Artykuły

Wrzesień już się zaczął, a wraz z nim uczniowie wrócili do szkoły, więc dziś dajemy wam zbiór wyróżniających się szkolnych anime na dobry początek roku. Japoński system edukacji od lat fascynuje wszystkich, którzy mieli choć trochę styczności z Japonią czy animacją produkowaną w tym kraju. Obowiązkowe mundurki od gimnazjum wzwyż, szkolne festyny kulturalne, osławiona działalność samorządu uczniowskiego czy niezliczona liczba szkolnych klubów (odpowiedników naszych kółek) to tylko niektóre elementy, które przykuwają naszą ciekawość. Przez lata powstała ogromna baza szkolnych anime, więc wybór momentami był trudny, ale mam nadzieję, że dziesiątka, która ostatecznie znalazła się na liście, nie zawiedzie was.

10. „Medaka Box” (2012)

Medaka Box, szkoła, anime, TOP

Instytucja samorządu uczniowskiego i posada przewodniczącego jest wielokrotnie gloryfikowana w japońskiej popkulturze. Przewodniczący(a) jest zazwyczaj jednostką mniej lub bardziej wybitną, która spotyka się z powszechnym uznaniem. W „Medaka Box” poznajemy główną bohaterkę, Kurokami Medakę, w momencie wybrania na to zaszczytne stanowisko. Błogosławieństwem i równocześnie problemem Medaki jest fakt, że jest naturalnym geniuszem bez jakiejkolwiek słabej strony, co powoduje, że wielu osobom w szkole nie podoba się ten wybór. Jednym z motywów całej serii jest walka Medaki z jej oponentami i przekonywanie ich, że jednak jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Początkowo spory wydają się komiczne i infantylne, ale z czasem „Medaka Box” przechodzi w pełnoprawnego battle shounena z gamą barwnych przeciwników z niecodziennymi mocami.

Serial dostępny na platformie Crunchyroll.

9. „Azumanga Daioh” (2002)

Azumanga, szkoła, anime, TOPZanim Azuma Kiyohiko rozbawiał wszystkich mangą o małej, zielonowłosej Yotsubie, jego najsłynniejszym tytułem była właśnie „Azumanga Daioh”, która opowiadała o codziennym życiu sześciu uczennic zwykłego japońskiego liceum. Każda z bohaterek diametralnie różni się od swoich koleżanek, co wytwarza między nimi fantastyczną chemię. Na pierwszy plan wysuwają się postacie Chiyo, niezwykle inteligentnej 12-latki, która przeskoczyła parę klas i Osaki, która wybitnie nie bryluje błyskotliwością, przez co jest zazwyczaj głównym motorem napędowym komedii. Humor Azumy jest absurdalny, a momentami nawet tak głupi, że aż śmieszny. To wszystko daje nam klasyczną szkolną komedię, która na lata stała się w jakimś stopniu wzorem dla podobnych produkcji.

Serial niedostępny w Polsce.

8. „Angels Beats!” (2010)

Angel Beats, szkoła, anime, TOPOtonashi Yuzuru budzi się bez wspomnień w nieznanym sobie miejscu. Obok siebie widzi dziewczynę imieniem Yuri, która podaje mu broń i każe strzelać w anioła. Okazuje się, że trafił do pewnego rodzaju czyśćca, w którym dusze zostały umieszczone w środowisku szkolnym. Yuri prowadzi organizację, której członkowie poprzysięgli walczyć z bogiem, aby zemścić się za niesprawiedliwe traktowanie za życia. Ich przeciwnikiem jest Tenshi (jap. anioł), posiadająca nadprzyrodzone moce przewodnicząca samorządu szkolnego. „Angel Beats!” to tytuł, który idealnie połączył slapstickowy humor z melancholijnymi momentami refleksji nad życiem i stał się klasykiem na lata. Do tego okraszony jest świetną muzyką – część piosenek wykonywała niezwykle popularna od lat japońska piosenkarka LiSA, która w 2010 roku była dopiero na samym początku kariery.

Serial dostępny na platformie Netflix.

7. „Mahouka Koukou no Rettousei” (2014)

Mahouka, szkoła, anime, TOPMagia to tak naprawdę wysoce rozwinięta nauka. W myśl tego konceptu powstała nowela autorstwa Satou Tsutomu. W roku 2095 Shiba Tatsuya i jego siostra, Miyuki, wchodzą w poczet uczniów Pierwszego Liceum, które segreguje uczniów według ich talentu magicznego. Miyuki trafia do lepszej grupy, Bloomów, a Tatsuya, ku niezadowoleniu swojej siostry, do gorszej, czyli Weedów. Haczyk polega na tym, że nasz główny bohater jest naprawdę wybitnym magiem, naukowcem i żołnierzem, ale wysokorozwinięte zaklęcia, które działają na okrągło w jego ciele, sprawiają, że nie był w stanie wykonać zadań na egzaminie wstępnym wystarczająco szybko. Tatsuya musi mierzyć się z dyskryminacją ze strony uczniów z „lepszej” grupy, którzy niejednokrotnie uważają się za lepszy sort ludzi. „Mahouka” łączy w sobie elementy akcji, rywalizacji międzyszkolnej i wątki militarno-polityczne. Do tego urzeka swoim protagonistą, który chociaż jest podręcznikowym przykładem Gary’ego Stu, to w obliczu jego boskości jesteśmy w stanie na to przymknąć oko.

Serial dostępny na platformie Crunchyroll.

6. „Genshiken” (2004-2007, 2013)

Genshiken, szkoła, anime, TOPNiewiele jest serii traktujących o życiu studenckim. „Genshiken” opowiada o frywolnym żywocie członków uniwersyteckiego kółka pasjonatów japońskiej popkultury, głównie anime, mang, gier i doujinów (komiksów fanowskich). Sytuację poznajemy z perspektywy świeżego studenta, Sasahary Kanjiego. Początkowo wchodzi z rezerwą w nowe środowisko, w końcu bycie otaku w Japonii to nie jest prosta sprawa – zainteresowanie mangą i anime niejednokrotnie jest wyśmiewane i krytykowane przez społeczeństwo. Jednak Sasahara ma szczęście i trafia do grona takich samych hardcorowych fanów jak on. Seria pełna jest zabawnych sytuacji i wewnętrznych żartów ze środowiska otaku. Potrafi jednak połączyć to z problemami i dylematami życiowymi z jakimi mierzyć się muszą młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie.

Pierwsze dwa sezony niedostępne w Polsce. Trzeci sezon dostępny na platformie Crunchyroll.

5. „Ouran Koukou Host Club” (2006)

Witamy w osławionym świecie elitarnej szkoły dla bogatych! A pośrodku paniczów i panienek z dobrych rodzin znajduje się nasz bohater, Fujioka Haruhi, któremu udało się dostać do akademii Ouran dzięki specjalnemu stypendium. Pewnego dnia Haruhi w poszukiwaniu cichego miejsca do nauki trafia do sali muzycznej, która okazuje się miejscem spotkań szkolnego klubu hostów. Tak, ta szkoła dla bogatych ma klub panów do towarzystwa. Chcąc uniknąć dalszej interakcji z grupą ekscentrycznych gogusiów, Haruhi próbuje wyjść, ale niefortunnie zbija cenną porcelanową wazę wartą 8 milionów jenów, wpędzając się w ten sposób w dług wobec klubu hostów. Haruhi zaczyna swoje nowe, burzliwe życie jako członek klubu, a dodatkowo okazuje się, że jest dziewczyną! „Ouran” od lat stanowi klasykę gatunku shoujo, parodiując zachowanie oderwanych od rzeczywistości bogaczy i kontrastując to ze stąpająca twardo po ziemi główną bohaterką, której bez większych problemów odnalazła się w nowej sytuacji.

Serial niedostępny w Polsce.

4. „Danshi Koukousei no Nichijou” (2012)

NichiBros, szkoła, anime, TOPBoys will be boys! Poznajcie zwariowany świat Hidenoriego, Tadakuniego i Yoshitake! „Danshi Koukousei no Nichijou” to jedna z najlepszych komedii, jakie stworzył przemysł anime. Dostarcza nam wybuchową mieszankę różnorakiego humoru, poczynając od absurdalnych rzeczy w stylu pojawienia się Gundama, przez rozbrajające slapstickowe momenty, a kończąc na klasycznym japońskim manzai. Nasi bohaterowie uczęszczają do szkoły tylko dla chłopców (kolejny uwielbiany motyw przez japońskich twórców), a sama seria skupia się, jak sam tytuł wskazuje, na ich codzienności, która niesie ze sobą szkolne wygłupy, zbijanie bąków po lekcjach i, co najważniejsze, tęgie rozkminy na temat płci przeciwnej.

Serial niedostępny w Polsce.

3. „Little Witch Academia” (2017)

LWA, szkoła, anime, TOPOdkąd Studio Trigger weszło z hukiem w 2012 roku na rynek anime z serią o glinie z piekła rodem („Inferno Cop”), każdy kolejny ich tytuł przyciąga wielką uwagę. Nie inaczej było, gdy w roku 2013 w ramach Anime Mirai Project wydali 30-minutową animację pt. „Little Witch Academia”, która tak spodobała się widzom, że parę lat później za pieniądze z Kickstartera udało się nakręcić drugą część, a finalnie stworzyć 25-odcinkową serię telewizyjną. Atsuko Kagari, młoda wiedźma pochodząca z normalnej ludzkiej rodziny, jest uczennicą magicznej Akademii Luna Nova. Wstąpiła do niej, ponieważ od dziecka zauroczona była magicznym przedstawieniem autorstwa niegdyś słynnej wiedźmy-celebrytki, Shiny Chariot. Jak można się domyślić, Akko, jak nazywają ją przyjaciółki, nie jest najbystrzejszym narzędziem w składziku, jeśli chodzi o magię, ale nadrabia to dobrymi chęciami i zapałem. Seria bardzo dobrze przeplata momenty humorystyczne z poważnymi i co odcinek zgrabnie buduje główny wątek fabularny.

Serial dostępny na platformie Netflix.

2. „School Rumble” (2004-2008)

Gdy przyjrzymy się z dystansem tej liście, to stwierdzimy, że większość z podanych tytułów to w jakimś stopniu komedie. Ale czy tak naprawdę o to w tym nie chodzi? Żeby wynieść ze szkoły masę wesołych, śmiesznych wspomnień, szkolnych miłości i znajomości na lata? I właśnie kwintesencją tego wszystkiego jest „School Rumble”. Haruma Kenji to szkolny chuligan, który podkochuje się w Tsukamoto Tenmie, oczywiście nieświadomej jego uczuć. Z kolei Tenma kocha się w koledze z klasy, Karasumie, który, nie zgadniecie, jest nieświadomy jej uczuć. Widzicie pattern? Do tego dodać trzeba, że Haruma i Tenma są po prostu mistrzami nieporozumień, co z każdym odcinkiem tylko eskaluje sytuację i prowadzi do coraz bardziej komicznych zdarzeń. Nie pozostajemy jednak tylko w obrębie powyższego trójkąta – nić powiązań romantycznych rośnie i gmatwa się wraz z wprowadzaniem do fabuły kolejnych postaci.

Serial niedostępny w Polsce.

1. „Great Teacher Onizuka” (1999-2000)

Pokazywanie życia japońskiej szkoły z perspektywy uczniów to zabieg, który został już oklepany na wszelkie możliwe sposoby. Jest za to parę tytułów, które do tematu podchodzą od strony nauczyciela, a jeden z nich robi to w genialny sposób. Przed państwem belfer extraordinaire, Onizuka Eikichi, bohater serii „Great Teacher Onizuka”. Były członek gangu motocyklowego, który zainspirowany perspektywą randkowania z licealistkami idzie na kurs nauczycielski. Lecz życie to nie bajka i po długim czasie niemożności znalezienia zatrudnienia w szkole, Onizuka jest o krok od porzucenia swojego marzenia i zostania kierowcą ciężarówki. Jednak w ostatniej możliwej chwili dostaje telefon o zatrudnieniu, ale pod warunkiem zamieszkania w szkole. Zostaje przypisany do klasy o fatalnej opinii, złożonej z samych kłopotliwych nastolatków. Ale choć Onizuka nie jest wzorem do naśladowania i ciągle drze koty z wicedyrektorem szkoły (notoryczne niszczenie ukochanej Toyoty wicedyrektora może mieć na to wpływ), to z czasem klasa otwiera się przed nim, a on sam pomaga im w niejednym problemie, zarówno szkolnym, jak i osobistym.

Serial dostępny na platformie Crunchyroll.

Na liście z różnorakich powodów nie zmieściło się wiele słynnych serii, ale pamiętajcie – topki to bardzo subiektywne twory, których celem jest przede wszystkim wywołanie dyskusji. Zatem do dzieła!

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane