuje minusowa temperatura, a miasteczko wydaje się spać pod śnieżną kołderką, to karuzela wydarzeń zdaje się rozpalać bohaterów do czerwoności. Tempo jest szybkie i nieprzewidywalne, a trup ścieli się gęsto. Dorzućcie do tego świetnie napisane postaci, genialnych aktorów i czarny humor, a kilka wieczorów z dobrą rozrywką macie zagwarantowane. 

Zdjęcia do „Fargo” kręcone były w Kanadzie. 

1. „Trapped”

Na koniec zostawiłam islandzką produkcję, w której warunki atmosferyczne grają kluczową rolę. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami gatunku nordic noir, zachęcam was do obejrzenia choćby czołówki serialu. Przepięknie prezentuje surowość krajobrazu Islandii i przyrównuje go do martwego, ludzkiego ciała.  

 „Trapped” jest najdroższą produkcją telewizji islandzkiej RÚW. W większość została nakręcona we wschodniej i północnej części kraju oraz w Rejkiawiku. Tytułowe uwięzienie, pułapka, mają zarówno metaforyczny, jak i dosłowny charakter. Z Oceanu Atlantyckiego, u wybrzeży miasteczka Seyðisfjörður, zostaje wyłowione ciało pozbawione głowy oraz kończyn. Miejscowa policja podejrzewa, że ofiara została zamordowana na pokładzie zacumowanego w tym czasie promu. Zostaje podjęta decyzja, że jego pasażerowie nie mogą się rozchodzić, a załoga opuszczać pokładu. Z drugiej strony, do miasteczka nadciąga burza śnieżna, więc na jego terenie uwięzieni zostają również mieszkańcy. Niesprzyjające warunki pogodowe oraz okrutne morderstwo sprawiają, że atmosfera staje się gęsta i trudna do zniesienia. Na miejsce nie mogą dotrzeć śledczy ze stolicy, bo wszystkie drogi zostały zasypane. Z ogromem problemów musi poradzić sobie sama trójka policjantów. W czasie prowadzenia śledztwa na jaw wychodzą co rusz niespodziewane fakty, dotyczące mieszkańców Seyðisfjörður. 

Przyroda w „Trapped” nie oszczędza ludzi. Wiatr wieje nieustannie, słońce pojawia się niezwykle rzadko, a mała osada prawie z każdej strony otoczona jest surowymi górami. Na oceanie niebezpiecznie zbiera się kra i zamyka także z tej strony drogę ucieczki.   

Komentarze

(4)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Arkadiusz Banasiewicz
  Arkadiusz Banasiewicz
  @arban

  Tu się chyba wkradła pewna nieścisłość. Autorami serialu Fargo nie są bracia Coen, a Noah Hawley. Coenowie nakręcili film z 1996 roku.

 • Ewa Zielińska
  Ewa Zielińska
  @Hander

  Większość seriali z listy widziałam. Może dlatego, że uwielbiam śnieżne scenerie zarówno na ekranie, jak i w rzeczywistości. ;) "Trapped" jeszcze przede mną - obejrzę na pewno w ramach tegorocznego wyzwania serialowego.

  @MonikaTalaga ogromny plus za dobre rozeznanie w temacie i nie mylenie Arktyki z Antarktydą!

Powiązane

Seriale

Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Fortitude

Fortitude to miasteczko niezwykłe. Choć mieści się na norweskich terytoriach zależnych, jego mieszkańcy stanowią mieszankę różnych kultur. Uważają, że to jedno …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.Trapped

Andri, Hinrika i Ásgeir to policjanci, pracujący w Seyðisfjörður, mieście leżącym w Islandii Wschodniej. Ich życie jest bardzo rutynowe, a praca zawodowa dość spokojna, …A Young Doctor's Notebook

Serial opowiada historię lekarza – Vladimira Bomgarda. Po odnalezieniu swoich pamiętników z czasów młodości, mężczyzna zaczyna rozmyślać o początkach swojej kariery. …