Artykuły

Ile osób, tyle różnych upodobań serialowych: od dramatów przez obyczajowe horrory oraz thrillery aż po komedie. Te ostatnie, jeśli są naprawdę dobrze wyreżyserowane, potrafią rozbawić niemal każdego. To sztuka zrobić dobrą komedię, na szczęście na ponure zimowe wieczory HBO GO oferuje nam ponad 70 tytułów „rozweselaczy”. Które z nich faktycznie są godne uwagi? W tym zestawieniu będziecie mogli przeczytać o dziesięciu najciekawszych i bardziej zabawnych produkcjach oznaczonych tagiem „komedia” na platformie HBO GO.

10. „The Middle” / „Pępek świata” (2009–2018)

the middle, pępek świata, hbo go

Witamy w domu typowej amerykańskiej rodziny, która jest wylęgarnią komicznych sytuacji. Rodzice i trójka dzieci zmagają się z podstawowymi problemami, które spotykają każdego dnia tak naprawdę wszystkich, którzy mają do czynienia z dużą i wesołą gromadką rodzinną. Na ekranie obserwujemy tak naprawdę cały przekrój cyklu życia człowieka. Najmłodszy członek rodziny, Brick, który przygodę ze szkołą dopiero zaczyna, kolejna jest Sue – nastolatka ciągle zabiegająca innych o uwagę – oraz przeżywający okres buntu Axl. Do tego dochodzą jeszcze rodzice i mamy dom pełen ludzi miłości oraz, rzecz jasna, ciągłych niespodziewanych sytuacji, nad którymi nie sposób jest zapanować.

Produkcja również nie porusza bardziej ambitnych wyżyn intelektualnego wyrazu, jest to dość banalny, ale i przyjazny obraz,  pozwalający pośmiać się bez powodu z perypetii rodziny mieszkającej  w Indianie. Jeśli jesteś osobą, która od serialu wymaga więcej niż tylko dobrej rozrywki, niestety muszę odradzić tę produkcję. Jednak w ramach odstresowującej terapii śmiechowej sprawdza się doskonale, dlatego warto po nią sięgnąć, gdy w rzeczywistym świecie nie układa się do końca dobrze. Choćby po to, żeby dowiedzieć się, że nie jesteśmy odosobnieni w swoich problemach, a to wszystko utrzymane jest oczywiście w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

9. „Veep” / „Figurantka” (2012–2018)

veep, figurantka, hbo go

Posada wiceprezydent Stanów Zjednoczonych jest nieco bardziej wymagająca, niż można by się było tego spodziewać. Selina Meyer staje przed wyzwaniem sprostania wszystkim zadaniom, które przejęła mimo całkowitego braku kompetencji. Kobieta całym sercem naiwnie marzy o posadzie głowy państwa, jakby nie wiedziała, że zupełnie nie nadaje się do tej pracy i pięknym uśmiechem nie zdoła zauroczyć każdego. Często wplątuje się w skandale dyplomatyczne, co skutkuje coraz większą możliwością kwestionowania tego, czy tak naprawdę powinna zajmować się polityką.

Serial jest mocno stereotypowy, momentami denerwujący, ale mało wymagający humor pozwala odprężyć się przed ekranem po ciężkim dniu. Wejście do białego domu osoby, która z polityką ma niewiele wspólnego, w dość ciekawy sposób kreuje zaburzenie całej konwencji tego miejsca i jego obrazu w głowach widzów. Być może dlatego alternatywna opowieść o amerykańskiej władzy cieszy się tak dużym zainteresowaniem; ludzie po prostu potrzebują wiedzieć, że nawet najwyższe stanowiska mogą zajmować tacy jak oni, z jednoczesną świadomością fikcyjności danych wydarzeń.

8. „Girls” / „Dziewczyny” (2012–2017)

girls, dziewczyny, hbo go

Rodzice decydują, że życie na ich koszt nie wchodzi już dłużej w grę? Co zrobić w obliczu takiej tragedii? Praca nie chce wpaść w ręce równie łatwo, jak robią to mężczyźni, dlatego czas rozpocząć poważne, odpowiedzialne życie dorosłej osoby. Ciężko jednak odciąć się od dotychczasowych przyzwyczajeń. Mieszkające razem cztery przyjaciółki, o dość zróżnicowanych charakterach oraz wyglądzie i przyzwyczajeniach, wiodą życie w Nowym Jorku, nie stroniąc od imprez. Przebywające na jednej przestrzeni dziewczyny, wiodące szalone życie, są generatorem zabawnych i dziwnych sytuacji. Niejeden raz padają mocne słowa, które prawdopodobnie gdyby nie siła łączących dziewczyny relacji, mogłyby stać się początkiem wielkich konfliktów; na szczęście napięte sytuacje zwykle znikały po chwili.

Mnóstwo przygód, które przeżywają ze sobą Hannah, Marnie, Jessa oraz Shoshanna, tylko utwierdzają w fakcie, że zebrane w jednym miejscu przyjaciółki i wgląd w ich wewnętrzny świat są w czołówce najzabawniejszego komizmu sytuacyjnego. Można z niego wyciągnąć tak wiele przekomicznych zdarzeń, że nie dziwię wyborowi twórców. Ponadto wykreowane postacie nie są zabawne i interesujące wyłącznie w grupie; również jako jednostki, w sytuacjach, kiedy nie towarzyszy im pozostała trójka, specyficzne charaktery prowadzą do wielu bawiących do łez konfrontacji.

7. „Looking” / „ Spojrzenia” (2014–2015)

looking, spojrzenia, hbo go

Trójka przyjaciół z San Francisco nie do końca daje sobie radę ze standardami i oczekiwaniami, przed którymi są postawieni. Ciężko im się odnaleźć w świecie, głównie towarzyskim. Muszą zająć się poszukiwaniem nowych znajomych, ponieważ dotychczasowi stają się coraz bardziej denerwujący. Szczególnie gdy dowiadują się, że mężczyźni są homoseksualistami. Komizm całego serialu opiera się głównie na humorze sytuacyjnym oraz na reakcjach ludzi na ujawnienie orientacji bohaterów. Mogłoby się to wydawać dość opresyjne i męczące, ale naprawdę świetnie ogląda się ten serial.

Do tych wszystkich bardziej lub mniej komediowych wątków dochodzi jeszcze zniewalająca obsada, z której wielu aktorów można kojarzyć z innych produkcji, między innymi z „Mindhunter” czy też „Atypical”. Naprawdę, nawet jeśli ktoś nie interesuje się tematem przedstawionym na ekranie, to jest chociaż na kogo popatrzeć, uśmiechając się pod nosem, nie tylko z powodu jakiegoś wybitnie soczystego żartu, ale głównie dlatego, że kojarzy się tego aktora z zupełnie innej serii. Być może serial nie spodoba się wielu widzom, ponieważ utrzymany jest w dość specyficznej atmosferze, a przedstawiony humor nie jest wybitnie głęboki na pierwszy rzut oka. Można w nim jednak odnaleźć naprawdę wiele wartościowych wątków wbrew wszystkim pozorom, co tylko polepszy wrażenia nie tylko o wizualnej kwestii, ale i merytorycznej wartości.  

6. „The Durrells” / „Durrelowie” (2016–)

the durrels, durrelowie, hbo go

Jak wielu z nas w obliczu niepowodzeń chciało uciec od problemów do ciepłych krajów i nie przejmować się już niczym? Tej kobiecie się udało! Louisa, wdowa mająca na wychowaniu czwórkę dzieci (najmłodszy z nich ma 11 lat, a najstarszy 21), ma słabe perspektywy na życie w swoim kraju. Jedną z opcji jest ślub z bogatym, lecz śmiertelnie nudnym mężczyzną, inną – zmaganie się w dalszym ciągu z losem oraz życie w biedzie. W pewnym momencie podejmuje szaloną i ryzykowną decyzję o przeprowadzce na Korfu; okazuje się jednak, że również i w tym wariancie droga nie jest usłana różami i od samego początku rodzina napotyka mnóstwo problemów. Od trudności wychowawczych przez brak pracy aż po powrót do ubogiego trybu życia, od którego przecież tak chcieli uciec.

Życie rodzinne jest tematem będącym dość powszechnie wykorzystywanym przez twórców komedii. Tutaj jednak spotykamy się z dość nietypowym rozwiązaniem. Co ciekawe, producenci wykorzystują dość ciekawą manipulację, ponieważ dają ludziom możliwość obejrzenia alternatywnej ścieżki życia, której tak wielu boi się podjąć. Dlatego produkcję ogląda się z dodatkowym zainteresowaniem i z zapartym tchem śledzi się losy bohaterów, które w nieraz komiczny sposób przeplatają się i tworzą ciepły, zabawny klimat.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Barry

Barry jest byłym żołnierzem piechoty morskiej, wykonującym obecnie zawód płatnego zabójcy. Aby zrealizować nowe zlecenie wyrusza do Los Angeles, gdzie niespodziewanie …


Veep

Aspiracje i kompetencje nie zawsze idą ze sobą w parze, co stanowi problem dla Seliny Meyer – wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Kobieta marzy o byciu głową państwa, …


Girls

Hannah, Marnie, Shoshanny i Jessy to szalone przyjaciółki, które razem muszą poradzić sobie z samodzielnym życiem w Nowym Jorku.


Kidding

Jeff, znany przede wszystkim jako niezwykle mądry Pan Pickles, jest znanym prezenterem programów telewizyjnych dla dzieci. Kiedy sprawy w jego rodzinie zaczynają …Young Sheldon

Dziewięcioletni geniusz, Sheldon Cooper, mieszka w Galvestone wraz ze swoją rodziną. Chłopczyk pomimo młodego wieku uczęszcza do liceum, gdzie musi zmierzyć się …


The Big Bang Theory

Życie dwóch geniuszy, doktorów Leonarda Hofstadera i Sheldona Coopera, zmienia się na zawsze, kiedy poznają swoją nową sąsiadkę. Jest nią aktorka Penny, która pracuje …
The Middle

Bohaterem serialu jest przeciętna amerykańska rodzina, mieszkająca w fikcyjnym mieście Orson w stanie Indiana. Serial pokazuje codzienność Hecków i trójki ich dzieci. …