Artykuły

Eksperci spodziewali się, że czerwiec 2019 będzie najgorętszym ze wszystkich czerwców od 1811 roku. Na szczęście koniec miesiąca i początek nowego przyniósł nam wytchnienie w postaci deszczu i wiatru. Przygotujmy się jednak na to, że wysokie temperatury powrócą i zastanówmy się, jak przynieść ulgę tym, którzy taką pogodę znoszą źle. Prócz picia dużej ilości wody i chowania się w cieniu proponuję obejrzeć serial z mroźną lub jesienną scenerią. Takie produkcje chociaż na chwilę przeniosą widza w świat wolny od piekącego słońca.

12. ,,Ślepnąc od świateł” (2018-)

Serial oparty na książce Jakuba Żulczyka. Fabuła skupia się na losach Kuby Niteckiego – warszawskiego dilera kokainy i jego ,,zawodowych” perypetiach.

Oglądając produkcję HBO możemy obserwować ponurą, zimną polską jesień. Bohaterowie ubrani są w płaszcze, bluzy lub grube swetry. Szara tonacja zdjęć jedynie podbija efekt mrocznej pory roku. Ta przyprawiająca o dreszcze sceneria nie tylko idealnie pasuje do fabuły serialu, ale także może być odskoczną dla widzów od wakacyjnego słońca. W końcu sam tytuł wskazuje, że od światła można oślepnąć. Czasem trzeba więc z niego zrezygnować i przenieść się w inny, ponury świat.

Serial jest dostępny na platformie HBO GO.

11. ,,Broen”/,,Most nad Sundem” (2011-2018)

Duńsko-szwedzka produkcja nie może należeć do tych, w których ukazane jest upalne lato. Zdjęcia w serialu są nie tylko utrzymane w szarej tonacji, ale także ukazują jesienno-zimowy, chłodny krajobraz. Główna linia fabularna skupia się na losach policjantki z Malmo, Sagi Noren, która posiada specyficzny rodzaj autyzmu. Kobieta pomimo swojej przypadłości rozwiązuje trudne zagadki morderstw i jest w tym naprawdę dobra. Kolejne wyzwanie czeka ją właśnie na tajemniczym moście nad Sundem.

Serial jest dostępny na VOD.

10. ,,The Killing”/,,Dochodzenie” (2011-2014)

Historia śledztwa zamordowanej nastolatki, Rosie Larsen. Serial ukazuje trzy wątki – detektywów prowadzących śledztwo, rodziny dziewczyny, a także osoby podejrzanej o dokonanie zbrodni. Oprócz mrożącej krew w żyłach opowieści twórcy zaserwowali widzom równie zimną scenerię. Zdjęcia były kręcone w Kanadzie: w Burbaby i Vancouver, znanym z gęstej mgły. Bohaterowie ubrani są w kurtki, co tylko podbija mroczny i chłodny efekt. Produkcja złożona z trzech sezonów niesamowicie wciąga, sprawiając, że klimat ukazany na obrazie można niemalże poczuć na własnej skórze.

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

9. ,,Luther” (2010-2019)

To produkcja, która może nie przeniesie was w krainę wiecznej zimy, ale da wam posmakować odrobinę ponurego i deszczowego brytyjskiego klimatu. Głównym bohaterem jest tytułowy John Luther, inspektor pracujący w londyńskiej policji, który zmaga się z bolesną przeszłością. Jego największym celem jest łapanie złoczyńców, przez co czasami decyduje się złamać prawo w imię wypełnienia misji. Nastrój serialu i ukazanej w nim pogody może symbolizować życie głównego bohatera, który jest złamanym człowiekiem, wiodącym samotnicze życie. Taki obraz może dostarczyć widzowi ciarki, nawet w najbardziej słoneczny dzień w roku.

Serial jest dostępny na HBO GO.

8. ,,Cardinal” (2017-)

To kolejna propozycja serialowa, która ochłodzi was w upalne dni. Skupia się na życiu Johna Cardinala – mężczyzny prowadzącego śledztwo w sprawie odnalezionych zwłok. Ciało zostało odkryte pod warstwą śniegu na kompletnym odludziu. Nie ma więc wątpliwości, że w serialu nie brakuje zimowych pejzaży. Po raz kolejny możemy podziwiać uroki śnieżnej Kanady, a dokładnie Sudbury, North Bay, a także rezerwatu Whitefish First Nation. Nie zabraknie także całej masy zziębniętych bohaterów, okrytych w puchowe kurtki i narzekających na chłód. To chyba wystarczająca zachęta, aby uciec na chwilę od niebagatelnie wysokich temperatur?

Serial nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

7. ,,Wataha” (2014-)

Wataha to kolejny dowód na to, że w polskich serialach też może być zimno i ponuro. Zimowe krajobrazy, mroczne lasy i chłód jaki bije od niektórych bohaterów to połączenie idealne.

Kapitan Straży Granicznej cztery lata po zamachu bombowym, który miał miejsce w Bieszczadach, pragnie dowiedzieć się, kto tak naprawdę jest winny morderstwa jego przyjaciół i bliskich. Zbrodnia z zimną krwią, która miała miejsce w równie zimnym miejscu – to wszystko, czego potrzebujesz w upalne dni.

Serial jest dostępny na HBO GO.

6. ,,Helix” (2014-2015)

Produkcja skupia się na grupie naukowców, którzy wyruszają na Arktykę, by przeprowadzić badania dotyczące epidemii, która może zaatakować całą planetę. Choć w rzeczywistości zdjęcia do serialu były nagrywane w kanadyjskim Montrealu, to klimat arktycznej zimy został przedstawiony bardzo wiarygodnie. Produkcja sama w sobie nie zainteresowała widzów i została skasowana po drugim sezonie, jednak jestem przekonana, że warto sięgnąć po ten tytuł – choćby ze względu na mroźne pejzaże.

Serial jest dostępny na Netflixie.

5. ,,A Young Doctor's Notebook”/,,Zapiski młodego lekarza” (2012-2013)

Mini-serial oparty na opowiadaniach Michaiła Bułhakowa również zawiera wiele mroźnych pejzaży. Produkcja ukazuje losy lekarza, który wspomina swoje trudne początki pracy w szpitalu na rosyjskiej wsi. Chłopak grany przez Daniela Radcliffa musi poradzić sobie z biednymi pacjentami oraz własnymi lękami i życiowymi trudnościami. Choć większość scen odgrywana jest w pomieszczeniach, to kiedy bohaterowie wychodzą na zewnątrz, biel śniegu i mróz, który od niego bije, są nie do przeoczenia. Rosyjska zima została tutaj ukazana w najlepszy możliwy sposób, tworząc nastrój mroźnej, surowej krainy.

Serial jest dostępny na HBO GO.

4. ,,Fortitude” (2015-)

To prawdziwa gratka dla fanów zimy. Cały serial jest poświęcony właśnie tej porze roku. Zdjęcia kręcone były w Wielkiej Brytanii i na Islandii, a historia opiera się na fikcyjnym norweskim miasteczku – Fortitude. Jednym z bohaterów jest naukowiec, który rozpoczyna badania nad kanibalizmem u niedźwiedzi polarnych, a także nad zmianą środowiska Arktyki. Później w serialu pojawia się także wątek odnalezionych zamrożonych zwłok mamuta. Nie da się więc ukryć, że mroźnych elementów w produkcji jest dostatek i z pewnością zainteresuje się nią każdy człowiek-grizzly, uciekający od promieni słonecznych.

Serial jest dostępny na VOD.

3. ,,Game of Thrones”/,,Gra o tron” – (2011-2019) sezon siódmy

Kultowy serial, który kochają miliony, w siódmym sezonie nie obniżył poziomu. Twórcy zrobili wszystko, aby oddać charakter książki George'a R.R Martina i ukazać jego wizję mroźnej krainy. Nie było to jednak łatwe – pogoda w miejscu kręcenia płatała figle i zdjęcia zostały opóźnione. Jak powiedzieli showrunnerzy: ,,Zaczynamy trochę później, bo jak wiadomo, na końcu tego sezonu jest zima, a to oznacza, że słoneczna pogoda nie jest już nam potrzebna do kręcenia. Staraliśmy się robić wszystko, co w naszej mocy, abyśmy mogli uzyskać ponurą, szarą pogodę, nawet w najbardziej słonecznych miejscach w jakich kręcimy.”. Nie da się ukryć, że udało im się to zrobić w znakomitym stylu.

Serial jest dostępny na HBO GO.

2. ,,Fargo” (2014-)

,,Fargo” to serial, w którym każdy sezon skupia się na innej historii. Sezon pierwszy opowiada historię Lestera Nygaarda. Mężczyzna wiedzie proste życie w małym miasteczku w stanie Minnesotta, dopóki nie pojawia się tajemniczy Lorne Malvo, który wpływa na jego życie.

Produkcja, oprócz tego, że została już okrzyknięta mianem znakomitej, może poszczycić się niesamowitą zimową scenerią. Śnieg możemy podziwiać w praktycznie każdej scenie, a nie ma co ukrywać – ten biały puch to coś, o czym możemy tylko pomarzyć, gdy temperatury na dworze sięgają trzydziestu stopni.

Serial jest dostępny na HBO GO.

1. ,,Nothern Exposure” /,,Przystanek Alaska” (1990-1995)

Chyba nie ma nikogo w Polsce, kto nie kojarzyłby tego tytułu. Jeśli sami nie oglądaliście tego serialu, to z pewnością słyszeliście, jak opowiadali o nim wasi rodzice lub dziadkowie. Jego akcja, jak wskazuje tytuł, rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku położonym na Alasce. Głównym bohaterem jest młody lekarz z Nowego Jorku, który postanowił rozpocząć swoją praktykę w tej mroźnej krainie.

Serial nie tylko ukazuje zimowy krajobraz Alaski, ale także zawiera całą masę absurdalnego humoru, motywy oniryczne i założenia realizmu magicznego. Te wszystkie trudne słowa zawarte w lekkiej formie stanowiły innowacje w latach 90. Serial otrzymał wiele nagród m.in. Złotego Globa. Jeśli więc nadal zastanawiacie się, co obejrzeć, by odpocząć od słońca, to ,,Nothern Exposure” jest najlepszą opcją!

Serial aktualnie nie jest dostępny w Polsce.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Cardinal

John Cardinal to ponury funkcjonariusz policji, działający w Algonquin Bay. Zostaje on przydzielony do morderstwa dziewczyny, a z czasem odkrywa, że to sprawka …


The Killing

Serial opowiada historię morderstwa młodej dziewczyny i późniejszego śledztwa. Łączy w sobie trzy wątki - detektywów pracujących nad sprawą, rodziny pogrążonej …


Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Fortitude

Fortitude to miasteczko niezwykłe. Choć mieści się na norweskich terytoriach zależnych, jego mieszkańcy stanowią mieszankę różnych kultur. Uważają, że to jedno …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.Luther

Detektyw John Luther za wszelką cenę próbuje ocalić świat przed seryjnymi mordercami. Choć jego inteligencja i spryt pozwalają mu osiągać wymierzone cele, mężczyzna …Ślepnąc od świateł

Serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka. Opowiada o tygodniu z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos.


The Bridge

Szwedzka policjantka i duński inspektor prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa, którego ofiarę znaleziono na moście łączącym brzegi dwóch państw. A Young Doctor's Notebook

Serial opowiada historię lekarza – Vladimira Bomgarda. Po odnalezieniu swoich pamiętników z czasów młodości, mężczyzna zaczyna rozmyślać o początkach swojej kariery. …