Artykuły

Życie pisze najlepsze scenariusze i chyba każdy z nas mógł się o tym przekonać. Niektóre historie wydają się tak niesamowite, że nie jesteśmy w stanie ich sobie wyobrazić. Inne z kolei są tak okrutne, że nawet nie chcemy tego robić. Jednak dzięki coraz częściej produkowanym serialom dokumentalnym nie musimy, gatunek true crime ostatnimi laty rozkwita i coraz więcej jest produkcji na naprawdę wysokim poziomie. Opowiadają one historie, które nie chcielibyśmy, by były prawdziwe. Mrożą krew w żyłach lepiej niż jakiekolwiek horrory, bo ze szczegółami ukazują to, do czego zdolni są ludzie. Przed wami więc moje TOP 8 seriali true crime – produkcji nie tylko wartych uwagi, ale również dla fanów gatunku wręcz pozycji obowiązkowych.

8. „Time: The Kalief Browder Story” (2017)

top 8 seriali true crime, serialomaniak, true crime

Ten serial nie tyle opowiada o okrutnej zbrodni, jakiej ktoś się dopuścił, co o systemie, którego ofiarą padł szesnastoletni Kalief Browder. Młody chłopak został niesłusznie aresztowany i osadzony w jednym z najniebezpieczniejszych amerykańskich więzień. Ponieważ jego rodziny nie było stać na wpłacenie kaucji, spędził prawie trzy lata w zakładzie karnym, mimo że nigdy nie padł wyrok sądu. Nawet po wyjściu z więzienia nie mógł otrząsnąć się z tego, co tam przeżył. „Time: The Kalief Browder Story” przygląda się jednak nie tylko jego sprawie, ale także samemu systemowi, który zawiódł wielu niewinnych amerykańskich obywateli. Nie jest to pozycja lekka, lecz zdecydowanie warta tego, by poświecić jej swój czas.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

7. „The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst” / „Przeklęty: Życie I śmierci Roberta Dursta” (2015)

top 8 seriali true crime, serialomaniak, true crime

„The Jinx” opowiada historię miliardera, Roberta Dursta, który oskarżony został o zaginięcie swojej żony oraz morderstwa długoletniej przyjaciółki i sąsiadki. Sprawa do dziś nie została rozwiązana, serial jednak całkowicie odkrywa ją przed widzami. W tej sześciogodzinnej produkcji możemy zobaczyć wywiady z samym Durstem, a także materiały zbierane przez twórców niemalże dekadę, w tym nigdy wcześniej niepokazane nagrania, kluczowi świadkowie i tysiące stron ukrytych dokumentów. Jest to historia tak zawiła, iż nic dziwnego, że wciąż pozostaje zagadką.

Serial dostępny jest na HBO GO.

 

6. „Making a Murderer” (2015–)

top seriali true crime, serialomaniak, true crime

Ta angażująca produkcja opowiada historię Stevena Avery’ego, mężczyzny, który spędził w więzieniu osiemnaście lat za zbrodnię, której nie popełnił. „Making a Murderer” wyśmienicie pokazuje niesprawiedliwości, jakie dotykają ludzi z marginesu społecznego w Stanach Zjednoczonych. Avery został bowiem wrobiony. Dowody przeciwko niemu sfabrykowano, a wojna, którą toczył z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, była długa i trudna. Serial powstawał ponad dziesięć lat i obecnie jego reżyserki pracują nad kontynuacją historii Stevena.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

5. „Shadow of Truth” / „Cień prawdy” (2016)

top 8 seriali true crime, serialomaniak, true crime

„Shadow of Truth” to czteroodcinkowy izraelski dokument. Bada on tajemniczą sprawę morderstwa uczennicy liceum, która została brutalnie zamordowana w jednej ze szkolnych łazienek. Choć sprawca się przyznał i został osadzony w więzieniu, to w jego winę nie wierzy nawet matka ofiary. Ta świetna produkcja udowadnia, że nie tylko Amerykanie są w stanie tworzyć seriale true crime potrafiące wstrząsnąć tysiącami widzów.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

4. „Evil Genius” (2018)

top seriali true crime, serialomaniak, true crime

„Evil Genius, czyli historia jednego z najbardziej diabolicznych napadów na bank” – po seansie nie ma się najmniejszych wątpliwości, dlaczego właśnie tak reklamowany jest ten serial. Produkcja opowiada o skoku, który rzekomo miała obmyślić Marjorie Diehl-Armstrong, kobieta z pozoru nie rzucająca się w oczy i na większą skalę nieszkodliwa. Historia rozpoczyna się z chwilą śmierci dostawcy pizzy – Briana Wellsa – który z bombą zaczepioną wokół szyi rabuje bank. A stąd robi się tylko dziwniej. Wszystkie tropy w pewnym momencie się urywają, żadne dowody nie są jednoznaczne, współspiskowcy Diehl-Armstrong wskazują ją policji palcami, a główna podejrzana o zbrodnię nie chce się przyznać nawet wtedy, gdy osadzona już jest w więzieniu i przyznanie się do winy nie zmieni jej sytuacji. Dokument ten powstawał przez wiele lat. Jego twórca na rozmowach z Marjorie spędził wiele godzin i prześledził niezliczone ilości jej listów, nigdy jednak nie udało mu się uzyskać od niej jednoznacznej odpowiedzi. „Evil Genius” to dla fanów gatunku pozycja must watch, a dla osób dopiero zaczynających przygodę z true crime – dobra na pierwszy seans. Ma bowiem tylko cztery odcinki, ale za to takie, które potrafią wbić w fotel.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

3. „The Staircase” / „Schody” (2004-2018)

top 8 seriali true crime, serialomaniak, true crime

„The Staircase” opowiada o wieloletniej walce pisarza, Michaela Petersona, o oczyszczenie go z zarzutów  morderstwa własnej żony. Jest to skomplikowana sprawa, którą widz śledzi z zainteresowaniem i samemu stara się zadecydować, czy wierzy w niewinność mężczyzny. Odpowiedź na pytanie: „wypadek czy morderstwo?” okazuje się jednak nie być łatwa jednoznaczna, zwłaszcza że nowe informacje dotyczące sprawy pojawiają się co chwilę. Pierwsze osiem odcinków wyemitowano w 2004 roku, kolejne powstawały później, ukazując dalszą historię Petersona i kwestię śmierci jego żony.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

2. „The Keepers” (2017)

top seriali true crime, seriaomaniak, true crime

„The Keepers” opowiada o słynnym morderstwie zakonnicy Cathy Cesnik – sprawy z 1969 roku, która do dzisiaj pozostaje nierozwiązana. Przez wydarzenia przeprowadzają nas Gemma i Abbie, dwie byłe uczennice Cathy, które nigdy nie mogły pogodzić się z tym, że morderca ich nauczycielki nie został schwytany. Od wielu lat zbierają dowody, szukają nowych tropów i osób  mogących pomóc wyjaśnić tę zagadkę. Serial w dużej mierze skupia się też na opowiedzeniu historii kobiet, które jako młode dziewczęta i uczennice tamtejszego liceum były molestowane przez jednego z księży i jego możliwym udziale w morderstwie. Jest to opowieść ciężka i  wstrząsająca, której nie da się obejrzeć na raz, ponieważ przerwy między odcinkami umysł narzuca sam. Serial etapami opowiada nam o wszystkim, dzięki czemu widz nie gubi się w  natłoku informacji. „The Keepers” to pozycja świetna i zasługująca na uwagę, a dla lubujących się w true crime – produkcja obowiązkowa.

Serial dostępny jest na Netflixie.

 

1. „O. J.: Made in America” (2016)

top seriali true crime serialomaniak, true crime

Historia O. J. Simpsona jest najgłośniejszą i najbardziej kontrowersyjną sprawą w Ameryce. Produkcji na ten temat powstało kilka, żadna jednak nie może równać się z nagrodzonym Oscarem  „O. J.: Made in America”. Ten prawie ośmiogodzinny serial opowiada nie tylko o samym Simpsonie i jego rozprawie, ale także o wszystkim, co działo się wokół tego wydarzenia. Obserwuje cały proces z różnych punktów widzenia, dzięki czemu widz zna dokładnie kontekst i tło historyczne wydarzeń. Ta fenomenalna produkcja robi piorunujące wrażenie, którego nie da się opisać, to trzeba sprawdzić samemu. A warto, bo „O. J.: Made in America” okazuje się bezsprzecznie jednym z najlepszych dokumentów w historii.

Serial dostępny jest na HBO GO.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Making a Murderer

Dokument śledzący losy Stevena Avery'ego, który po wyjściu z więzienia, gdzie spędził niesłusznie 18 lat, stał się podejrzanym kolejnej zbrodni.