Artykuły

Seriale przeżywają swoje odrodzenie. Przyciągają przed ekrany tłumy ludzi, nie tylko młode osoby. Jest to idealna szansa dla filmów, które powstały dawno temu i nie miały szansy trafić do tak wielkiego grona odbiorców. Chociaż seriale najczęściej lekko na nich bazują, widzowie dowiadują się o istnieniu tych filmów i mają szansę je narobić. Poniższa TOP-ka to jednak nie tylko seriale oparte na filmach, ale również i na książkach (na przykład „Lassie”). Mam nadzieję, że każdy z was znajdzie tu coś dla siebie. Jest w czym wybierać.

20. „Scream” / „Krzyk” (2015- ) na podstawie filmu „Scream” / „Krzyk” (1996)

Serial, realizowany przez MTV i oparty na „Krzyku” – horrorze z 1996 roku – idealnie balansuje pomiędzy tym, co było dobre w filmach z tym, co może się spodobać współczesnemu młodemu widzowi. Konkretne elementy filmów dopasowuje do pracy w nowoczesnym otoczeniu. Choć „Scream” nadal opowiada o nastolatkach ze szkoły średniej, kładzie duży nacisk na bohaterów drugoplanowych, jednocześnie zmieniając ludzi ze „starej załogi” na tych, którzy bardziej odnajdują się w tych czasach. Na przykład zamiast dziennikarki mamy blogera. Albo nauczyciela, który sypia ze swoimi uczennicami. Nawet potencjalny zabójca wydaje się tutaj sto razy ciekawszy. Serial, jak to serial, czasami ma swoje gorsze momenty, jednak i film miał różne opinie, nawet jeśli zarobił w kinach najwięcej pieniędzy, a przed ekrany przyciągnął najwięcej widzów.

Serial dostępny na platformie Netflix.

19. „The Girlfriend Experience” / „Dziewczyna z doświadczeniem” (2016- ) na podstawie filmu „The Girlfriend Experience” / „Dziewczyna zawodowa” (2009)

Tendencyjność Soderberga do obsadzania w swoich filmach „prawdziwych ludzi” na szczęście przy okazji serialu nie ma miejsca. Zamiast ludzi prawdziwi aktorzy, Chicago zamiast Nowego Jorku i wciąż rok 2008, i ekonomiczne problemy wynikające z pęknięcia bańki mieszkaniowej. Kiedy film skupiał się na strachu, ekonomicznej niepewności, serial, cóż, trochę wszystko spłyca.  Chciwość, która wita widzów od pierwszego odcinka, doprowadza do zdradzania klientów, współpracowników, a też w pewien sposób staje się (to kłamanie) sensem życia bohaterów.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

18. „Teen Wolf” / „Teen Wolf: Nastoletni wilkołak” (2011-2017) na podstawie filmu „Teen Wolf” / „Nastoletni wilkołak” (1985)

Serial i film z 1985 opierają się na tej samej formule typowej dla nastolatków, z elementami fantastyki i nadprzyrodzonych zdolności bohaterów. Film sprzed ponad 30 lat był jednak bardziej dramatem, serial z kolei przyjmuję rolę horroru. W trakcie oglądania filmu śmiejesz się, nawet jeśli czujesz zażenowanie. Serial? Lepszy pewnie dlatego, że nie przedawnił się tak jak film, a więc chociaż przytacza podobną historię – trafia do dzisiejszych nastolatków, bo dzieje się we współczesności. Drobne różnice pod postacią innego sportu uprawianego przez uczniów, sposobu transformacji w wilkołaka (czy przez geny, czy przez ugryzienie) aż w końcu „seksowniejsze” postaci wilkołaków – czy to wszystko jest znakiem czasu, czy zmianą adekwatną do dzisiejszych widzów – to inna sprawa.

Serial dostępny na platformie Netflix.

17. „Lethal Weapon” / „Zabójcza broń” (2016- ) na podstawie serii filmów „Lethal Weapon” / „Zabójcza broń” (1987, 1989, 1992, 1998)

Kiedy robi się serial na podstawie znanego filmu, trzeba pamiętać, że powinien on trafić do szerszego grona. Nie tylko słoneczne Los Angeles łączy jedno z drugim; tak samo jak w filmie i w serialu współpracować będą ze sobą dwaj detektywi, którzy niekoniecznie za sobą przepadają ale w imię większego dobra będą działać lepiej. To tyle, jeśli chodzi o wspólne rzeczy. Nie, serial nie przenosi widzów do lat 80.; porusza jednak wiele drażliwszych i mniej szalonych wypadków, niż było to pokazywane w filmie sprzed 30 lat. A dlaczego to, dlaczego? Dlaczego odchodzi się od szaleństwa, dlaczego odbiera się taką przyjemność widzowi? Ano dlatego, że serial transmitowany jest wtedy, kiedy przed telewizorami siedzą… rodziny z dziećmi.

Serial można obejrzeć na TVN Fabuła.

16. „The Mask: Animated Series” / „Maska” (1995-1997) na podstawie filmu „The Mask” / „Maska” (1994)

Film powstały w 1994 roku opowiada historię Stanleya Ipkissa, nudnego urzędnika, który w rzece znajduje maskę; gdy ją zakłada, jest niezniszczalny, unikalny i bardzo pewny siebie. Animowana wersja przełożona na serial opowiada dalsze losy znanego wszystkim z filmu Stanleya. Pomysł na taką wersję serialu mógł być spowodowany chęcią dotarcia do młodszego widza. Figurki, animowane postacie kojarzą się z dzieciństwem nawet dorosłym osobom. Przenoszą ich do magicznego świata dzieciństwa.

Serial można obejrzeć na Top Kids.

15. „Animal Kingdom” / „Królestwo zwierząt” (2016- ) na podstawie filmu „Animal Kingdom” / „Królestwo zwierząt” (2010)

Rodzina, która razem zabija, pozostaje razem – to idealne motto „Królestwa zwierząt”. Serial oparty luźno na filmie o tym samym tytule sprzed ośmiu lat bardziej niż na kryminalnej stronie (jak film) skupia się na związkach między poszczególnymi członkami rodziny. Trzy pokolenia włamywaczy mieszkających pod jednym dachem, starsza kobieta, która ma więcej wigoru, niż mogłoby się wydawać, aż w końcu „zagubiony” osierocony siedemnastolatek, siedzący nad zwłokami swojej matki.  Film stanowił jedynie materiał źródłowy, który scenarzyści serialu wykorzystali bardzo dobrze.

Serial można było obejrzeć na  programie TNT.

14. „The Exorcist” / „Egzorcysta” (2016-2017) na podstawie filmu „The Exorcist” / „Egzorcysta” (1973)

„Egzorcysta” to luźna adaptacja filmu o tym samym tytule z 1973 roku. „Nie możemy opowiedzieć jeszcze raz tej samej historii. Możemy stworzyć jedynie serial, którego nikt wcześniej nie widział”. Choć serial przywraca bohaterów, niekoniecznie nowi odbiorcy będą ich pamiętać. FOX zapewniał, że nie mogą oddzielić się grubą kreską od pierwowzoru. To kontynuacja istniejącej wcześniej historii.

Serial dostępny na Amazon Prime Video.

13. „Bates Motel” (2013-2017) na podstawie filmu „Psycho” / „Psychoza” (1960)

„Psycho”, film z 1960 roku, opowiada o morderstwie młodej kobiety, które ma miejsce w Bates Motel. Serial, bazujący na właścicielu hotelu, Normanie Batesie i jego matce, podąża za nim w trakcie jego szkolnych lat. W „Psycho” Normana nie spotykamy gdzieś nawet do końca filmu. Serial, zamiast skupiać się na morderstwach dziejących się w hotelu, poświęca się temu, jak to się wszystko zaczęło: jak doszło do pierwszych morderstw, jak motel startował, jak wszystko dopiero co się rozpoczynało.

Serial dostępny na platformie Netflix.

12. „Gomorrah” / „Gomorra” (2014- ) na podstawie filmu „Gomorrah” / „Gomorra” (2008)

Po „The Sopranos” czy „Narcosie” „Gommora” to kolejny serial o mafijnych utarczkach  – tym razem osadzony w słonecznym Neapolu. Kiedy do więzienia trafia przywódca organizacji, Pietro Savastano, a władzę przejmuje trzydziestoletni Ciro Di Marzio, zaczyna się wielka władza o władzę. Problemy pojawiają się pod postacią kolejnych bohaterów; szybko rozwiązywane dają wielkie pole do manewru opowiadanej historii. Mądry, znakomicie wykonany i mocno nakreślony pierwszy sezon sprawia, że wszyscy wyczekują kontynuacji.

Serial dostęny na platformie HBO GO.

11. „Highlander” / „Nieśmiertelny” (1992–1998) na podstawie serii filmów „Highlander” / „Nieśmiertelny” (1986, 1991, 1994, 2000)

Opowiada o historii Duncana McLeoda, kuzyna filmowego Connora. Serial nieco wybiela postać Duncana, skupiając się bardziej na jego relacjach – z mentorami, przyjaciółmi, wrogami czy kolejnymi miłościami. Wedle widzów serial, choć nie najlepszy, wciąż był lepszy od wszystkich filmów razem wziętych. Koniec końców każdy serial, który umiejętnie zaciera filozoficzne debaty (to odnośnie do filmu), wart jest uwagi.

Serial można było obejrzeć na kanale CBS Action.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Fargo

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, …


Teen Wolf

Miasteczko Beacon Hills to siedlisko nadprzyrodzonych istot. Licealista Scott przekonuje się o tym, kiedy w lesie zostaje zaatakowany i pogryziony przez wilkołaka. …


Hannibal

Konsultant FBI zmaga się z umiejętnością analizy umysłów seryjnych morderców. Trafia pod opiekę dr. Hannibala Lectera, który pomaga mu poradzić sobie z przekleństwem, …


Westworld

Futurystyczny park rozrywki o nazwie Westworld jest miejscem, w którym ludzie mogą spełniać swoje grzeszne marzenia i fantazje. Pomagają im w tym tzw. hosty, posiadające …