Artykuły

Praca w policji to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Policjanci codziennie ryzykują własnym życiem, by zapewnić wszystkim obywatelom bezpieczniejszy byt. Często nie doceniamy ich pracy, pamiętając tylko o tych niewielu momentach, gdy zrobili coś złego. Dlatego dziś, w Święto Policji, przygotowałam dla was TOP 8 seriali o policji, aby choć dzisiaj podziękować im za wszystkie ich zasługi.

UWAGA: Na liście nie znajdziecie żadnych procedurali, jako że mają one swój własny ranking.

 

8. „The Fall”

the fall, top seriali o policji, święto policji

Stella Gibson (Gillian Anderson) łatwego zadania nie miała. Schwytanie seryjnego mordercy, do tego tak sprytnego jak Paul Spector (Jamie Dornan), nigdy nie należy do spraw szybko zamykanych. Świetnie napisani bohaterowie wydają się rzeczywiści dzięki bardzo dobrej grze aktorskiej i niebanalnej historii, która sprawia, że serial ma się ochotę obejrzeć cały na raz. Dla fanów gatunku rozrywka gwarantowana.

 

7. „Banshee”

banshee, seriale o policji, święto policji

O drugi taki serial ciężko. Choć główny bohater pod szeryfa tylko się podszywa, kradnąc tożsamość zamordowanego na jego oczach Lucasa Hooda, poznajemy również kilku prawdziwych policjantów z Banshee. Są to postacie nieoczywiste, obok których ciężko przejść obojętnie. Mają silnie zakorzenione zasady, których starają się trzymać, choć w tak zdeprawowanym mieście nie jest im łatwo. Jakkolwiek złych wyborów by jednak nie podjęli, zawsze przyświecał im cel poprawienia życia mieszkańców, stworzenia im bezpieczniejszego środowiska. Oglądanie ich walk z przestępczością jest świetną rozrywką, którą ma się ochotę odświeżyć co jakiś czas.

 

6. „Broadchurch”

broadchurch, seriale o policji, święto policji

Detektyw Alec Hardy (David Tennant), przenosząc się do małego nadmorskiego miasteczka w Anglii, nie spodziewał się, że zostanie w nim na dłużej. A tym bardziej nie oczekiwał, że znajdzie w nim prawdziwych przyjaciół. Razem z Ellie Miller (Olivia Colman) tworzą świetny duet, który potrafi rozwikłać niebanalne zagadki zbrodni. Ciężką pracą udało im się złapać niejednego przestępcę. Dają przykład ludzi kochających swoją pracę, których priorytetem są inni i ich dobro. Piękne zdjęcia i świetna gra aktorska jeszcze bardziej podnoszą moją ocenę tego serialu, udowadniającego po raz kolejny, że Brytyjczycy tworzą świetne kryminały.

 

5. „The Bridge”

the bridge, seriale o policji, święto policji

Ten szwedzko-duński serial to produkcja, która w pamięci zapada na długo. Nie tylko fabuła jest na wysokim poziomie, dostarczając nam intrygujących zagadek, ale i wykreowane postacie. Saga Norén (Sofia Helin) to bohaterka niecodzienna, na próżno szukać drugiej takiej. Zaangażowana w sprawy, kochająca swoją pracę, odważnie walcząca ze wszystkimi kłodami rzucanymi jej pod nogi. „The Bridge” to produkcja nie tylko warta uwagi, ale wręcz na nią zasługująca.

 

4. „Mindhunter”

top seriali o policji, święto policji, mindhunter, holden, zdjęcia

Największym atutem tego serialu są niebanalni bohaterowie i ich ewolucja, a zwłaszcza Holdena. Skupiony na swojej pracy gotów jest zrobić wszystko, by odkryć, co łączy seryjnych morderców, a co ich różni. Skąd biorą się pewne zachowania i czy można im zapobiec. „Mindhunter”, bazowany na książce Johna Douglasa, świetnie ukazuje narodziny kryminalnego profilowania, dzięki któremu policja na całym świecie jest w stanie łapać najgroźniejszych przestępców znacznie szybciej. Choć mnie zachwycił od samego początku, jestem w stanie zrozumieć osoby nim znudzone , gdyż nie jest to serial dla wszystkich. Akcja w nim rozwija się powoli i stopniowo, niespiesznie buduje napięcie, któremu towarzyszy przy tym dość ciężki klimat. A mimo to dla fanów gatunku jest to pozycja must watch.

 

3. „True Detective”

true detective, seriale o policji, święto policji

Niesamowicie klimatyczny i intrygujący pierwszy sezon tego serialu na długo pozostaje w umysłach widzów, nie tylko przez bestialsko zamordowaną dziewczynę. Jednym z największych atutów „True Detective” są jego bohaterowie – Cohle i Martin. Tak od siebie różni, jak tylko można to sobie wyobrazić. Mają zupełnie inne poglądy na życie, a jednak potrafią pracować razem, tworząc przy tym jeden z najlepszych serialowych duetów.

 

2. „Manhunt: Unabomber”

manhunt: unabomber, ted kaczynski, święto policji, seriale o policji

Historia Teda Kaczyńskiego jest dość powszechnie, choć tylko powierzchownie, znana. Dzięki „Manhunt: Unabomber” jesteśmy w stanie zapoznać się ze szczegółami jego zbrodni i śledztwa, jakie prowadziło FBI. Obserwujemy ciężką pracę agentów, starających się znaleźć winnego, m.in. poprzez porównywanie sposobów pisania bądź formułowania zdań Unabombera i podejrzanych. Jest to produkcja na wysokim poziomie, która zaciekawia i ukazuje aspekty zbrodni, z których większość z nas nie zdawała sobie nawet sprawy.

 

1. „The Wire”

the wire, seriale o policji, top seriali o policji,

Po ponad 15 latach „The Wire” wciąż pozostaje jednym z najlepszych seriali, nie tylko o policjantach, ale w ogóle. Nic w tym dziwnego – daje nam nie tylko świetne duety postaci, ale przede wszystkim niebanalną fabułę i rzeczywiste, niewesołe oddanie Baltimore. Bohaterowie zmagają się nie tylko z przestępczością, ale i biurokracją, korupcją czy brakami finansowymi. Mimo to w szarej codzienności potrafią znaleźć poczucie humoru, które pomaga im przetrwać w ciężkim zawodzie. Serial ten stał się już niemal kultowy w swoim gatunku, z którym każdy miłośnik kryminałów powinien się zapoznać.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

True Detective

Serial kryminalny opisujący nietypowe zbrodnie oraz ich rozwiązania. Każdy sezon opowiada inną historię. Seria pierwsza opiera się na losach dwóch detektywów pracujących …


Broadchurch

Morderstwo młodego chłopca wprowadza zamęt do małego miasteczka, co zagraża dobrze dotychczas funkcjonującej społeczności Broadchurch.The Wire

Grupa policjantów z Baltimore wypowiada wojnę narkotykową lokalnym bossom. 


Banshee

Fabuła serialu opowiada o Lucasie - byłym skazańcu i ekspercie w sztukach walki, który udaje zamordowanego szeryfa i wymierza swoją sprawiedliwość w małym miasteczku …


The Bridge

Szwedzka policjantka i duński inspektor prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa, którego ofiarę znaleziono na moście łączącym brzegi dwóch państw. 


MINDHUNTER

Agent elitarnej jednostki kryminalnej FBI opracowuje techniki profilowania, ścigając seryjnych morderców i gwałcicieli.Artykuły