Artykuły

Animacja jest już z nami od ponad stu lat. Przez lata zmieniała się i ewoluowała, dając nam tysiące historii, które zapadały nam w pamięć i zostawały z nami na całe życie. Ale czym byłyby te wspaniałe opowieści bez swoich bohaterów? Wybór TOPowych postaci animowanych jest niczym wkładanie kija w mrowisko – jakie postacie by się nie znalazły na liście, zawsze ktoś będzie miał zastrzeżenia. Ale dzięki temu rodzi się dyskusja, a takie właśnie jest założenie TOPki.

10. Pepe Pan Dziobak, „Phineas and Ferb” / „Fineasz i Ferb” (2007-2015)

TOP, animacja, Pepe Pan Dziobak, Fineasz i Ferb

Choć pewne długie wakacje dwóch młodych braci skończyły się ładnych parę lat temu, to do dziś seria wspominana jest z rozrzewnieniem. Mimo że Fineasz i Ferb co chwila rozbrajają kolejnymi wybrykami, to jednak najjaśniejszą gwiazdą jest ich zwierzątko Pepe. Za dnia zwykły dziobak, również za dnia słynny Agent P, ratujący świat przed nikczemnymi planami Doktora Dundersztyca. Pepe Pan Dziobak lądował wielokrotnie w groźnych sytuacjach, ale zawsze wychodził z nich obronnym ogonem.

Sezony 3. i 4. dostępne na platformie Netflix.

9. Beavis i Butt-head, „Beavis and Butt-head” / „Beavis i Butt-head” (1993-1997)

TOP, animacja, Beavis, Butt-head

Możecie w to nie wierzyć, ale wieki temu stacja MTV, zgodnie z nazwą, puszczała głównie muzykę. A oprócz muzyki na antenie można było trafić na seriale animowane skierowane do nastolatków i młodych dorosłych. Jednym z nich był „Beavis and Butt-head”. Dwóch nastoletnich idiotów, których życie polegało na robieniu debilnych rzeczy i słuchaniu muzyki. I choć humor w serialu był trochę głupi, to jednak był w tym swego rodzaju urok, powodowany wykonaniem oraz nieziemską chemią pomiędzy tytułowymi bohaterami.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

8. BoJack Horseman, „BoJack Horseman” (2014-)

TOP, animacja, BoJack Horseman

Wraz z naszym dorastaniem dorastają również seriale animowane. Postacie tracą swój blask i chcąc nie chcąc muszą stawiać czoła problemom życia codziennego. My potem w ramach rozrywki świetnie się bawimy śmiejąc się z tego, ale gdy endorfina opadnie, przychodzi do nas smutna refleksja, że takie właśnie jest życie. BoJack potrafi rozbroić jak mało kto, ale niejednokrotnie patrząc na jego walkę z przeciwnościami losu zostaje nam tylko napisać #relatable, a zdanie „nie mogę ci pomóc, jestem koniem” nabiera całkowicie innego znaczenia.

Serial dostępny na platformie Netflix.

7. Samurai Jack, „Samurai Jack” / „Samuraj Jack” (2001-2017)

TOP, animacja, Samurai Jack

Stacja Cartoon Network wychowała już kilka pokoleń widzów. I choć skład ramówki zmienia się co parę lat, pewne klasyki stały się ponadczasowe. Tak jak opowieść o pewnym dzielnym samuraju, który tuła się w czasie i przestrzeni w celu odnalezienia drogi do domu i pokonania władcy ciemności, Aku. Jack od zawsze imponował determinacją i wolą walki, wychodząc zwycięsko ze starć z przeciwnikami, których nasyłał na niego jego największy wróg.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

6. Luci, „Disenchantment” / „Rozczarowani” (2018-)

TOP, animacja, Luci, Disenchantment

Matt Groening słynie z tworzenia ponadczasowych animacji. „The Simpsons” i „Futurama” to klasyki gatunku, które zna niemal każdy. Rok temu Groening powrócił i zaserwował fanom nieślubne dziecko „The Simpsons” i „Game of Thrones”, czyli „Disenchantment”. Po raz kolejny otrzymaliśmy fantastyczny zbiór postaci, spośród których na pierwszy plan wybija się demon Luci. Został przywołany, aby namawiać księżniczkę Bean do złego, ale bardzo szybko okazuje się, że jest to najłatwiejsza rzecz pod słońcem. Luci jest kochanym kawałem dupka, który jednak od czasu do czasu pokazuje, że ma trochę dobra w sercu i ceni swoich przyjaciół.

Serial dostępny na platformie Netflix.

5. Vegeta, „Dragon Ball Z” (1989-1996)

TOP, animacja, Vegeta, Dragon Ball Z

Pamiętacie te czasy, gdy biegło się ze szkoły, żeby tylko zdążyć na kolejny odcinek „Dragon Balla”? Ja pamiętam. Podobnie jak z Batmanem i Jokerem, w dzieciństwie każdy chciał być jak Goku, ale wraz z dorastaniem uświadamialiśmy sobie, że to Vegeta miał rację. Książę Saiyanów zaczynał jako jeden z antagonistów, by z czasem zostać rywalem i jednym z najwierniejszych przyjaciół Goku. Okazjonalnie pokazywał, że tak naprawdę ma miękkie serce. Bezapelacyjnie jeden z najlepszych antybohaterów w historii animacji.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

4. Daria Morgendorffer, „Daria” (1997-2002)

TOP, animacja, Daria Morgendorffer, Daria

Ludzie często pytają się skąd u mnie tyle cynizmu i sarkazmu. No cóż, od najmłodszych lat uczyłem się od najlepszych. Bohaterka kolejnego klasycznego serialu MTV, Daria Morgendorffer, to 16-letnia licealistka, która stąpa twardo po ziemi i nie ma żadnych hamulców, jeśli chodzi o komentowanie świata dookoła niej. Jej siostra to typowa blondynka, której „hobby” to moda i zakupy, a rodzice są idealnym przykładem małomiasteczkowych karierowiczów. W jaki sposób Darii udało się wyrosnąć na jedyną normalną w tej rodzinie, pozostanie na zawsze tajemnicą.

Serial dostępny na platformie Amazon Prime.

3. Lelouch vi Britannia, „Code Geass: Hangyaku no Lelouch” / „Code Geass: Lelouch of the Rebellion” (2006-2008)

TOP, animacja, Lelouch vi Britannia, Lelouch Lamperouge, Code Geass

Wyprodukowany przez słynące z serii o wielkich robotach studio Sunrise, „Code Geass” był jednym z najlepszych anime w pierwszej dekadzie XXI wieku. Na sukces tego tytułu złożyło się wiele czynników – konstrukcja świata przedstawionego, świetne walki robotów czy projekty postaci autorstwa rysowniczek ze studia CLAMP. Jednak crème de la crème stanowił główny bohater, Lelouch. Były książę Imperium Brytanii, który wskutek pewnych wydarzeń zostaje obdarzony nadnaturalną mocą absolutnego posłuszeństwa. Wykorzystując nowo pozyskaną umiejętność wznieca rebelię przeciwko swojej dawnej ojczyźnie i swojemu ojcu, cesarzowi. Lelouch ujął serca widzów swoją charyzmą, intelektem, a całości dopełnił jego aktor głosowy, Fukuyama Jun, dzięki któremu postać zyskała miano kultowej.

Serial niedostępny w Polsce.

2. Himura Kenshin, „Rurouni Kenshin –Meiji Kenkaku Romantan–” / „Rurouni Kenshin” (1996-1998)

TOP, animacja, Himura Kenshin, Rurouni Kenshin

Połowa XIX wieku to jeden z najciekawszych okresów w historii Japonii. Zmiany, które zaszły z powodu otwarcia się kraju na resztę świata, rzutowały na każdy aspekt życia i zostały poprzedzone krwawą wojną domową. Himura Kenshin był zabójcą na usługach starego porządku i nie miał sobie równych w swoim fachu. Jednak przyszedł dzień, w którym bezpowrotnie zniknął, mając dość ciągłego zabijania. Spotykamy go na początku serii dziesięć lat po tych pamiętnych wydarzeniach jako zwykłego wędrowca. Na jego drodze staje Kaoru, młoda właścicielka dōjō, dzięki której Kenshin postanawia w końcu osiąść w jednym miejscu. Jednak jego przeszłość co i rusz o sobie przypomina i nie mając wyboru Kenshin musi stawić jej czoła.

Serial dostępny na platformie Netflix.

1. Kusanagi Motoko, „Koukaku Kidoutai: Stand Alone Complex” / „Ghost in the Shell: Stand Alone Complex” (2002-2005)

TOP, animacja, Kusanagi Motoko, Ghost in the Shell, Stand Alone Complex

Wonder Woman, Lara Croft i Margaret Hamilton w jednym. Najlepsza postać żeńska w historii popkultury (walczcie mnie, ha!) – major Kusanagi Motoko z Sekcji Dziewiątej Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Główna bohaterka serii „Ghost in the Shell” cieszy się uwielbieniem milionów fanów na całym świecie. Jest zdolnym dowódcą, utalentowaną hakerką i potrafi skopać tyłek jak mało kto. Dodatkowo „GitS” poprzez pryzmat wydarzeń związanych z Motoko i jej osobistych rozważań pozwala zagłębić się widzowi w problematykę cyberpunku i jego podstawowych zagadnień. Jednym słowem kobieta-ideał.

Serial niedostępny w Polsce.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale


BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …
Disenchantment

Komedia animowana dla dorosłych. Akcja dzieje się w królestwie Dreamland. Serial opowiada historię księżniczki-alkoholiczki Bean, jej towarzysza elfa oraz demona …


Dragon Ball Z

Pięć lat po odzyskaniu spokoju na Ziemi Songo i jego przyjaciele raz jeszcze muszą stawić czoło wrogowi - potężnemu rodowi Syaian.