Artykuły

Święta już za kilka dni – z tej okazji warto przypomnieć sobie jedną z popularnych polskich tradycji. Według niej podczas wigilijnej kolacji ustawia się na stole dodatkowe nakrycie, które pozostaje puste. To miejsce przeznaczone dla strudzonego wędrowca, który mógłby zapukać do naszych drzwi. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że po otwarciu drzwi na progu widzimy… postać doskonale znaną z serialu. Z jakimi bohaterami chcielibyśmy spędzić Boże Narodzenie?

21. Claire Browne, „The Good Doctor” (2017- )

Claire Browne, The Good Doctor

Ta postać odrobinę przypomina mi Cameron z „House M.D.”, tyle że lubię ją zdecydowanie bardziej. Choć „The Good Doctor” koncentruje się przede wszystkim na losach Shauna Murphy’ego, wybitnego, autystycznego rezydenta jednego z amerykańskich szpitali, to jednak i Claire wpada widzowi w oko. Dobre serce (czasem zdecydowanie aż za bardzo) w połączeniu z ogromną inteligencją i empatią sprawia, że z przyjemnością zaprosiłabym tę bohaterkę do wigilijnego stołu. Muszę przyznać, że chociaż w serialu nie brakuje charakterystycznych postaci, których życie bardzo intryguje, to jednak od samego początku czułam się z Claire w pewien sposób związana. Oczywiście nie tylko w święta należy pamiętać o najważniejszych wartościach, jednak Boże Narodzenie to idealna okazja, by się nad nimi zastanowić – a z Claire byłoby to banalnie proste.

Serial jest emitowany przez stację AXN Polska.

 

20. Śnieżka, „Once Upon a Time” / „Dawno, dawno temu” (2011-2018)

Snow White, Śnieżka, Once Upon a Time, Dawno dawno temu

Choć ten zapowiadający się na bardzo dobry serial skończył naprawdę marnie (wciąż udaję, że siódmy sezon nie istnieje), to jednak z pewnością wielu widzów wspomina go z dużym sentymentem. Cały koncept „Once Upon a Time” opierał się na wprowadzeniu postaci ze znanych bajek i baśni, którzy, poddani strasznej klątwie zesłanej przez Złą Królową, zapomnieli, kim tak naprawdę są. Jest zatem jasne, że w takiej produkcji zdecydowanie nie mogło zabraknąć Królewny Śnieżki.

Trudno oprzeć się uśmiechowi, który przez tyle lat serwowała fanom Ginnifer Goodwin, odtwórczyni wspomnianej bohaterki. Nigdy nie była stereotypową damą w opałach, tylko kobietą, która była niezależna i ponad wszystko ceniła sobie rodzinę. Zawsze roztaczała atmosferę pełną ciepła, a ta zdecydowanie przyda się podczas świąt.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

19. Lou Mazzuccelli, „Rise” / „Podnieś głos” (2018)

Lou Mazzuccelli, Rise, Podnieś głos

Wciąż ubolewam, że stacja NBC zdecydowała się na skasowanie tego serialu po zaledwie jednym sezonie. Nie był to może twór wybitny, ale warty uwagi. Na pierwszy rzut oka fabuła jest dość banalna, bo skupia się na uczniach liceum, którzy wspólnie ze swoim nauczycielem przygotowują się do wystawienia sztuki teatralnej. Jednak sama realizacja, w tym muzyka, w połączeniu z fajną obsadą i ciekawymi wątkami pobocznymi sprawiła, że kolejne odcinki oglądało się z prawdziwą przyjemnością.

Lou Mazzuccelli, grany przez Josha Radnora (kojarzonego przede wszystkim z roli Teda w „How I Met Your Mother”), zdecydowanie ujął mnie swoją troską o uczniów. Co prawda czasem praca w szkole przekładała się na jego życie rodzinne, jednak nie da się mu odmówić dobrego serca. W święta miałby wreszcie czas na to, żeby odpocząć i docenić efekt swoich starań.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

 

18. Ravi Chakrabarti, „iZombie” (2015-2019)

Ravi Chakrabarti, iZombie

Minęło już kilka miesięcy od czasu, kiedy po pięciu sezonach zakończyło się „iZombie”, opowiadające o studentce medycyny, Liv Moore. Kobieta na skutek nieprzewidzianych wypadków staje się zombie – podejmuje się pracy w kostnicy, by tam mieć stały dostęp do tego, czego potrzebuje, czyli do mózgów. Jednak nie skupimy się tutaj na Liv, tylko na jej koledze z pracy i przyjacielu, Ravim.

Nawet w czasie, kiedy serial zaczął po prostu mnie nudzić (czyli gdzieś po trzecim sezonie), to właśnie Ravi był bohaterem, który sprawiał, że wciąż miałam ochotę obejrzeć kolejny odcinek. Jego niespożyta energia mogłaby rozświetlić wszystkie choinki w kraju, a humor udzieliłby się z pewnością każdemu, kto siedziałby razem z nim przy stole. Z przyjemnością zjadłabym z nim wigilijną kolację – choć może niekoniecznie przyrządzoną przez Liv…

 

17. Eric, „Sex Education” (2019- )

Eric, Sex Education

Główny bohater „Sex Education”, Otis, wychowywany przez matkę seksuolożkę, nie przetrwałby wielu problemów bez towarzystwa Erica. Sam serial jest jak dla mnie jedną z lepszych produkcji mijającego roku i szczerze mówiąc sama sobie nie wyobrażam, że miałoby tam zabraknąć postaci, w którą wciela się Ncuti Gatwa.

Erica nie sposób nie lubić. To niezwykle barwny bohater obdarzony świetnym poczuciem humoru. Przy okazji jest bardzo oddany tym, na których mu zależy. Jestem przekonana, że na kolacji wigilijnej pojawiłby się w tak genialnym stroju, że wszystkim pospadałyby kapcie.

 

16. Charlotte, „Sex and the City” / „Seks w wielkim mieście” (1998-2004)

Charlotte, Sex and the City, Seks w wielkim mieście

Kiedyś, kiedy „Sex and the City” emitował czasem TVN, unikałam tego serialu jak ognia. Kompletnie mnie nie interesował, nawet wtedy, gdy już na dobre wkręciłam się w oglądanie innych produkcji i co jakiś czas ten tytuł do mnie wracał. No i tak nagle, pewnego pięknego dnia, uznałam, że nadrobię. I przepadłam.

Przyznam szczerze, że z czwórki głównych bohaterek Charlotte nigdy nie należała do moich ulubionych, ale i tak to właśnie ją zaprosiłaby do wigilijnego stołu. Czemu? Przede wszystkim za wewnętrzne ciepło i dobroć. Jestem też przekonana, że wpadłaby do domu z naręczem kwiatów i różnych ozdóbek, a wszystkie nakrycia wyglądałyby wprost jak z katalogu. A taka pomoc z pewnością by się przydała.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

 

15. Monroe i Rosalee, „Grimm” (2011-2017)

Monroe, Rosalee, Grimm

Ta dwójka mogłaby nie tylko wpaść do mnie na święta, ale też spokojnie mnie adoptować. Oboje należą do moich ulubionych postaci z całego serialu – to zresztą jedna z bardziej udanych serialowych par, które nie męczyły i nie były przesadnie przesłodzone. Zamiast tego uczucie między nimi było tak oczywiste i szczere, że chyba każdy widz im kibicował.

W centrum akcji serialu stoi Nick Burkhardt, policyjny detektyw mieszkający w Portland. Razem ze swoim partnerem, Hankiem, zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Niespodziewanie odkrywa istnienie świata nadnaturalnego – i na dodatek sam poniekąd jest jego częścią. Nick dowiaduje się, że jest Grimmem, łowcą, którego zadaniem jest zwalczanie tzw. wesenów, fantastycznych stworów, nie zawsze mających ochotę żyć w zgodzie z ludźmi. Chociaż Nick doskonale radził sobie w nowej roli, wielu zadań nie wykonałby właśnie bez swoich najlepszych przyjaciół, Monroe i Rosalee. Takich osób przy sobie można życzyć na święta każdemu.

Serial dostępny na platformie Netflix (niestety tylko do 5 stycznia – miejmy nadzieję, że wróci).

 

14. Ula Cieplak, „BrzydUla” (2008-2009)

Ula Cieplak, BrzydUla

Osoby, które choć odrobinę bliżej mnie poznały, doskonale zdają sobie sprawę z mojej miłości do tego polskiego serialu. Choć podobnie jak wiele innych rodzimych produkcji, również i „BrzydUla” zapożyczyła cały format z zagranicznego tytułu, jednak, mam wrażenie, w tym przypadku wyszło to świetnie. Serial bawił, wzruszał i kompletnie nie nudził – nie będę ukrywać, że do dziś bardzo lubię do niego wracać.

Przede wszystkim jednak uważam, że Julia Kamińska wykonała kawał dobrej roboty, wcielając się w tytułową bohaterkę. Nie jest ani trochę antypatyczna i chociaż nie zawsze popieramy jej wybory, to jednak możemy się z nią utożsamić. Sądzę, że każda kobieta znajdzie w sobie odrobinę Uli Cieplak. A to naprawdę duży komplement – z przyjemnością usiadłabym z tą bohaterką do wigilijnej kolacji. Pewnie przyniosłaby swoje słynne pierogi!

Serial dostępny na player.pl.

 

13. Stiles Stilinski, „Teen Wolf” / „Teen Wolf: Nastoletni wilkołak” (2011-2017)

Stiles Stilinski, Teen Wolf, Nastoletni wilkołak

„Teen Wolf” to jeden z seriali cierpiących na, jak ja to nazywam, syndrom trzeciego sezonu. Gdzieś po tej serii cały misterny plan poszedł… w las, a część widzów, w tym ja, zaczęła stopniowo tracić zainteresowanie tą produkcją. Umówmy się: nigdy nie bylo to wybitne, mogłabym bez problemu wymienić 10 różnych wad widzianych już od pierwszych odcinków, ale dla zalet pozostało się z tym tytułem do końca. Jedną z nich byli bohaterowie, w tym właśnie Stiles, grany przez Dylana O’Briena.

Stiles to dość często spotykana w popkulturze postać, czyli najlepszy przyjaciel głównego bohatera, którego uwielbiają wszyscy, a on sam wiernie trwa u boku swojego kompana. Mimo to jego relacja ze Scottem była tak naturalna i prawdziwie braterska, że do dziś to jeden z moich ulubionych serialowych duetów. Stilesa cenię za ogromne poczucie humoru, bystrość i oddanie przyjaciołom – a jak się kogoś ceni, to daje mu się jeść. Więc chętnie ugościłabym Stilinskiego przy świątecznym stole.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

12. Sunny Baudelaire, „A Series of Unfortunate Events” / „Seria niefortunnych zdarzeń” (2017-2019)

Sunny Baudelaire, Słoneczko, Seria niefortunnych zdarzeń, A Series of Unfortunate Events

Niewiele postaci dziecięcych w serialach chwyta mnie za serce, jednak niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie uśmiechnął się na widok Słoneczka, które rzeczywiście rozświetlało ten serial. Najmłodsza z rodzeństwa Baudelaire’ów, ściganego przez groźnego hrabiego Olafa, może i na pierwszy rzut oka wydawała się mało samodzielna, jednak w rzeczywistości potrafiła lepiej poradzić sobie z problemem niż niejeden dorosły.

Sunny byłaby wdzięcznym gościem – wystarczyłoby jej dać coś do pogryzienia i pewnie miałaby się całkiem nieźle. No i nietrudno wyobrazić sobie tę atmosferę przy choince, kiedy zaczęłaby się śmiać, a zaręczam, że to jeden z najbardziej uroczych dźwięków na świecie.

Serial dostępny na platformie Netflix.

 

11. Hilda Spellman, „Chilling Adventures of Sabrina” (2018- )

Hilda Spellman, Chilling Adventures of Sabrina

Powiem szczerze, że jeśli chodzi o ciotki wychowujące tytułową nastoletnią czarownicę, to zdecydowanie bliższa mojemu sercu jest Zelda. Kiedy jednak wyobraziłam sobie, że miałabym zaprosić ją do domu na święta, w głowie pojawiły mi się dość czarne scenariusze (zupełnie jak jej poczucie humoru). Dlatego wybrałam opcję numer dwa, która wcale nie jest gorsza, po prostu kompletnie inna.

Gdyby Hilda miała przybrać kształt jakiegoś symbolu, byłaby sercem. Roześmiana, pełna ciepła, pachnąca swoimi wypiekami i potrawami, zawsze jest w stanie doradzić Sabrinie i widać, że uwielbia bratanicę. Z przyjemnością podczas Bożego Narodzenia podkradłabym trochę tej miłości.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Strona 1 z 2

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Once Upon a Time

W dniu 28 urodzin do drzwi Emmy puka pewien chłopiec. Dzięki niemu kobieta trafia do niewielkiego miasteczka Storybrooke, gdzie postacie z bajek i baśni istnieją …


Grimm

Detektyw z wydziału zabójstw dowiaduje się, że jest spadkobiercą grupy łowców zwanej Grimmami. Ich celem była ochrona ludzkości przed nadprzyrodzonymi kreaturami …


Teen Wolf

Miasteczko Beacon Hills to siedlisko nadprzyrodzonych istot. Licealista Scott przekonuje się o tym, kiedy w lesie zostaje zaatakowany i pogryziony przez wilkołaka. …


The Fosters

Policjantka Stef i szkolna wicedyrektorka Lena to para lesbijek, wychowująca biologicznego syna Stef oraz adoptowane bliźnięta. Gdy zapada decyzja o zostaniu rodziną …


The Magicians

Quentin Coldwater wraz ze swoją przyjaciółką Julią starają się dostać do tajnej szkoły magii w Nowym Jorku. Niestety przyjęty zostaje tylko Quentin, który z członkami …


Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …


iZombie

Zadrapana przez zombie Olivia Moore zamienia się w potwora. Porzuca dotychczasową pracę i zatrudnia się w kostnicy, gdzie ma stały dostęp do pożywienia. Poprzez …


Sex and the City

Serial przedstawiający perypetie czterech zupełnie różnych od siebie, zwariowanych przyjaciółek. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje …


Wynonna Earp

Wynonna Earp to kobieta, która dzielnie walczy z demonami i innymi nadprzyrodzonymi istotami. To właśnie ona jest wnuczką legendarnego Wyatta Earpa – jako jedyna …


A Series of Unfortunate Events

Wioletka, Klaus i Słoneczko po nieoczekiwanej śmierci rodziców mają zostać oddani do najbliższego krewnego, tak jak zostało napisane to w testamencie. Przez pomyłkę …


This Is Us

Rebecca Pearson jest młodą, piękną kobietą i przede wszystkim przyszłą mamą. W dniu urodzin jej męża na świat przychodzą trojaczki, które splatają losy rodziny …


Anne with an E

Życie rudowłosej sieroty imieniem Ania zmienia się, gdy przypadkowo trafia na Zielone Wzgórze, gdzie mieszka rodzeństwo Cuthbert.


The Good Doctor

Niezwykle bystry, młody chirurg Shaun Murphy zostaje rezydentem w prestiżowym szpitalu. Pomimo autyzmu, który utrudnia mu nawiązanie relacji ze współpracownikami, …


The Bold Type

Serial inspirowany biografią Joanny Coles, byłej redaktor naczelnej kultowego pisma Cosmopolitan. Skupia się na nowojorskich podbojach Jane, Kat i Sutton – trzech …Rise

Serial skupia się na losach amerykańskiego nauczyciela Lou Mazzuchelliego, którego przybycie do szkoły odmienia życie uczniów.


The Dragon Prince

Książę Callum i jego brat Ezran spiskują z elfką Raylą, próbując zakończyć odwieczny konflikt między ich walczącymi narodami. Wyruszają w niebezpieczną podróż, …


Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Sex Education

Serial opowiada historię Otisa Thompsona, który jest aspołecznym nerdem, mieszkającym ze swoją matką – seksuolożką. Chłopak miał to szczęście w swoim młodym życiu, …


Queer Eye

Serial ukazuje środowisko LGBT. Pięciu homoseksualistów pomaga heteroseksualnym mężczyznom doprowadzić do porządku swoje życie. Każdy z nich ma inną specjalność. …