Artykuły

Nie jest tajemnicą, że seriale mają na nas ogromny wpływ, nie tylko emocjonalny, ale często również światopoglądowy. Początek lat 90. w naszym kraju wciąż jawi się jako Dziki Zachód dla popkultury, która z impetem wparowała do nas po opadnięciu żelaznej kurtyny. Pierwsze prywatne stacje telewizyjne prześcigały się w kupnie zagranicznych (głównie amerykańskich) produkcji serialowych, nie patrząc na ich wartość merytoryczną. Skutkiem tego w naszej pamięci wciąż mamy wiele tytułów, które pomimo swego kultowego statusu, niekoniecznie były dobrym wzorcem zachowań dla młodszej części widowni.

„Friends” / „Przyjaciele” (1994–2004)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Friends, Przyjaciele

Lekka komedia o grupie przyjaciół dzielących wspólne mieszkania, a także problemy, nie była tak kolorowa, jak się może wydawać. Główną osią fabularną były problemy natury romantycznej, które przeplatano gagami sytuacyjnymi, ale prędzej czy później wracano do głównego wątku. Bohaterowie „Friends” wykazywali się wówczas wyjątkową niedojrzałością i porywczością, co nie było dobrym wzorcem dla młodej widowni. Z perspektywy czasu wiele żartów okazuje się mocno przesadzonych, przez co obrywało się zarówno homoseksualistom, jak i feministkom.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

 

„That '70s Show” / „Różowe lata 70.” (1998-2006)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, That '70s Show, Różowe lata 70

Serial, który stał się trampoliną do sławy dla wielu aktorek i aktorów młodego pokolenia, śmieszył tylko na pozór. Produkcja od samego początku pokazywała zażywanie narkotyków w pozytywnym świetle, tak samo jak niekończące się imprezy. Nie bez echa przeszły także liczne rasistowskie stereotypy kierowane w stronę jednego z głównych bohaterów, a które pogłębiały te mylne przekonania wśród młodej widowni.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

 

„Renegade” / „Renegat” (1992-1997)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Renegade, Renegat

Serial sam w sobie ma bardzo pozytywne przesłanie mówiące o odkupieniu win i sile przyjaźni, ale to nie ten element trafił najbardziej do młodej widowni. Główny bohater żyje jako wyjęty spod prawa łowca nagród, który nie waha się używać przemocy. Gloryfikacja takiego stylu życia nie wniosła niczego dobrego w chłonne umysły młodego pokolenia, które przestało przez to widzieć coś złego w łamaniu prawa.

Serial nie jest dostępny w naszym kraju.

 

„Beavis and Butt-head” / „Beavis i Butt-head” (1993-1997, 2011)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Beavis and Butt-Head

Tytułowi bohaterowie to sarkastyczne, sadystyczne i niezbyt mądre chłopaki, których najłatwiej nazwać redneckami. Światopogląd prezentowany przez tę dwójkę sprowadza się do najprostszych myśli, wśród których króluje potrzeba dobrej rozrywki. Niestety zwykle pomysły Beavisa i Buttheada były wyjątkowo nieprzemyślane, przez co ich wynik przybierał makabryczne formy. Serial często pokazywał słynny wrestiling, który później uskuteczniało się na młodszym rodzeństwie.

Serial można obejrzeć na platformie Amazon Prime.

 

„South Park” / „Miasteczko South Park” (1997- )

TOP 10, demoralizujące, lata 90, South Park, Miasteczko South Park

Trudno uwierzyć, ze serial, który poznaliśmy jeszcze w dzieciństwie, wciąż jest emitowany, a co ważniejsze – nadal szokuje. Pomimo tego, że „South Park” w swoim założeniu miał być pastiszem popkultury, polityki i społeczeństwa, wielu młodych widzów nie wiedziało o tym, sądząc, że tak właśnie wygląda życie ich rówieśników za oceanem. Zmorą rodziców okazał się Cartman, który nauczył całe pokolenie wielce wymyślnych przekleństw w języku angielskim, które z lubością testowano na kolegach i koleżankach w szkole.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix. 

 

„Świat według Kiepskich” (1999- )

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Świat Według Kiepskich

Nasz rodzimy rynek seriali stworzył wiele negatywnych wzorców, ale to Kiepscy wysuwają się na prowadzenie. Ojciec alkoholik i nierób, syn półgłówek oraz sąsiad donosiciel to tylko niektóre z barwnych postaci tej produkcji. Każdy odcinek pokazywał zupełnie nowy sposób Ferdka na szybkie wzbogacenie się, co, jak pamiętamy, niemal zawsze kończyło się fatalnie. Wiele z dialogów przedostało się do slangu, żyjąc aż do dzisiaj, najczęściej będąc wulgarnym sposobem wkomponowania do rozmowy śmiesznego akcentu.

Serial można obejrzeć w aplikacji Ipla.

 

„Married... with Children” / „Świat według Bundych” (1987-1997)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Married... with Children, Świat według Bundych

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych produkcji amerykańskich, która jednocześnie doczekała się wyjątkowo oddanej grupy fanów. Al Bundy, życiowy nieudacznik, którego największym osiągnięciem było zdobycie czterech przyłożeń w jednym meczu futbolu, wyładowywał swoją frustrację na wszystkich, którzy go otaczają. Jego traktowanie kobiet, w tym własnej żony, to popis seksizmu i ignorancji. Al wielokrotnie fantazjuje o śmierci, a także morderstwie własnej rodziny. Jego syn to napalony nastolatek, który za chwile intymności z kobietą zrobi wszystko, a córka nie ma żadnych zahamowań w kontaktach z płcią przeciwną.

Serial można obejrzeć na platformie Amazon Prime oraz na kanale Super Polsat.

 

„MacGyver” (1985-1992)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, MacGyver

Pomysły, które rodziły się w głowie tytułowego bohatera, były na pewno wyjątkowo odkrywcze, ale problem polegał na tym, że wielu młodych ludzi próbowało przenieść je do świata realnego. Domowej roboty miny, wyrzutnie fajerwerków, zapalniki czasowe i niezliczone pułapki rodem z walk partyzanckich stały się wyjątkowo proste w podwórkowej produkcji, co niestety niosło za sobą ogromne niebezpieczeństwo.

Serial można obejrzeć na kanale TV 6. 

 

„Johnny Bravo” (1997-2004)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Johnny Bravo

Najbardziej seksistowska postać w historii telewizji to mało powiedziane. Johnny reprezentował swoją osobą wszystkie najgorsze cechy mężczyzny, a co gorsza przed ekranami telewizorów obserwowały go tysiące dzieci. Toksyczna męskość, która niejednokrotnie sprowadzała jego działania do zwykłego napastowania seksualnego bohaterek, które spotkał na swojej drodze, to zdecydowanie nie jest wzór do naśladowania.

Serial można obejrzeć na kanale Cartoon Network.

 

„Jackass” (2000-2002)

TOP 10, demoralizujące, lata 90, Jackass

Kolejna produkcja MTV na naszej liście, która przebija chyba większość pozostałych produkcji pod względem demoralizacji. Cała forma serialu, opierająca się na finezyjnym zadawaniu sobie bólu najlepiej w jak najbardziej wymyślny sposób, trafiła w gusta młodych ludzi. Nie jest tajemnicą, że sporą część osób bawią wypadki rodem ze „Śmiechu warte”, ale „Jackass” wyniosło je na zupełnie nowy poziom. Producenci oczywiście zabezpieczyli się przed ewentualnymi pozwami, informując, że nie powinno się powtarzać wyczynów bohaterów programu, ale nie przeszkodziło to chyba nikomu przed ich wypróbowaniem, z lepszym lub gorszym skutkiem.

Serial można obejrzeć na kanale MTV Polska. 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

SerialeJohnny Bravo

Johnny Bravo to silny wysportowany facet o blond włosach, który uwielbia piękne kobiety i myśli, że doprowadza je do szaleństwa. Jednak każda jego próba poderwania …
South Park

Animowana komedia dla dorosłych, pełna sprośności i seksualnych podtekstów. Zobaczcie, jakie przygody czekają na czwórkę niepozornych chłopców – Stana, Kyle'a, …


Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.
That '70s Show

Serial "That '70s Show" opowiada o życiu i losach kilku nastolatków z Point Place w Wisconsin od roku 1976 do 1979. Liderem grupy jest Eric Forman (Topher Grace), …