Artykuły

Choć marihuana palona w celach rozrywkowych w ogromnej ilości krajów jest zabroniona, w świecie seriali wszystkie chwyty są dozwolone. Czy jest jakaś alternatywna wersja, żeby poczuć się jak na haju bez negatywnych konsekwencji? Może to dość naiwne, ale niejaki przedsmak narkotycznego uniesienia może dać fala endorfin wywołana salwami śmiechu po obejrzeniu perypetii zjaranych osób na małym ekranie. Poniżej zestawienie najlepszych scen, w których bohaterowie byli bardziej lub mniej oderwani od świata.

7. „The Inbetweeners” sezon trzeci, odcinek drugi (2008-2010)

The Inbetweeners, Chanel4

Co może się zdarzyć, kiedy grupa nastolatków, którzy zwykle wolą siedzieć w domu, idą na koncert i postanawiają dodać smaku zabawie, paląc przed nim marihuanę? Nie kończy się się to zbyt ciekawie. Oczywiście największy entuzjasta całego przedsięwzięcia, Jay, jest zadowolony, choć właściwie sam do końca nie jest pewny, co powinien czuć w takiej chwili. Z kolei jego znajomy Will, z początku sceptyczny, mimo to postanawia spróbować po namowach znajomego. Ten z kolei reaguje w sposób bardzo specyficzny – kiedy substancja zaczyna działać, czuje się jakby czas zwolnił, a on był odrętwiały I jest to na tyle paniczne uczucie, że chce, aby przyjaciel zadzwonił po pogotowie, bo czuje się jakby miał umrzeć.

6. „Roseanne” sezon szósty, odcinek czwarty (1988-1997)

Wychowanie dziecka to twardy orzech do zgryzienia. Szczególnie jeśli chowa ono w swoim pokoju woreczek z marihuaną, a matka przypadkiem go znajduje. Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem jest w takich chwilach powstrzymanie się przed spróbowaniem tego towaru. Niestety mimo prób Roseanne i jej mężowi nie do końca się to udało. Konsekwencją tego była nie lada rozrywkowa scena w łazience, podczas której oboje siedzą kompletnie zjarani, choć nie do końca świadomi, jak powinni się czuć w tym stanie. Rozmawiają, chichoczą i zajadają się smakołykami – tak mija im wieczór po udanej interwencji rodzicielskiej.

5. „The Simpsons”/„Simpsonowie” sezon 13., odcinek 16. (1989-)

Tym razem skręty występują w roli lekarstwa dobrego na wszelkie dolegliwości. Przepisany legalnie przez lekarza medykament zamienia Świat Homera w tęczową krainę zaopatrzoną w latające auta, niebo i otoczenie tryskające kolorami. Dodatkowym atutem jest brak bólu i kompletnie inne przyzwyczajenia i upodobania (również muzyczne).

Bardzo idealistyczna i kreskówkowa wizja narkotycznego stanu nie jest wolna od zabawnej hipokryzji i absurdów. Homer bowiem uprzedza swoje dzieci, że jego cudowny lek może zrujnować im życie, dlatego mają zakaz przyjmowania go. Sposób leczenia wyraźnie nie odpowiada rodzinie i znajomym, którzy uznają oderwanie od świata za uciążliwe i mocno przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu. To wszystko jednak dodaje groteskowości i uwydatnia charakter produkcji.

4. „That 70s Show”/„Różowe lata 70.” sezon drugi, odcinek pierwszy (1998-2006)

Wszyscy kochają ciastka ze specjalnym składnikiem Stevena. Bynajmniej nie chodzi tutaj o miłość, jak podejrzewała Kitty. W ich wnętrzu tkwi coś, co o wiele bardziej zbliża do siebie ludzi. Czego dowodem są późniejsze rozmowy starszego pokolenia z “Różowych lat 70.”. W typowy dla produkcji sposób, poruszając się po okręgu lawirujemy między bohaterami, obserwując różne typy i stadia zjarania. Każdy z nich prowadzi swój własny monolog, z reguły niemal niezwiązany z poprzednikiem, w którym zdarza im się odkrywać zupełnie nowe interpretacje otaczającego ich (wirującego w tamtym momencie) świata. Dodatkowo można się przekonać na przykładzie Reda, że podejmowanie decyzji na haju,  jest bardzo złym pomysłem, szczególnie decyzji dotyczących sprzedaży auta swojego dziecka.

3. „How I Met Your Mother”/„Jak poznałem waszą matkę” sezon siódmy, odcinek 10. (2005-2014)

Ile osób, tyle sekretnych określeń marihuany. Ted i Marshall nazwali ją kanapką, ponieważ faktycznie jest pięknie w nią opakowana. Ich głównym pretekstem do odurzenia staje się koncert, na którym planują świetnie się bawić. Niestety stan Lily wpędza do głowy Marshalla wątpliwości dotyczące tej decyzji. Mimo wszystko ulega przyjacielowi i próbuje specjalnej kanapki. Oboje zostają wysłani w trakcie występów po nachosy dla ciężarnej kobiety, przez co komicznie błądzą w poszukiwaniu baru. Obchodząc któryś raz arenę dookoła, za każdym razem trafiają do kolejki przed damską toaletą, ponieważ są pewni, że tam właśnie dostaną upragnione nachosy.

2. „Family Guy”/„Głowa rodziny” sezon siódmy, odcinek 12. (1999-)

Piosenka o torbie z marihuaną jest prawdopodobnie jedną z najbardziej absurdalnych, a zarazem uroczych scen, jaką widziałam. Z bongo służącymi za cymbały do gry oraz odpowiednim stanem świadomości, koncert nie może się nie udać. Popis Stewie'ego i Briana na pokazie wspierającym legalizację narkotyku, zgodnie z przewidywaniami spotkał się z ogromną aprobatą tłumu. Kolejny serial animowany traktujący o tej kwestii ukazuje go w sposób może mniej groteskowy i oderwany od rzeczywistości, ale nadal momentami uroczo infantylny. Muszę przyznać, że pisząc ten artykuł, w tle leci właśnie piosenka z tej sceny, która wprowadza umysł w choć lekki przedsmak klimatu bohaterów. Rewelacyjnie wpada w ucho, jest rytmiczna, dlatego osobiście jestem nią zachwycona i jest dla mnie genialnym podkładem w scenie, która musi znaleźć się na szczycie tego zestawienia.

1. „New Girl”/„Jess i chłopaki” sezon piąty, odcinek 18. (2011-2018)

Czy może być coś bardziej komicznego od zjaranych przyjaciółek? Zdaje się, że nie. Ta scena jest prawdziwym dowodem. Supermoce, podważanie sensu istnienia dotychczas podstawowych przedmiotów, rozmowy o płci przeciwnej i niekoniecznie logiczne wypowiedzi można uznać za gwarancję świetnej zabawy. Więź łącząca dziewczyny dodatkowo podkręca specyficzny charakter sceny. Jess razem z Cece oddając się uciesze umysłowej ucieczki, są w tej sytuacji tak uroczo zagubione i nieporadne, że powstrzymanie wybuchu śmiechu razem z nimi graniczy z cudem. Zdecydowanie osiągnięcie stanu tak głębokiego pojmowania rzeczywistości jest czymś, co koniecznie trzeba dopisać do listy „BFF goals”.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Family Guy

Ociężały katolik, protestancka pianistka i ich wyjątkowe potomstwo wraz z psem alkoholikiem. To nie może być historia zwyczajnej rodziny. Przygody rodziny Griffinów …


How I Met Your Mother

"How I Met Your Mother" to telewizyjny serial komediowy, opowiadający o (nie)szczęśliwych próbach "zdobycia" odpowiedniej narzeczonej przez Teda (Josh Radnor), …


New Girl

Po zerwaniu ze swoim długoletnim chłopakiem, młoda kobieta, Jessica, postanawia na nowo ułożyć sobie życie. Dzięki znalezionemu ogłoszeniu, wprowadza się do mieszkania …The Simpsons

Satyryczne spojrzenie na życie i kulturę amerykańską serwowane w ramach opowieści o przygodach tytułowej rodziny. Z Simpsonami nie można się nudzić. Każdy z odcinków …


That '70s Show

Serial "That '70s Show" opowiada o życiu i losach kilku nastolatków z Point Place w Wisconsin od roku 1976 do 1979. Liderem grupy jest Eric Forman (Topher Grace), …