5
Artykuły

Czasem każdy z nas chciałby cofnąć czas. Zmienić to jedno jedyne wydarzenie, które pociąga za sobą ciąg kolejnych. Wrócić do punktu umożliwiającego naprawę tego, co złe. Z perspektywy jednego człowieka są to sprawy dla niego ważne, osobiste, jednak czasem stawką jest uratowanie świata. Kiedy wydaje się, że dla ludzkości nie ma ratunku, jedynym rozwiązaniem może okazać się powrót do źródeł i zduszenie problemu w zarodku. Dziś dokonamy przeglądu seriali o podróżach w czasie, których taki właśnie był cel.

7. „Flash Forward”

To jeden z tych seriali, które za szybko zniknęły z naszych ekranów. Nie został należycie doceniony, a wielka szkoda. Pewnego dnia, z niewiadomych przyczyn cała ludzkość doświadcza zamrożenia świadomości na 2 minuty i 17 sekund. W tym czasie widzą dokładnie to, co wydarzy się za pół roku. Dla jednych okaże się to przekleństwem, dla innych wybawieniem. Sprawę wyjaśnia wraz ze swoim zespołem agent FBI Mark Benford. W tym celu budują bazę danych, gromadzącą wspomnienia ludzi z całego świata, dotyczących tego momentu (Mosaic Collective). Samo śledzenie ich poczynań nie jest tak ciekawe, jak obserwacja reakcji ludzi na to, czego dowiedzieli się o sobie. Część z nich będzie robić wszystko, aby doszło do sytuacji, którą zaobserwowali, część będzie starała się uciec od swojego przeznaczenia. Serial skłania do wielu przemyśleń nad kreowaniem ścieżki swojego życia i predestynacją. Wydaje się, że każdy z nas chciałby poznać choć skrawek swojej przyszłości, ale czy na pewno?

 

6. „Continuum”

Akcja serialu rozpoczyna się w roku 2012 w Vancouver. Główną bohaterką jest Kiera Cameron – znakomicie wyszkolona policjantka, która przez przypadek zostaje cofnięta w czasie z roku 2077. W jej świecie rządzą wielkie korporacje, państwo ma charakter policyjny. Pewnego dnia z więzienia uciekają niezwykle niebezpieczni terroryści z grupy o nazwie Liber8, skazani na śmierć za walkę z korporacjami. Niestety Kiera podążając za nimi zostaje uwięziona w obcym dla siebie środowisku, w czasach, których nie zna i nie może liczyć na pomoc ze strony swoich ludzi. Poznaje jednak siedemnastoletniego geniusza – Aleca Sandlera, z którym może bezpośrednio się porozumiewać dzięki zaawansowanej technologii. Najważniejszym celem Kiery staje się powrót do rodziny. Może się jednak okazać, że jej obecność w roku 2012 może zmienić bieg historii. Cofnięcie w czasie pozwala jej inaczej spojrzeć na strukturę świata, z którego pochodzi i uzyskać inną perspektywę.    

 

5. „Outlander”

Jeden z najbardziej lubianych seriali o podróżach w czasie. W tajemniczy sposób wojenna sanitariuszka, Claire Randall, zostaje przeniesiona z roku 1945 do 1743, wprost z wojennej zawieruchy do ponurej Szkocji. Produkcja została oparta na bestsellerowej serii książek, łączącej w sobie wiele gatunków, autorstwa Diany Gabaldon.  Historii towarzyszy nie tylko zagadka przeniesienia w czasie Claire, ale także urokliwe pejzaże Szkocji i nierozwiązywalny problem miłosny. Kobieta rozdarta jest między miłości do męża, którego zostawiła w swoich czasach, oraz poślubionego pod przymusem w XVIII wieku szkockiego buntownika – Jamiego Frasera. Jest romans, jest przygoda, jest wiele ekscytujących zagadek.

 

4. „12 Monkeys”

Serial został nakręcony na kanwie kultowego filmu Terry’ego Gilliama o tym samym tytule (1995). Natomiast inspiracją dla niego był francuski film krótkometrażowy z roku 1962.

Na początku XXI wieku prawie cała ludzkość wyginęła w wyniku zarażenia wirusem. Dwadzieścia siedem lat później (2034), podróżnik w czasie, James Cole, zostaje wysłany do przeszłości, by powstrzymać wybuch epidemii, spowodowany przez tajemniczą organizację – 12 Małp. Na jego drodze staje piękna blondynka, wirusolog, Dr Cassandra Railly, z którą Cole rozpoczyna stałą współpracę. Narzędziem umożliwiającym podróże jest niewinnie wyglądający zegarek. Cole wielokrotnie cofa się w czasie i próbuje rozwikłać zagadkę pochodzenia śmiercionośnego wirusa. Serial nakręcony jest w stylu postapokaliptycznym, choć nie dorównuje swojemu filmowemu pierwowzorowi.   

 

3. „Travelers”

Klasyczny serial o podróżach w czasie. W dalekiej przyszłości ludzkość ulega zagładzie. Kilkoro jej przedstawicieli znajduje sposób na przeniesienie swojej świadomości do XXI wieku. W ten sposób chcą zapobiec całkowitemu wyniszczeniu gatunku ludzkiego. W ciągu 60 sekund przed śmiercią przejmują umierające ciała przypadkowych osób i żyją podwójnym życiem – swoim i swoich hostów. Jaźń podróżnika przybywa tuż przed momentem śmierci, a informacje o tym, kim jest host, czerpie z mediów społecznościowych. Wśród nich znajdują się: agent specjalny FBI Grant MacLaren, niepełnosprawna intelektualnie Marcy, licealista David Trevor, samotna matka Carly oraz uzależniony od heroiny Philip.  Podróżnicy muszą odnaleźć się w obcym dla siebie środowisku i wypełnić swoją misję. Co będzie trudniejsze?

 

2. „Dark”

To zdecydowanie mój faworyt w tej grupie. Nie jest tak oczywisty, jak „Travelers” czy „12 Monkeys”.  Serial jest niemieckojęzyczną produkcją Netflixa, w której śledzimy trzy linie czasowe – rok: 1953, 1986 i 2019.  W niewielkim miasteczku Winden dochodzi do zagnieć dzieci, równo co 33 lata.  Wyjaśnienie ich genezy jest główną kanwą produkcji. Akcja jest mocno skomplikowana i zagubiona w gąszczu rodzinnych powiązań i przeskoków czasowych. Pojawia się wiele artefaktów, miejsc i zjawisk nawiązujący do podróży w czasie. Okazuje się, że wrotami, które je umożliwiają, jest schowana głęboko w lasach jaskinia. Jest też umieszczony w dziecięcym pokoju portal, przez który można zajrzeć w przyszłość lub przeszłość. W tle pojawia się również książka na ten temat, napisana przez lokalnego zegarmistrza. Maszyna pozwalająca na przemieszczanie się między liniami czasowymi też ma różne pochodzenie. Jej projekt i części pochodzą zarówno z przeszłości, jak i przyszłości. Wiele wątków, wiele zagadek i mnóstwo teorii dotyczących przemieszczania się pomiędzy liniami czasowymi. Gratka dla fanów tego tematu!

 

1.  „Doctor Who”

Produkcja ze wszech miar kultowa! Nie ma takiego drugiego serialu przepełnionego podróżami w czasie, w rozumieniu przenośnym i dosłownym. Serial został pierwszy raz wyemitowany w brytyjskiej telewizji w roku 1963. Kolejne jego odcinki pojawiają się do dziś, z przerwą w latach 1989-2005, zatem pamiętają go całe pokolenia. Głównym bohaterem – Doktorem Who – jest Gallifrejczyk – przedstawiciel obcej rasy Władców Czasu. Potrafi dowolnie przemieszczać się nie tylko w różnych przedziałach czasowych, ale także między planetami. Dzięki takiemu zabiegowi, serial ma charakter wielogatunkowy, rządzi w nim abstrakcja, wyolbrzymienie i dziwaczność. Kolejnych Doktorów grali różni aktorzy, ponieważ kiedy ten zostaje uśmiercony, odradza się w nowym ciele.  Podróże w czasie umożliwia mu niezwykły i inteligentny wehikuł – TARDIS. Na pierwszy rzut oka wygląda jak niebieska budka telefoniczna, z której w przeszłości korzystało się w  Wielkiej Brytanii w celu skontaktowania się z policją. Oczywiście w środku jest niezwykle rozległy i może pomieścić Doktora wraz z jego gośćmi (Doktor na swoje podróże zawsze zabiera jednego Ziemianina). Oglądanie serialu to wielka przygoda. Spotkacie w nim postaci historyczne np. Vincenta van Gogha albo całkowicie wymyślone i nieprawdopodobne, jak Płaczące Anioły.

 

Podczas oglądania seriali o podróżach w czasie, warto zwrócić uwagę na zjawiska takie jak: paradoks czasu, tunele czasoprzestrzenne, portale, pętla czasu, wehikuły czasu. A wy które seriale o podróżach w czasie lubicie najbardziej?

Komentarze

(5)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • tosli
  tosli

  Raczej Flash Forward nie jest serialem o podróżach w czasie. Ludzie mają wizję przyszłości ale czy to jest podróż w czasie?

 • Anna Chrustek-Szaflik
  Anna Chrustek-Szaflik
  @Nazgul

  "Sliders" jeszcze było bardzo fajne, polecam :)

 • Zuzanna Włodarkiewicz
  Zuzanna Włodarkiewicz
  @Suzie95

  Nie oglądałam żadnego, ale dużo osób poleca "Outlander", a filmy kostiumowe bardzo mnie kuszą. :)

Powiązane

Seriale

12 Monkeys

Serial jest adaptacją filmu o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości. James Cole cofa się w czasie, by zniszczyć źródło zarazy, …


Continuum

Kiedy grupa terrorystów ucieka przed zaplanowaną egzekucją w 2077 roku, cofając się w czasie do 2012 roku, podąża za nimi twarda policjantka, Kiera Cameron. Kobieta …


Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


Doctor Who

Rose Tyler pracuje w domu towarowym w Londynie. Prowadzi monotonne, przeciętne życie, do momentu, w którym manekiny sklepowe próbują ją zabić. Ratuje ją nieznajomy, …Outlander

Pielęgniarka Claire Randall w tajemniczych okolicznościach przenosi się z 1945 do 1743 roku. Kiedy poślubia dzielnego Szkota, Jamiego Frasera, jej serce zostaje …


Travelers

Przyszłość. Bohaterami serialu są jedni z ostatnich reprezentantów ludzkiego gatunku na Ziemi. Znajdują oni sposób, by przenieść swoją świadomość do XXI wieku. …