Artykuły

Niektóre seriale oglądamy od tak, dla relaksu i nie poświęcamy im całej uwagi. Inne zaś trzymają nas przed ekranami, nie pozwalając oderwać się nawet na minutę. Czasem to zasługa świetnej gry aktorskiej, czasem zapierającej dech akcji, a czasem motywów muzycznych, którym chcę poświęcić tę TOP 10!

10. „The Walking Dead” / „Żywe trupy” (2010- )

Przewodnia melodia „The Walking Dead” jest jedną z najbardziej klimatycznych, jakie słyszałam w serialach. Od razu wiemy, że mamy do czynienia z jakimś niebezpieczeństwem, że świat, w jakim zaraz się znajdziemy, nie jest tym, który znamy na co dzień i nie jest on ani trochę przyjazny. Choć sam serial ma wzloty i upadki, nie można mu odebrać naprawdę udanego intra, którego melodia zapada w pamięć, bo choć jest niepokojąca, w ucho wpada szybko.

Serial dostępny jest na platformach Netflix i HBO GO.

 

9. „Dexter” (2006-2013)

Oglądając serial o seryjnym mordercy raczej nie oczekujemy, że to muzyka będzie nas zachwycać. A jednak przewodniej melodii „Dexter”, raz usłyszanej, zapomnieć się nie da. Już po pierwszych nutach przed oczami mam cały opening bądź ulubione sceny serialu. A gdy towarzyszy ona Mrocznemu Pasażerowi możemy się spodziewać, że za chwilę dziać się będzie dużo i dziać się będzie ciekawie.

Serial dostępny jest na platformach HBO GO, Ipla i Player.

 

8. „Vikings” / „Wikingowie” (2013-2020)

Piosenka „If I Had a Heart”, wykorzystywana w czołówce „Vikings”, świetnie oddaje średniowieczny klimat serialu, wyśmienicie wprowadzając nas do świata wikingów, jaki zaraz ma się nam ukazać. A opening jej towarzyszący bardzo dobrze pokazuje, jak ważna jest w tym świecie woda. Piosenka wpada w ucho i nietrudno złapać się na tym, że po seansie serialu nuci się ją pod nosem.

Serial dostępny jest na platformach Netflix i Ipla.

 

7. „Sherlock” (2010- )

Jeden z największych seriali BBC zachwyca fanów zarówno bohaterami, fabułą, jak i przewodnią melodią. Słysząc ją, przed oczami od razu pojawia się nam Sherlock goniący za kolejną zagadką. Ta dynamiczna muzyka napawa energią i ekscytacją przed odcinkiem za każdym razem, nieważne który już raz się go ogląda. Tej melodii nie da się zapomnieć, a każdy, kto widział choć jeden odcinek, prawdopodobnie jest w stanie ją zanucić nawet zapytany o to z zaskoczenia.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

 

6. „Six Feet Under” / „Sześć stóp pod ziemią” (2001-2005)

Ten pełen czarnego humoru serial nie zawodzi nie tylko fabułą, ale i wykorzystaniem muzyki jako narzędzia. Zwłaszcza w finale odgrywała ona ogromnie ważną rolę, sprawiając, że nie da się go zapomnieć i że jest jednym z najlepszych zakończeń seriali.

Serial dostępny jest na platformach HBO GO, Ipla i Player.

 

5. „Game of Thrones” / „Gra o tron” (2011-2019)

Choć ostatni sezon „Game of Thrones” budzi w widzach wiele kontrowersji, jednemu nie można zaprzeczyć. Przewodni utwór serialu jest nie do pomylenia z żadnym innym, miły dla ucha i raz usłyszany, nie pozwala o sobie zapomnieć. Od pierwszej nuty wzbudza w fanach ekscytację i falę podniecenia przed kolejnym odcinkiem. Czołówkę trzeba też docenić za liczne przeróbki, jakie nam dała, a które potrafią rozbawić i przypomnieć ulubione momenty serii.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO.

 

4. „Friends” / „Przyjaciele” (1994-2004)

Serial, który łączy pokolenia, choć zachwyca przede wszystkim ponadczasowym humorem i na polu muzycznym nie zawodzi. Piosenka „I’ll Be There For You” The Rembrandts w pamięci widzów serialu wryta jest chyba na zawsze. I nic dziwnego, idealnie oddaje fabułę serialu, a do tego bawi słuchacza, łatwa jest do zapamiętania i zanucenia. Na samą melodię tej piosenki nasuwa się ciąg skojarzeń: miłe popołudnie z przyjaciółmi, kawa i po prostu dobra zabawa.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

 

3. „BoJack Horseman” (2014- )

Po animacji o koniu-celebrycie niewielu spodziewało się cudów, a tu nie dość, że serial świetny, to i w muzyce można się zakochać. Zarówno melodia w openingów, jak i piosenka na napisach końcowych wpadają w ucho i ciężko je zapomnieć. Głęboko zapadły mi w pamięć; jest to zarazem jedyny serial, w którym nie przewijam intra, za każdym razem go podziwiając.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

 

2. „Twin Peaks” / „Miasteczko Twin Peaks” (1990-1991, 2017)

Mało które intro tak świetnie wprowadza w klimat serialu jak to w „Twin Peaks”. Już pierwsze dźwięki tej spokojnej i melancholijnej melodii przywodzą na myśl małe miasteczko, w którym nie dzieje się nic złego. A gdy słucha się jej po obejrzeniu serialu, nie sposób nie przypominać sobie fabuły i najciekawszych momentów.

Serial dostępny jest na platformach HBO GO, Ipla i Player.

 

1. „The X-Files” / „Z Archiwum X” (1993-2002, 2016-2018)

Chyba nie ma kogoś, kto ma dostęp do internetu, a nie słyszał przewodniej melodii „The X-Files”, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Żadna spiskowa teoria nie może się bez niej obyć. Czasem używana na poważnie, czasem w żartach, niezaprzeczalnie jest to jedna z najpopularniejszych ścieżek dźwiękowych. Kiedy tylko ją słyszę, przypominam sobie najlepsze odcinki serialu i nie jestem w stanie wyobrazić sobie TOP 10 bez niej na pierwszym miejscu.

Serial dostępny jest na platformie Player.

 

Tak prezentuje się moja lista TOP 10 muzycznych motywów w serialach – a jak wygląda wasza?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


Dexter

Dexter prowadzi podwójne życie. Za dnia jest cenionym specjalistą ds. krwi w departamencie policji, a nocą zabija złoczyńców, którzy wymykają się organom sprawiedliwości. …


Game of Thrones

Adaptacja sagi George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Spiski oraz zbrodnie są na porządku dziennym.


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …


Six Feet Under

Rodzina Fischerów, prowadząca zakład pogrzebowy, zmaga się z doświadczeniami śmierci. Pozwala im to inaczej patrzeć na otaczającą ich rzeczywistość.


Twin Peaks

W sennym i spokojnym miasteczku zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer.


Vikings

Serial opowiada historię wikingów żyjących w Skandynawii pod koniec VIII wieku. Chęć władzy, szacunek do tradycji i miłość do bogów sprawia, że ich losy są zawiłe …


The X-Files

Fox Mulder i Dana Scully to para detektywów pracujących dla Federalnego Biura Śledczego. Zajmują się Archiwum X, czyli miejscem, do którego trafiają wszystkie sprawy …


The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …