Artykuły

Wojna od zawsze była doskonałym tematem dla seriali. Pełna dramatów, śmierci, ale także heroicznych czynów, w zasadzie nie potrzebuje dodatkowego scenariusza. Jak udowodniono na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia telewizji, temat ten świetnie nadaje się także dla gatunku komediowego, który doskonale wykorzystuje okropieństwa wojny do pastiszu, ale także i propagandy. Oto kilka z najciekawszych seriali wojennych:

TOP, wojenne, wojna, Hogan's Heroes, CBS

10. „Hogan's Heroes” (1965–1971)

Pokazywanie wojny w krzywym zwierciadle było swego czasu bardzo popularne, skutkiem czego powstało wiele sitcomów opowiadających o żołnierzach. Historia grupy lotników przetrzymywanych w obozie jenieckim stała się doskonałym przerysowaniem wad obu stron drugiej wojny światowej. Gapowaci Niemcy na stałe wpisali się dzięki temu do historii telewizji, a zaradni i przebiegli alianci zawsze znajdowali na nich jakiś sposób. Serial doczekał się aż sześciu sezonów.

Produkcję pierwotnie emitowała stacja CBS. Nie jest niestety dostępna w Polsce.

TOP, wojenne, wojna, Tour of Duty, CBS

9. „Tour of Duty” / „Rok w piekle” (1987–1990)

Wojna w Wietnamie była jedną z największych porażek militarnych Stanów Zjednoczonych i przez długi czas pozostawała tematem tabu w telewizji. Dopiero pod koniec lat 80. pojawił się pierwszy serial opowiadający o tym konflikcie. Historia plutonu wysłanego w samo serce dżungli doczekała się trzech sezonów, z których każdy był nominowany do nagrody Emmy, ale tylko pierwszy ją zdobył.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS. Nie jest niestety dostępny w Polsce.

TOP, wojenne, wojna, North and South, ABC

8. „North and South” / „Północ – Południe” (1985–1994)

Wojna secesyjna w świadomości wielu ludzi pojawia się jako bratobójcza walka z romantycznym tłem, głównie za sprawą tego właśnie serialu. Dwójka przyjaciół, która poznała się na akademii West Point, zostaje rzucona do walki po przeciwnych stronach. Obaj zostali przedstawieni w taki sposób, aby ich styl życia odzwierciedlał różnice pomiędzy Północą a Południem, które doprowadziły do wojny domowej.

Serial pierwotnie emitowała stacja ABC, w Polsce dostępny jest na kanale TVP1.

TOP, wojenne, wojna, TURN, AMC

7. „Turn” / „Szpiedzy z Waszyngtonu” (2014–2017)

Amerykańska droga do uzyskania niepodległości pełna była interesujących epizodów oraz zwrotów akcji, które niejednokrotnie potrafiły zaważyć na dalszym biegu wydarzeń. W serialu pokazano historię farmera, który wraz ze swoimi przyjaciółmi postanawia zaangażować się w walkę, ale jako szpieg. Działania tej grupy finalnie przyczyniły się do przechylenia szali zwycięstwa na rzecz kolonistów. „Turn” jest adaptacją bestsellerowej książki autorstwa Alexandra Rose'a „Washington Spies: The Story of America's First Spy Ring”.

Serial pierwotnie emitowała stacja AMC, w Polsce dostępny jest na platformie Showmax.

TOP, wojenne, wojna, Generation Kill, HBO

6. „Generation Kill” / „Generation Kill: Czas wojny”(2008)

Wojna w Iraku, która wybuchła w 2003 roku, do dzisiaj budzi wiele emocji. Pomijając aspekt polityczny, widzowie wciąż chcą oglądać historie zwykłych żołnierzy i dokładnie to dał im ten serial. Historia oparta jest na doświadczeniach reportera Evana Wrighta, który dołączył do amerykańskich Marines, aby obserwować przebieg walk. Spisał później wszystko i wydał jako książkę, którą zekranizowało HBO.

Serial pierwotnie emitowała stacja HBO, w Polsce dostępny jest na platformie HBO GO.

TOP, wojenne, wojna, Czterej Pancerni i Pies, TVP

5. „Czterej pancerni i pies” (1966–1970)

Legendarny polski serial wojenny, który wychował kilka pokoleń ludzi w naszym kraju. Przygody dzielnych czołgistów i ich nieodłącznego kompana Szarika elektryzowały miliony odbiorców. Produkcja pokazywana była w wielu krajach na całym świecie, głównie w kręgu byłych państw bloku wschodniego. Dla aktorów serial okazał się trampoliną do wielkiej kariery w świecie telewizji i kina.

Serial pierwotnie emitowała stacja TVP1, aktualnie dostepny jest na kanale Polsat, Polsat Film oraz na platformie TVP VOD.

TOP, wojenne, wojna, Thr Pacific, HBO

4. „The Pacific” / „Pacyfik” (2010)

Kiedy wojna w Europie dobiegła końca, na tysiącach małych wysp rozsianych po Pacyfiku wciąż walczyli amerykańscy żołnierze. Realia ich codziennego życia były o wiele bardziej dramatyczne, niż można by się tego spodziewać. Każda z trudem zdobyta wyspa była małą Normandią, pochłaniającą ogromną liczbę ofiar. „Pacyfik”, wyprodukowany przez HBO, przedstawił widzom prawdziwe wydarzenia opowiedziane przez ich uczestników – zwykłych żołnierzy, chcących jak najszybciej wrócić do domu.

Serial pierwotnie emitowała stacja HBO, w Polsce dostępny jest na platformie HBO GO.

TOP, wojenne, wojna, Blacadder, BBC

3. „Blackadder” / „Czarna Żmija”  (1983–1989)

Historia może być opowiedziana na wesoło, szczególnie jeśli za jej przedstawianie zabiera się sam Rowan Atkinson. „Blackadder” to sitcom pokazujący losy jednej rodziny na przestrzeni kilkuset lat historii Anglii. Czasy średniowiecza są wyjątkowo udanie przerysowane, ale dopiero czwarty sezon, mający miejsce podczas I wojny światowej, okazał się szczytem formy serialu. Wyśmiewanie przeciwników, ale i odwzorowanie stereotypów o samych Anglikach dało doskonały, chociaż niedoceniany w naszym kraju efekt.

Serial pierwotnie emitowała stacja BBC, w Polsce dostępny jest na kanale BBC Brit.

TOP, wojenne, wojna, M.A.S.H., CBS

2. „M.A.S.H.” (1972–1983)

Historia wojen to nie tylko opowieści o dzielnych żołnierzach walczących na froncie, ale także o całym personelu działającym na tyłach bitew. Lekarze będący głównymi bohaterami w serialu są sarkastyczni, leniwi i kombinują, jak tylko mogą, żeby żyć wygodnie i bezpiecznie. Do tego jawnie propagują idee pacyfistyczne. Nigdy jednak nie zawodzą swoich pacjentów. „M.A.S.H.” było pierwszym serialem, który w jawny sposób krytykował wojnę w Korei, podczas gdy ta toczyła się w Wietnamie.

Serial pierwotnie emitowała stacja CBS, w Polsce dostępny jest na kanale Fox Comedy.

TOP, wojenne, wojna, Band of Brothers, HBO

1. „Band of Brothers” / „Kompania braci” (2001)

Jeden z większych sukcesów w historii stacji HBO. Serial oparty na prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce podczas wojny w Europie. Fabuła pokazuje losy 101. Dywizji Powietrznodesantowej od momentu rozpoczęcia szkolenia przez rekrutów, poprzez walki w Normandii, aż po sam koniec wojny. "Kompania braci" cechuje się wyjątkowym realizmem scen walk oraz nie pozostawia ważnych moralnych dylematów na boku. „Band of Brothers” oparte jest na książce autorstwa Stephena E. Ambrose'a.

Serial pierwotnie emitowała stacja HBO, w Polsce dostępny jest na platformie HBO GO.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


Four Tank-Men and a Dog

Tytułowi "Czterej Pancerni" to Jan Kos (Janek), Gustaw Jeleń (Gustlik), Grigorij Saakaszwili (Grześ) i Olgierd Jarosz (Olgierd) oraz wilczur Szarik. W późniejszych …

The Pacific

Wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary'ego Goetzmana, epicki miniserial ukazuje przeplatające się losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu …