2
Artykuły

„Supernatural” to jeden z najdłużej emitowanych seriali i póki co nic nie zapowiada jego końca. Obecnie liczy prawie 300 odcinków, a z okazji finału 13. sezonu przygotowałam dla was TOP 13.

UWAGA: W tekście mogą znajdować się spoilery!

 

13. „The Monster at the End of This Book” (04x18)

Supernatural, Caver Edlund, books, top odcinków

Dean i Sam są ogromnie zszokowani, gdy natrafiają na serię książek o tytule „Supernatural”, które dokładnie opisują ich życie. Fani zaś są ogromnie zachwyceni tym, co przyniósł ten odcinek. Pełen aluzji do twórców serialu jak i widzów jest pierwszym w „Supernatural”, który może jeszcze nie łamie czwartej ściany, ale solidnie ją wygina i puszcza do odbiorców oczko. Jednym z wielu przykładów może być Chuck, który przeprasza braci za sprawę z robakami i statkiem widmo – twórca serialu, Eric Kripke, niejednokrotnie wspominał, że według niego najsłabszymi odcinkami tej serii są właśnie „Bugs” (01x08) i „Red Sky at Morning” (03x06). „The Monster at the End of This Book” jest jednak z pewnością jednym z najlepszych.

 

12. „Hunteri Heroici” (08x08)

Supernatural, top odcinków, Hunteri Heroici

Już sam tytuł, będący nieprzetłumaczalną grą słów, wynikającą z konwencji używanej w kreskówkach „Looney Toones”, daje nam wskazówkę na temat tego, czego możemy się spodziewać w odcinku. Gdy Dean i Sam zgadzają się zbadać sprawę znalezioną przez Castiela, razem z nimi trafiamy do miasteczka, gdzie niejedna osoba zginęła w raczej niecodzienny sposób. Każda ze śmierci bowiem przypominała te z kreskówek. Dostajemy więc odcinek pełen niezapomnianych scen, gdzie kowadła spadają z nieba, a z pistoletów zamiast naboi wydostają się karteczki z napisem BANG. Podczas seansu nudzić się nie da – zgodzi się ze mną chyba każdy, kto oglądał.

 

11. „Don’t Call Me Shurley” (11x20)

Supernatural, Metatron, God, Chuck, top odcinków

W tym odcinku bracia Winchester i sprawa, którą się zajmują, stanowią raczej tło. Najważniejszym – a zarazem tym najbardziej ciekawiącym fanów – elementem jest Bóg. Gdy w końcu, po 11 latach się pojawił (a raczej ujawnił), fani wiele od niego oczekiwali. I raczej się nie zawiedli. Razem z kubkiem najlepszego taty świata i gitarą, przyniósł ze sobą wyjaśnienia i emocje, jakich od jakiegoś czasu serial nam nie dostarczał.

 

10. „Ghostfacers!” (03x13)

Supernatural, Ghostfacers, top odcinków

W tym epizodzie braci Winchester obserwujemy jako niespodziewanych gości w odcinku „Ghostfacers” – programie tworzonym przez Harry’ego i Eda, których po raz pierwszy spotkaliśmy w odcinku „Hell House” (01x17). Razem z ich drużyną wybieramy się na przygodę do kolejnego nawiedzonego domu. Jednak gdy sprawy idą nie po ich myśli, to właśnie Dean i Sam muszą uratować sytuację. Jest to kolejny odcinek pełen niespodziewanych scen, jak chociażby przyjęcie urodzinowe z trupami czy miłość dwóch mężczyzn, ratująca duszę jednego z nich.

 

9. „Clap Your Hands If You Believe” (06x09)

Supernatural, The X-Files, top odcinków

Kiedy Dean i Sam badają sprawę, która wygląda na atak UFO, starszy z braci zostaje porwany z kręgu w zbożu. Po powrocie odkrywa, że tak naprawdę nie mają do czynienia z kosmitami, a wróżkami. Niestety tylko on może je widzieć – prowadzi to do wielu ciekawych i niezapomnianych scen. Sam odcinek jest pewnego rodzaju hołdem dla innego, kultowego już serialu, „The X-Files”. I choć już wcześniej pojawiały się nawiązania do niego, w „Clap Your Hands If You Believe” jest ich mnóstwo. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę jak bardzo członkowie ekipy „Supernatural” lubią „The X-Files” i jak wiele te dwa seriale mają wspólnego.

 

8. „Weekend at Bobby’s” (06x04)

Supernatural, Bobby, top odcinków

Po tym, jak Bobby odkrywa, że Crowley nie ma najmniejszego zamiaru oddać mu duszy, stary łowca bierze sprawy w swoje ręce. Na jeden odcinek opuszczamy więc Sama i Deana i wybieramy się na polowanie z Singerem. Możemy zobaczyć, co ten robi, gdy nie ma z nim Winchesterów, a także dowiedzieć się, za co Crowley sprzedał swoją duszę…

Bobby na swój odcinek zasługiwał od dawna. Jest to jedna z najlepszych postaci serialu i chyba nie ma kogoś, kto by go nie lubił. Epizod wyszedł świetnie, idealnie ukazując, jak Dean i Sam byliby zgubieni bez swojego przybranego ojca.

 

7. „Changing Channels” (05x08)

Supernatural, Trickster, Gabriel, top odcinków

Od sitcomu, przez szpitalną operę mydlaną, aż po japoński teleturniej – tak urozmaicić życie braci Winchester postanawia pewien Trickster. Kiedy wrzuca Sama i Deana do telewizyjnych programów, ci nie mają pojęcia co się dzieje. Na własną rękę muszą znaleźć sprawcę zamieszania i się z nim rozprawić. Jak się jednak później okazuje, Trickster nie jest tym, za kogo się podaje. Chyba nikt z oglądających nie spodziewał się, kim tak naprawdę jest ten kochający słodycze jegomość. Jego występ w „Changing Channels” jest jednym z najlepszych w „Supernatural”.

 

6. „Mystery Spot” (03x11)

Supernatural, Dean, Death, top odcinków

Sam w kółko przeżywa ten sam dzień. Dzień, w którym Dean umiera. Chcąc zakończyć tę pętlę czasową, młodszy Winchester stara się uratować brata. Dopiero po kilkudziesięciu nieudanych próbach udaje mu się odkryć, kto stoi za całym tym zamieszaniem, a jest to ktoś, kogo bracia już dawno uważali za martwego.

„Mystery Spot” to odcinek, który chyba nigdy mi się nie znudzi. Oglądałam go już wiele razy i za każdym śmieszy mnie tak samo. Jest także pouczający! Dzięki niemu wiemy, że nie należy m.in. jeść dziwnie smakującego taco bądź przechodzić pod wiszącymi biurkami.

 

5. „A Very Supernatural Christmas” (03x08)

Supernatural, Christmas, top odcinków, fudge

Odcinek, jak wskazuje tytuł, rozgrywa się w święta Bożego Narodzenia. Bracia podążają tropem „anty-Mikołaja”, który porywa swoje ofiary, używając kominów. Sceny kolejnych odkryć w sprawie przerywają retrospekcje z dzieciństwa Sama i Deana. Dowiadujemy się m.in. skąd wziął się naszyjnik, z którym starszy z braci się nie rozstaje. Dostajemy więc dawkę wielu różnych emocji; odcinek jednocześnie bawi i wzrusza. Tworzy to niepowtarzalną atmosferę, do której ma się ochotę wracać w każdą Wigilię.

 

4. „Abandon All Hope” (05x10)

Supernatural, top odcinków, Lucifer, Lucyfer, Ellen, Jo

Po odnalezieniu Colta, Winchesterowie i Castiel wyruszają na poszukiwanie Lucyfera, by wysłać go z powrotem do Piekła. Łączą siły nie tylko z Bobbym, ale także z Ellen i Jo, w misji, która może być ich ostatnią. Zdając sobie sprawę z ogromnego zagrożenia wiedzą, że Szatana trzeba powstrzymać za wszelką cenę.

Jest to chyba najpoważniejszy odcinek w mojej TOP 13. To on, jako pierwszy z „Supernatural”, wywarł na mnie tak silne emocjonalnie wrażenie. Do dziś jest dla mnie jednym z najsmutniejszych, jakie widziałam. Porzućcie więc wszelką nadzieję, wszyscy, którzy oczekujecie happy endu

 

3. „Fan Fiction” (10x05)

Fan Fiction, Supernatural, fanfiction, top odcinków

Kiedy Dean i Sam prowadzą sprawę zaginięcia pewnego nauczyciela, z szokiem odkrywają, że szkoła wystawia musical oparty na ich życiorysie. Jak się okazuje, o serii książek „Supernatural” jeszcze nie wszyscy zapomnieli. Czeka więc na nich spektakl pełen wspomnień i scen, które każdemu z nich coś uświadamiają. Jest to jeden z piękniejszych odcinków tego serialu, będący ukłonem do fanów.

 

2. „ScoobyNatural” (13x16)

Supernatural, ScoobyNatural, Scooby-Doo, top odcinków

To, że „Supernatural” jest „Scoobym-Doo” dla dorosłych, powtarzane było od dawna. Nikogo więc nie powinna dziwić decyzja twórców o stworzeniu crossovera tych dwóch produkcji. Zainteresowanie, a nawet zachwyt u fanów wzbudziła już sama informacja o nim, a co dopiero przewspaniały odcinek, jaki dostaliśmy! I choć jedni twierdzić będą, że to już za dużo, że twórcy nie mają czego wymyślać, to właśnie te najbardziej szalone pomysły przynoszą nam te najlepsze odcinki. Toteż kiedy Dean, Sam i Cas zostają wciągnięci do animowanego świata „Scooby-Doo” z odcinka „A Night Of Fright Is No Delight”, rozpoczęła się jedna z najlepszych serialowych przygód mojego życia.

 

1. „The French Mistake” (06x15)

Supernatural, The French Mistake, top odcinków, acting, gra aktorska

Choć twórcom wcześniej zdarzało się puszczać oko do widzów, w tym odcinku przeszli samych siebie. Powiedzieć, że złamali czwartą ścianę, to za mało. Dean i Sam zostają wysłani przez Balthazara do alternatywnego wymiaru, w którym bracia Winchester są tak naprawdę aktorami, grającymi w serialu „Supernatural”. I w ten oto sposób dostajemy Jensena i Jareda, grających Deana i Sama, grających Jensena i Jareda, którzy grają Deana i Sama. A to tylko wisienka na torcie! Uzależniony od Twittera Misha, twórcy postanawiający uśmiercić w odcinku samych siebie oraz wiele innych scen, tworzą niepowtarzalny epizod! „The French Mistake” to jedna z najlepszych rzeczy, jaka przytrafiła się „Supernatural”, jest esencją tego, co tak bardzo odróżnia ten serial od innych podobnych tematyką, co sprawia, że jest jedynym w swoim rodzaju.

 

 

To właśnie dla takich perełek nigdy nie przestanę oglądać „Supernatural”, a innych będę zachęcać, by po ten serial sięgnęli. Niesamowite odcinki to tylko jeden z wielu powodów, dla którego, w mojej ocenie, warto tę produkcję obejrzeć.

A jak prezentuje się wasze TOP odcinków „Supernatural”? Zgadzacie się z moim wyborem czy może coś byście zmienili?

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • 111222333
  111222333

  Moim ulubionym odcinkiem jest ‘’Man's Best Friend with Benefits”, opowiadający o pewnym wyjątkowym policjancie i jego towarzyszce.

  Poza tym bardzo podobał mi się odcinek z Tricksterem (‘’Tall Tales’’), z golemem (‘’Everybody Hates Hitler”), z czarownicą z Oz (‘’Slumber Party’’), ze strachem na wróble (‘’Scarecrow”), wymieniony powyżej ‘’The French Mistake’’, oraz podwójny finał drugiego sezonu.

  Za to ‘’Fan Fiction’’ baaardzo mnie rozczarował. Uważam, że sam pomysł na niego jest naprawdę dobry, ale za to wykonanie naprawdę słabe.

 • Monika Kujawa
  Monika Kujawa
  @Moniska07

  Nie przepadam za „Ghostfacers!”, za to na mojej liście zdecydowanie znajdują się: odcinek z króliczą łapką („Bad Day at Black Rock”), czarno-biały („Monster Movie”), odcinki z Charlie („LARP and the Real Girl”, „Pac-Man Fever”), a z poważniejszych klimatów finał 5. sezonu („Swan Song”). O ile mogę narzekać na warstwę fabularną sezonów, to takie luźniejsze odcinki jak „ScoobyNatural” będą mnie nadal trzymały przy oglądaniu.

Powiązane

Seriale

Supernatural

„Supernatural” to serial z gatunku dark fantasy. Historia opowiada o losach dwóch braci, Sama i Deana Winchesterów, którzy walczą ze złem. Przemierzają Stany Zjednoczone …


Artykuły