4
Artykuły

Listopad dobiega końca, a nowy miesiąc = nowe seriale na Netflixie. Platforma po raz kolejny nie daje powodów do narzekań. W grudniu m.in. premiera ich pierwszej niemieckiej produkcji, opisywanej jako kombinacja „The X-Files” i „Stranger Things”. Ponadto znowu zajrzymy do pałacu Buckingham, a także (po raz trzeci) przeniesiemy się w czasie do XVIII wieku. Każdy serialomaniak znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie, co z grudniowej oferty Netflixa szczególnie przyciągnęło naszą uwagę.

Komentarze

(4)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • franiis
  franiis

  Komentarze są posortowane od najnowszego, więc jeśli ktoś chce przeczytać, to czytajcie moje komentarze od końca :)

  Podsumowując wydaje mi się, że jest miejsce na taki materiał, ale można go zrobić po pierwsze ciekawiej, a po drugie lepiej. Zastanówcie się do kogo to ma być skierowane i idźcie w tym kierunku (albo zróbcie dwie równoległe serie).
  Przepraszam jeśli źle zrozumiałem Waszą prośbę o uwagi i tak naprawdę chcieliście tylko dobre słowo, ale mam nadzieję, że moja krytyka była na tyle konstruktywna, że może Wam coś pomóc.
  Czekam na kolejny materiał i jestem ciekaw jak wyjdzie.

  PS. Macie jakieś problemy z edycją komentarzy. I przez limit długości musiałem to rozbić na kilka wiadomości.

  • Julia Deja
   Julia Deja
   @Aivalar

   @franiis: Dziękujemy za uwagi, wszystkie weźmiemy sobie do serca (bo też trudno się z nimi nie zgodzić). Rzetelna krytyka jest w cenie :) Będziemy pracować nad kolejnymi materiałami, żeby były coraz lepsze.

 • franiis
  franiis

  - oceny: Prowadzący pokusił się o bardzo subiektywne oceny części seriali (The Crown grzech nie obejrzeć, a po Telefonistkach "nie można się dużo spodziewać"). Brakuje tu ponownie konsekwencji (nie ma oceny Travelers) i oceny te w żaden sposób (poza złotymi Globami The Crown) nieumotywowane. Oczywiście nie mam nic przeciwko subiektywnej ocenie, ale czy powinna być w takiej formie i takim (w pewnym sensie informacyjnym) materiale.
  - brak dodatkowych informacji. Wydaje mi się, że skoro mówicie o premierach nie zaszkodziłoby dodanie paska z tytułem tego serialu, sezonem, datą premiery i może oceną IMDb/RottenTomatoes. Byłoby to bardziej informacyjne i ostrzegło o możliwych spoilerach (co poruszałem wcześniej).

  3. Cel
  Wcześniej pisałem o problemach technicznych, które łatwo można naprawić. Jednak największym problemem tego materiału jest dla mnie niezrozumienie jego celu (w sensie docelowej widowni). Są oczywiście dwie główne ścieżki: dla "serialomaniaków" lub "niedzielnych widzów" (umowne, ale raczej jasne).
  Jeśli ktoś ogląda dużo seriali, to prawdopodobnie to wszystko, co się pojawiło w tym materiale wiedział. Spodziewam się, że takie osoby chciałyby poznać więcej szczegółów dotyczących produkcji. Dla mnie byłyby to stacja i kraj pochodzenia programu, budżet, aktorzy (i gdzie można ich było już zobaczyć), recenzje poprzednich sezonów i wczesne recenzje tego sezonu, kiedy program miał pierwszą premierę, nagrody + ciekawostki. Wiadomo, że nie wszystkie te dane są dostępne, ale można zbudować coś ciekawszego.
  Jeśli miałby to obejrzeć, ktoś kto nie śledzi całego świata seriali, to warto byłoby dokładniej powiedzieć, czego można się po tym spodziewać (np. lepiej opisać fabułę Outlandera, której w materiale prawie nie było). Ponownie podkreślić recenzje i nagrody. Tutaj szczególnie należy uważać na spoilery, ponieważ taki widz prawdopodobnie nie obejrzał wcześniejszych sezonów.

  (cd. w następnym komentarzu)

 • franiis
  franiis

  Na profilu na FB poprosiliście o uwagi. Jako że FB nie jest najlepszym miejscem do takiej dyskusji, to pozwolę sobie podzielić się moimi (subiektywnymi uwagami na temat materiału).

  1. Błędy merytoryczne (+ niedopowiedzenia + niejasności):
  - 1:00 - sugeruje, że niemiecki oddział Netflixa odpowiadał za Babylon Berlin (co nie jest prawdą).
  - 1:54 - science-fiction w Outlanderze? Albo dopatrzyliście się czegoś czego nie pamiętam, albo spojrzeliście na opis na Wikipedii i stwierdziliście, że podróż w czasie to sci-fi. W kontekście tego serialu, to motyw fantasy.
  - 2:32 - "trzeci sezon już 4 grudnia" - trzeci sezon pojawia się co tydzień na Netflixie od jakichś 2-ch miesięcy. 4 grudnia pojawi się odcinek 3x12 (przedostatni w sezonie). Wybranie i podanie takiej daty jest wprowadzeniem widza w błąd (tak, wiem, że Netflix podaje taką datę w swoim oświadczeniu). Zdecydowanie powinna się też pojawić informacja, że to nie jest serial Netflixa i że pojawia się raz na tydzień, skoro mówicie o premierach.
  - 3:00 - jeszcze nie pokazuje "do dzisiejszych czasów".
  - 4:18 - precyzyjniej 3 nagrody Emmy (ale rozumiem pominięcie technicznych).

  2. Forma:
  - zwiastuny różnych sezonów. Jeśli przykładowo nie oglądałem jeszcze Outlandera, to w materiale tym (bez ostrzeżenia) spojlerujecie 2 sezony.
  - bardzo rwana forma przedstawienia materiału. Jedno zdanie + kilkanaście sekund zwiastuna. Wolałbym obejrzeć obie te rzeczy osobno.
  - niekonsekwentny wybór programów. Nie wiem czym się kierowaliście wybierając te programy. Jeśli tym co jest najpopularniejsze, to zamiast Travelers powinien być zdecydowanie Manhant: Unabomber lub Easy. Jeśli tym co najlepsze to po co mówić o serialu, po którym "nie można się dużo spodziewać". Jeśli tym co jest "najświeższe", to Travelers już są w połowie sezonu (Outlander pod koniec), a Erased i Wormwood czekają, żeby coś o nich powiedzieć. Nie rozumiem tego i brakuje mi w tym konsekwencji.

  (cd. w następnych komentarzach)

Powiązane

Seriale

Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


Outlander

Pielęgniarka Claire Randall w tajemniczych okolicznościach przenosi się z 1945 do 1743 roku. Kiedy poślubia dzielnego Szkota, Jamiego Frasera, jej serce zostaje …


Cable Girls

Lata 20. XX wieku, Madryt. Perypetie życia znacząco różniących się czterech młodych kobiet, które rozpoczynają pracę dla rozwijającej się działalności firmy telekomunikacyjnej.


The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …


Travelers

Przyszłość. Bohaterami serialu są jedni z ostatnich reprezentantów ludzkiego gatunku na Ziemi. Znajdują oni sposób, by przenieść swoją świadomość do XXI wieku. …