1
Artykuły

Każdy z nas w dzieciństwie marzył o tym, by zamieszkać w bajkowym świecie. Chłopców kusiło bycie królem szczęśliwej krainy lub odważnym rycerzem, dziewczynki pragnęły zamieszkać w zamku i znaleźć wyśnionego księcia. Choć taka wizja wydawała się cudowna, to równocześnie była całkowicie nierealna. W prawdziwym świecie, choć nie doświadczymy wszystkich tych cudowności, które prezentowały nam bajki, możemy oglądać seriale, które do nich nawiązują. Dzięki nim, mamy okazję znów poczuć smak dzieciństwa i przenieść się do tego magicznego świata, choć w dużo lepszym wydaniu. Prezentuję wam zestawienie seriali, które w idealny sposób ukazują tę samą magię, którą mogliśmy oglądać w bajkach, w wersji przeznaczonej dla nieco starszych widzów.

5. „The Charmings”

Historia Królewny Śnieżki zauroczyła miliony dzieci i dorosłych. Dla przypomnienia: dziewczyna została otruta przez swoją macochę, gdyż ta była jedyną osobą na świecie, która była od niej piękniejsza. W międzyczasie dziewczyna uciekała przed nią i zamieszkiwała w domku siedmiu krasnoludków, z których każdy posiadał zupełnie inną osobowość. Egoizm i narcyzm królowej nie wygrał jednak z prawdziwą miłością i uczucie Księcia uratowało Śnieżkę od śmierci. Inspiracja niemiecką baśnią była pierwszym animowanym filmem od Disneya. Gdyby nie jej sukces, prawdopodobnie firma nie stworzyłaby później wielu innych cudownych adaptacji takich jak Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Pinokio.

Nic więc dziwnego, że ktoś wpadł na genialny pomysł, by pokazać, jak wygląda życie księżniczki po wielu latach od zakończenia się akcji filmu oraz baśni. Rodzina Śnieżki i Księcia w magiczny sposób przeniosła się do Kalifornii w czasach XX wieku. Bohaterowie próbują odnaleźć się w tym skomplikowanym świecie, jednak bardzo często przydarzają się im niezręczne i przezabawne sytuacje. Księżniczka nie potrafi zrezygnować ze swojego charakterystycznego stylu ubierania, co początkowo sprawia, że jest uznawana za dziwadło. Z czasem jej gust zaczyna być doceniany i zostaje zatrudniona w świecie mody. Książę, z powodu braku jakiegokolwiek doświadczenia w zdobywaniu zarobku, uczy się wszystkiego od zera i z czasem otrzymuje pracę budowlańca.

Serial, choć posiadał duży potencjał, został skasowany po dwóch sezonach. W Polsce nie jest on produkcją bardzo popularną, lecz uważam, że każdy, kto zauroczył się w dzieciństwie historią tej piękności o cerze białej jak śnieg, powinien obejrzeć chociaż parę odcinków i wyrobić sobie własną opinię.

 

4. „Grimm”

grimm, series, tv show

To właśnie dzięki braciom Grimm poznaliśmy losy Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Roszpunki i wielu innych. Ich niezaprzeczalny wpływ na literaturę dziecięcą doczekał się uznania w postaci serialu, który ujrzał światło dzienne w 2011 roku.

Fabuła produkcji nie opiera się jedynie na baśniach niemieckich braci, ale również na twórczości m.in. Hansa Christiana Andersena. Każdy odcinek zainspirowany jest inną bajkową historią, ale głównym wątkiem fabularnym są losy Nicka, który dowiaduje się, że jest potomkiem Grimmów. W tym przypadku nie są oni jednak pisarzami, a łowcami, których zadaniem było utrzymanie porządku między baśniowymi stworami a realnym światem. Mężczyzna decyduje się kontynuować misję przodków, starając się tym samym nie zaniedbywać swojej pracy policjanta.

Na początku każdego odcinka pojawia się cytat z baśni, który nawiązuje do tematyki odcinka.

Serial został bardzo dobrze odebrany przez widzów, dorobił się sześciu emocjonujących sezonów, które moim zdaniem powinien obejrzeć każdy miłośnik nie tylko baśni, ale również kryminałów.

 

3. „The Storyteller”

Założenie tej produkcji jest bardzo proste. Tytułowy bajarz opowiada historie oparte na celtyckich, rosyjskich oraz niemieckich baśniach ludowych, które nieco przeinacza i sprawia, że stają się jeszcze ciekawsze. Akcja rozgrywa się w wiekowym zamku, a tytułowego bohaterowi towarzyszą jego mówiący pies oraz mapety. Po tym krótkim opisie może się wydawać, że serial jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla młodszej widowni – nic bardziej mylnego. Sposób, w jaki narrator opowiada historie, jest tak hipnotyzujący, że zainteresuje każdego, bez względu na wiek. Można by skłonić się nawet ku opinii, że pomimo groteskowych dodatków produkcja jest nawet lepszym wyborem właśnie dla osób starszych. Między innymi ze względu na to, że opowiedziane w niej historie nierzadko zawierają elementy horroru, które mogłyby przyprawić milusińskich o koszmary senne.

Każda z opowieści bajarza kończy się pouczającym morałem, w której bohater podkreśla ludzkie słabości oraz uczy jak próbować się ich wyzbyć.

Produkcja liczy zaledwie dziewięć, dwudziestopięciominutowych odcinków, jednak każda sekunda spędzona na jego oglądaniu jest naprawdę dobrze spożytkowana.

 

2. „Beauty and the Beast”

beauty and the beast, piekna i bestia

Ta przepiękna, francuska baśń ludowa była inspiracją dla wielu produkcji. Sam Disney stworzył jej dwie wersje - film animowany z 1991 roku oraz pełnometrażowy, w którym wystąpiły takie gwiazdy jak Emma Watson czy Ewan McGregor. Warto jednak pamiętać, że powstał również serial, który w małym, acz znaczącym stopniu nawiązuje właśnie do tego dzieła.

Produkcja opowiada historię Catherine Chandler, młodej pani detektyw, która przed laty doświadczyła okrutnej tragedii. Jej matka została zamordowana, a osoba za to odpowiedzialna została porwana przez tajemniczą Bestię. Po długim okresie poszukiwań kobieta odkrywa tożsamość potwora i okazuje się, że jest to osoba prowadząca podwójne życie. Mężczyzna za dnia jest przykładnym obywatelem, natomiast w nocy wymierza sprawiedliwość i likwiduje lokalnych złoczyńców.

Choć aktor wcielający się w postać potwora nie posiada futra na całym ciele oraz nie jest stworem o niespotykanie wielkich rozmiarach, to dokonuje równie przerażających czynów. Gdy policjantka zaczyna się w nim zakochiwać, musi podjąć decyzję czy jest w stanie zaakceptować morderstwa, jeśli są dokonane w dobrej wierze? Czy brzydota bestii jest dla niej ważniejsza niż jej piękno?

Serial był produkowany w latach 2012-2016. Posiada cztery sezony, które z pewnością zainteresują miłośnika oryginalnej baśni, jak również fanów kryminału połączonego z romansem.

 

1. „Once Upon a Time”

Niezaprzeczalny faworyt tego zestawienia. Ten serial posiada wszystko, czego pragnie każdy wielbiciel bajkowego świata. W „Once Upon a Time” możemy poznać lepiej bohaterów baśni m.in. Czerwonego Kapturka i jej babcię, jak również dobrze znane nam księżniczki: Śpiąca Królewnę, Śnieżkę i Kopciuszka.

Wszyscy bohaterowie mieszkają w jednej i tej samej krainie nazywanej Zaczarowanym Lasem, jednak odwiedzają również inne sąsiednie światy, takie jak Nibylandia czy Oz. Choć postacie pochodzą (dosłownie) z różnych bajek, dzięki miejscu zamieszkania wszyscy się znają i budują między sobą ciekawe relacje. Widz może zaobserwować między innymi wspaniałą przyjaźń Belli i Mulan oraz niebezpieczny sojusz Urszuli i Cruelli. Te skrajnie zaskakujące połączenia postaci sprawiły, że serial stał się unikatowy i bardzo popularny nie tylko w swoim rodzimym kraju, ale również na arenie międzynarodowej.

Połączenie tak wielu baśni w jednej produkcji było genialnym, lecz dość skomplikowanym w wykonaniu pomysłem. Twórcy musieli bardzo uważać, by nie odbiegać za bardzo od oryginalnej fabuły i jednocześnie dostarczyć dużą dawkę nowych wątków.

Choć zdaniem wielu serial trzymał wysoki poziom jedynie przez pierwsze trzy sezony, to i tak uważam, że dzięki pomysłowi i wykonaniu zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu.

 

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

  • 111222333
    111222333

    Brakuje mi tutaj ,,Dziesiątego Królestwa” :)

Powiązane

Seriale

Beauty and the Beast

Catherine to młoda dziewczyna pragnąca uczyć się jako prawnik. Nastolatka, aby zdobyć pieniądze na szkolne podręczniki prowadzi mały pub. Pewnego dnia dziewczynie …


Once Upon a Time

W dniu 28 urodzin do drzwi Emmy puka pewien chłopiec. Dzięki niemu kobieta trafia do niewielkiego miasteczka Storybrooke, gdzie postacie z bajek i baśni istnieją …


Grimm

Detektyw z wydziału zabójstw dowiaduje się, że jest spadkobiercą grupy łowców zwanej Grimmami. Ich celem była ochrona ludzkości przed nadprzyrodzonymi kreaturami …