2
Artykuły

Polskie seriale szczyt swojej popularności osiągnęły pod koniec lat 90. i na początku 2000. W tym okresie powstało najwięcej produkcji, które do dzisiaj uważane są przez wielu widzów za niemal kultowe. Za ich sukcesem stała prostota i wyjątkowy klimat, który nie był jeszcze skażony zachodnimi trendami. Pomimo tego, że wiele z nich zostało wyprodukowanych na licencji zagranicznej, wciąż czuć w nich nasz swojski klimat, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób mogły stworzyć bliższą więź z widzami. Cofnijmy się zatem o te kilkanaście lat i przypomnijmy sobie, co nas bawiło, a czasem smuciło, kiedy włączaliśmy telewizory.

TOP, polskie, Ojciec Mateusz

12. Ojciec Mateusz (2008–)

Pomysł na to, żeby z księdza zrobić detektywa i do tego na rowerze, nie jest wcale niczym nowym. Serial jest wzorowany na włoskiej produkcji „Don Matteo”, ale chyba nikt się nie spodziewał tak ogromnego sukcesu naszej rodzimej wersji. Obsadzenie w roli głównej jednego z najbardziej rozchwytywanych aktorów tamtego okresu zapewniło sukces i uwagę wśród wielu telewidzów.

Serial można obejrzeć na kanale TVP Seriale oraz na TVP VOD

 

TOP, polskie, Magda M.

11. Magda M. (2005–2007)

Tytułowa bohaterka na pierwszy rzut oka prowadzi zupełnie normalne życie, ale właśnie ta prostota opowieści sprawiła, że w szczytowych momentach serial oglądało nawet 4,5 miliona widzów. Popularność tej produkcji zaskoczyła nawet samych twórców, którzy zakładali, że „Magda M.” będzie liczyć tylko trzy sezony. Ogromny sukces zaowocował stworzeniem serii czwartej oraz bardzo bogatego wydania DVD.

Serial można obejrzeć na kanale TVN 7

 

TOP, polskie, Na dobre i na złe

10. Na dobre i na złe (1999–)

Seriale medyczne cieszą się wśród widzów na całym świecie wielką popularnością. Nasza rodzima telewizja kilkukrotnie podchodziła już do tego tematu, ale dopiero lata 90. otworzyły rynek na tego typu produkcje. Polski „Ostry dyżur” („E.R.”) okazał się strzałem w dziesiątkę, a aktorki i aktorzy grający główne role momentalnie stali się największymi gwiazdami w naszym kraju.

Serial można obejrzeć na kanale TVP HD oraz na TVP VOD

 

TOP, polskie, Ranczo

9. Ranczo (2006–2009, 2011–2016)

Pogodny serial o trudach życia na wsi stał się jednym z największych sukcesów w historii polskiej telewizji. Oglądalność niektórych odcinków wynosiła ponad 7 milionów widzów, co jest jednym z najwyższych wyników w tamtym czasie. Podobnie jak w przypadku innego serialu z tej listy, „Ranczo” miało zakończyć się o wiele wcześniej, bo już po czwartym sezonie, ale wyniki oglądalności zmieniły zdanie twórców.

Serial można obejrzeć na kanale TVP 1 oraz na TVP VOD

 

TOP, polskie, Kryminalni

8. Kryminalni (2004–2008)

Ten serial był jednym z pierwszych, który otworzył drogę dla nowoczesnych seriali kryminalnych. Dotychczasowe spojrzenie polskiego przemysłu telewizyjnego na tego typu produkcje przejadł się widzom, a powiew świeżości, jaki stworzyli „Kryminalni”, okazał się zbawienny. Produkcja zdobyła liczne nagrody i jak w wielu innych przypadkach otworzyła drogę do wielkiej kariery aktorkom i aktorom.

Serial można obejrzeć na kanale TVN 7 oraz TVN Fabuła

 

TOP, polskie, Kasia i Tomek

7. Kasia i Tomek (2002–2004)

Serial ten był czymś zupełnie nowym na naszym rynku. Zupełnie nowatorska forma realizacji opowieści, dająca złudę bycia podglądaczem lub przypadkową osobą w życiu głównych bohaterów, sprawdziła się wyśmienicie. Widzowie docenili próbę sparodiowania zachowań wielu innych par mieszkających razem, chociaż w wielu przypadkach produkcja ta pokazywała zwykłą codzienność dwójki ludzi.

Serial można obejrzeć na kanale Comedy Central Family

 

TOP, polskie, Glina

6. Glina (2004–2008)

Serial był klasycznym przedstawieniem kryminalnej opowieści w naszej telewizji. Fabuła była mroczna, głęboka i nieoczywista. Widz mógł zobaczyć liczne brutalne strony świata przestępczego, ale mógł także spojrzeć na to oczami policjantów. Zdecydowana większość scen tworzyła bardzo ciężki klimat, ale przez to potęgując emocje u odbiorców.

Serial można obejrzeć na kanale TVP 2

 

TOP, polskie, Świat według Kiepskich

5. Świat według Kiepskich (1999–)

Jeden z pierwszych prawdziwych sukcesów prywatnej stacji telewizyjnej w Polsce. Próba wprowadzenia na nasz rynek schematu sitcomu przyniosła olbrzymią wręcz popularność, pozwalając serialowej fabule i bohaterom przeniknąć do popkultury i mowy potocznej. Obecnie przygody mocno dysfunkcyjnej rodziny z Wrocławia są drugim najdłużej emitowanym serialem w polskiej telewizji.

Serial można obejrzeć na kanale Super Polsat, Polsat 2 oraz w aplikacji Ipla.tv

 

TOP, polskie, Rodzina zastępcza

4. Rodzina zastępcza (1999–2009)

Wyjątkowa ciepła opowieść o trudach bycia rodzicem oraz bratem i siostrą podbiła serca wszystkich widzów. Doskonała obsada potrafiła stworzyć klimat prawdziwego domu i narysować na tym tle relacje pomiędzy członkami rodziny oraz ich przyjaciółmi. Przez 11 lat emisji widzowie mogli obserwować wzloty i upadki bohaterów, ale także otrzymywali bardzo istotne morały płynące z ekranu.

Serial można obejrzeć na kanale Comedy Central, Comedy Central Family oraz w aplikacji Ipla.tv

 

TOP, polskie, Fala zbrodni

3. Fala zbrodni (2003–2008)

„Fala zbrodni” była swoistą zapowiedzią tego, co wydarzyło się wiele lat później, czyli ogromnego wzrostu popularności skandynawskich kryminałów, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Serial wzorowany był na szwedzkiej produkcji „Brottsvĺg”, ale na polskim rynku szybko przeszedł transformację w coś bardziej brutalnego i intensywnego.

Serial można obejrzeć na kanale Polsat Film oraz w aplikacji Ipla.tv

 

TOP, polskie, Pitbull

2. Pitbull (2005–2008)

Produkcja, która przypieczętowała sukces Patryka Vegi, a która do dzisiaj uważana jest za jego najlepsze dzieło. Serial jest kontynuacją i rozwinięciem wątków z wersji kinowej z 2005 roku. Za sukcesem „Pitbulla” stoi proces tworzenia i pisania scenariusza. Vega zebrał od prawdziwych policjantów najciekawsze, jego zdaniem, historie i anegdoty i przekształcił je w serię, która odniosła znaczący sukces na rynku.

Serial można obejrzeć na kanale TVP HD, TVP Seriale oraz na TVP VOD

 

TOP, polskie, Miodowe lata

1. Miodowe lata (1998–2003)

Jeden z najlepszych seriali komediowych, który jednocześnie miał w sobie bardzo wiele ze sztuki teatralnej. Podczas kręcenia ujęć w Teatrze Żydowskim w Warszawie na widowni obecni byli ludzie, dzięki czemu śmiech słyszany w tle był autentyczny. Serial doczekał się statusu kultowego, a liczne sceny z udziałem obsady na trwałe zapisały się w polskim internecie.

Serial można obejrzeć na kanale TV 6 oraz w aplikacji Ipla.tv

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  Zgadzam się że niektóre z tych seriali to produkcje dobre jak Kasia i Tomek, Miodowe Lata czy kultowe produkcje jak Glina Pasikowskiego, ale sporo tutaj seriali co w życiu nie zamieściłbym na liście najlepszych produkcji jak choćby Na dobre i na złe, które oglądałem wieku temu, ale to był ( i jest) serial bliższy telenoweli niż takim produkcjom jak ER. Nie zgadzam się z tym, że pod koniec lat 90-ych powstało najwięcej kultowych produkcji. Jednak lata 70 i 80 oraz pierwsza połowa lat 90 to najlepsze lata jeśli chodzi o polskie seriale, prawie każdy serial z tych lat to kult nad kulty. Wymienię choćby Ekstradycję, Dom, Alternatywy 4, Zmiennicy, Czarne chmury, Hansa Klossa, Czterech pancernych i psa, 40latka, Polskie Drogi, Kariera Nikodema Dyzmy, Chłopi, Noce i dnie, Janka, Wojna Domowa, Daleko od szosy, Jan Serce i można jeszcze długo wymieniać. Większość tych seriali bije prawie całą tą listę, może oprócz Gliny, Fali Zbrodni i Pitbulla.

  • Paweł Marek
   Paweł Marek
   @Pawel_Marek

   @michax: Na liście nie znalazły się tylko seriale najlepsze, ale także i te, które w znaczący sposób zmieniły telewizję. Dlatego to się nazywa TOP, a nie The Best of, ale to akurat szczegół. Z tym "ER" przy "Na dobre i na złe" proszę z przymrużeniem oka traktować, było to mocno humorystycznie napisanie. Jeśli chodzi natomiast o to, jakie i kiedy seriale są kultowe, wydaje mi się, że każde pokolenie widzi to inaczej. Wychowałem się kiedy w telewizji królowały np. "Miodowe Lata" i dla mnie ten serial jest kultowy. Nie neguję przy tym tytułów wymienionych wyżej, wręcz przeciwnie - zgadzam się w 100%, że to najlepsze klasyki. Mimo to, nadal twierdzę, że lata 90' postawiły krok milowy dla produkcji odcinkowych w naszym kraju.

Powiązane

Seriale
Ranczo

Do niewielkiej wsi przyjeżdża Amerykanka, która odziedziczyła dworek po babci. Kobieta wywraca świat konserwatywnych mieszkańców Wilkowyj do góry nogami.