1
Artykuły

„Brain is the new sexy” – jak to w jednym z odcinków serialu „Sherlock” wspomniała Irene Adler. Moim zdaniem ani odrobinę nie myliła się w tej kwestii, inteligencja przyciąga, szczególnie jeśli chodzi o obdarzenie swoją sympatią bohaterów, z którymi spędza się wiele godzin przed srebrnym ekranem. Idąc tym tropem, postanowiłam wybrać najseksowniejszych z seksownych. Poniżej znajdziecie zestawienie geniuszy, których nieprzeciętne umysły i umiejętności bez przerwy wywołują dreszcze zachwytu i zdziwienia oraz szeroki uśmiech. Ponadprzeciętne jednostki mogą jednocześnie intrygować i niepokoić swoimi niemal niemożliwymi do przewidzenia zachowaniami, co zapewnia najwyższy poziom rozrywki nawet najbardziej wymagającym widzom.

13. Brittany Pierce, „Glee”

Glee, top, geniusze, Brittany Pierce

Kto by się spodziewał, że ta urocza blondynka dostanie dyplom od MIT jeszcze przed ukończeniem liceum? Wcześniej nie uchodziła za zbyt bystrą, musiała powtarzać czwartą klasę ze względu na niską średnią. Mimo wszystko ponadprzeciętne zdolności matematyczne sprawiły, że uczelnia wyższa zwróciła się do niej tak wcześnie z prośbą o dołączenie do jej szeregów.

12. John Paul Getty I, „Trust”

Trust, John Paul Getty I, top, geniusze

Choć cały serial traktuje raczej o porwaniu dziedzica fortuny, godnym uwagi motywem są działania jego dziadka. Jego zmysł ekonomiczny i niestandardowe myślenie pozwoliły stać się najbogatszym człowiekiem świata i utrzymać się na tej pozycji przez bardzo długi czas. Co prawda jego relacje z rodziną oraz podejście do świata zostały zupełnie zniszczone przez ogromny majątek i uzasadniony niepokój, tak że niemal każdy ostrzy sobie na niego pazury.

11. Temperance Brennan, „Bones”

Bones, Temperance Brennan, top, geniusze

Często powtarza, że lepiej rozumie się z martwymi niż w żywymi. Jest genialną antropolog, która prowadzi śledztwa i rozwiązuje najbardziej zawikłane sprawy, kiedy standardowe policyjne metody zawodzą. Pomaga FBI w rozwiązaniu niezliczonej ilości niewyjaśnionych dotąd morderstw.

10. Frank Underwood, „House of Cards”

House od Cards, Frank Underwood, top, geniusze

Od szarego człowieka do prezydenta jednej z największych potęg świata? Da się! I mimo całej mojej niechęci do tego serialu muszę przyznać, że postać Franka została napisana w sposób mistrzowski. Jego spryt i elokwencja pozwoliły mu się wspinać coraz wyżej po szczeblach drabiny społecznej oraz zdobywać zaufanie kolejnych wysoko postawionych osób. Dzięki niezawodnym strategiom niemal za każdym razem znajdował się w zwycięskim obozie.

9. Hannibal Lecter, „Hannibal”

Hannibal, Hannibal Lecter, top, geniuszy

Mało kto potrafi tak zgrabnie zagrać na nosie całego FBI, jak ten mężczyzna. Ciekawe, którego ze swoich znajomych tym razem przygotować na niedzielną proszoną kolację… Być może przed takimi dylematami stawiany był król manipulacji przez organizowaniem wystawnych przyjęć w swoim domu. Choć niektórzy domyślili się jego prawdziwej natury, że ten, z pozoru nieszkodliwy, psychiatra tak naprawdę jest mordercą i kanibalem; organizował on swoje zbrodnie w ten sposób, że niemożliwe było znalezienie choćby śladu, który mógłby posłużyć jako dowód przeciw niemu.

8. Bill Harley, „Harley and the Davidson’s”

Harley and the Davidson's, Bill Harley, top, geniuszy

W miniserialu opowiadającym o powstaniu jednej z najpopularniejszych marek motocyklowych naszych czasów odegrał tak naprawdę największą rolę. Ryzykując, porzucił naukę i podjął się pracy nad motocyklem pozwalającym osiągać niespotykaną w tamtych czasach prędkość; tworzył też maszyny pozwalające wytrzymałością pokonać wiele kilometrów. Nowatorskie idee, które zrodziły się w genialnej głowie inżyniera, ujrzały światło dzienne i stały się podwalinami nowoczesnych znanych nam technologii.

7. Bug, „Sense8”

Sense8, Bug, top, geniusze

Moja słabość do genialnych nerdów w serialach znów może znaleźć swoje ujście. Ten bohater potrafi wyszukać w internecie dosłownie wszystko i zmanipulować każde dane zgodnie ze swoją wolą. Na ludziach, którzy wpadają w panikę, kiedy na monitorze pojawi się bliżej niezidentyfikowane okienko, może nie zrobić on większego wrażenia, ale zasoby wiedzy i sprzęt z czarnego rynku, jakimi dysponuje ten człowiek, czynią z niego bezkonkurencyjnego Hackera przez duże H.

6. Dr Shaun Murphy, „The Good Doctor”

The Good Doctor, Shaun Murphy, top, geniusze

Cierpiący na autyzm medyk zostaje zatrudniony w jednym ze szpitali, gdzie z początku jest niedoceniany przez współpracowników głównie ze względu na jego brak umiejętności kooperacji z ludźmi. Choroba bohatera niesie ze sobą, obok problemów z nawiązaniem kontaktu z otoczeniem, także pozytywne skutki, przyczyniające się nieraz do uratowania życia niejednej osoby. Potrafi między innymi, oglądając nagranie bijącego serca, rozpoznać jego wadę, która zagraża pacjentowi, albo w warunkach polowych podtrzymać przy życiu osobę przygniecioną przez ciężką tablicę informacyjną na lotnisku.  

5. Sherlock Holmes, „Sherlock”

Sherlock, Sherlock Holmes, top, geniusze

Zestawienie mogłoby uchodzić za kompletnie niemiarodajne, gdyby zabrakło tego bohatera. Wielki detektyw, konsultant z Baker Street zadziwia dosłownie w każdym odcinku swoim nieprzeciętnym podejściem do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych spraw, z którymi policja nie daje sobie rady. Słynnego socjopatę i mistrza dedukcji, w płaszczu i myśliwskiej czapce, można uznawać za ikonę geniuszu w kulturze. Niewielu bohaterów doczekało się wielu adaptacji – zarówno filmowych, jak i serialowych. Przeniesienie go do współczesności było zdecydowanym strzałem w dziesiątkę, który odnowił i rozpalił na nowo kult tej wybitnej postaci.

4. Abigail Sciuto, „NCIS”

NCIS, Abby, Abigail Sciuto, top, geniusze

Oglądając w dzieciństwie Agentów NCIS, zawsze chciałam stać się w przyszłości taka jak ona. Roześmiana, często dziecinna i mimo swojego ponurego wizerunku zawsze roztaczająca wokół pozytywną atmosferę. Choć niektórzy traktują ją infantylnie ze względu na niedojrzały charakter, w jej głowie kryje się prawdziwa maszyna o niewyczerpanych zasobach.

3. Will Graham, „Hannibal”

Hannibal, Will Graham, top, geniusze

Mężczyzna ze smutnym spojrzeniem, wzbudzający litość nawet w najtwardszych sercach, który mimo wielu prób przejścia w stan spoczynku od czynnej służby nie może uwolnić się od swojego niespotykanego daru. Dzięki samemu spojrzeniu na miejsce zbrodni potrafi odtworzyć po kolei wydarzenia, które miały tam wcześniej miejsce. Empatia pozwala mu zrozumieć mordercę i jego motywy w niepojęty sposób, co zwykle okazuje się skuteczną i niezmierzoną pomocą dla FBI.

2. Eurus Holmes, „Sherlock”

Sherlock, Eurus Holmes, top, geniusze

Jestem świadoma, że dodawanie tej postaci do jakichkolwiek zestawień jest dość ryzykowne, ponieważ większość osób należących do fandomu Sherlocka nie uznaje sezonu czwartego  za część kanonu. Jednakże ja należę do mniejszości i odcinki z Eurus kocham najbardziej ze wszystkich. Okazuje się w nich, że najmłodsza z rodzeństwa Holmesów wyróżnia się najpotężniejszą inteligencją i posiada największe zdolności dedukcyjne. Wysoko rozwinięty spryt pozwala jej się przechytrzyć samego Sherlocka i wciągnąć go w śmiertelne niebezpieczeństwo.  

1. Sheldon Cooper, „The Big Band Theory”/ „Young Sheldon”

The Big Band Theory, Young Sheldon, Sheldon Cooper, top, geniusze

W obu serialach opowiadających o jego życiu, zarówno w młodości, jak i późniejszym życiu, uchodzi za osobę zawsze mającą w zanadrzu jakąś interpretację naukową dla dziejących się wydarzeń. Czasem nie radzi sobie w kontaktach z ludźmi, ale to czyni go nieporadnie uroczego, choć dla otoczenia zapewne zdecydowanie irytującego. Choć nie do końca ogarnia swoim umysłem społeczne zasady panujące na świecie, bez problemu rozwiąże każdy problem fizyczny, matematyczny, komputerowy, do tego wymieni wszystkie postaci z komiksów i gier, spełniające dowolne kryteria, i jednocześnie zacznie szydzić z twojej niewiedzy.

 

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

NCIS

Agenci należący do głównego zespołu dochodzeniowego agencji Naval Criminal Inveatigative Service stawiają czoła przestępstwom związanym z marynarką wojenną. Na …


Bones

Dr Temperance Brennan (Emily Deschanel) jest utalentowanym antropologiem pracującym w Jeffersonian Institution, która w wolnych chwilach pisze powieści. Brennan …


Glee

Nauczyciel hiszpańskiego z Ohio przejmuje opiekę nad licealnym chórem szkolnym. Postanawia przywrócić mu dawną świetność.


Hannibal

Konsultant FBI zmaga się z umiejętnością analizy umysłów seryjnych morderców. Trafia pod opiekę dr. Hannibala Lectera, który pomaga mu poradzić sobie z przekleństwem, …House of Cards

Zostać politykiem może każdy, ale osiągnąć w tej dziedzinie rzeczy wielkie mogą jedynie ludzie silni i bezwzględni. Posiadanie takiej etykietki jest największym …


Young Sheldon

Dziewięcioletni geniusz, Sheldon Cooper, mieszka w Galvestone wraz ze swoją rodziną. Chłopczyk pomimo młodego wieku uczęszcza do liceum, gdzie musi zmierzyć się …


Sense8

Ósemka ludzi obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami pomimo dzielących ich kilometrów nawiązuje przyjaźń. Mogą telepatycznie porozumiewać się z pozostałymi członkami …


Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …


The Good Doctor

Niezwykle bystry, młody chirurg Shaun Murphy zostaje rezydentem w prestiżowym szpitalu. Pomimo autyzmu, który utrudnia mu nawiązanie relacji ze współpracownikami, …


Trust

Historia porwania Johna Paula Getty'ego III przez włoską mafię. Chłopak był spadkobiercą ogromnej fortuny swojego dziadka, który swoje bogactwo zawdzięczał ropie …