Artykuły

Benedict Cumberbatch zawsze upewnia się, że na długo o nim nie zapomnimy i skacze z jednego głośnego projektu na kolejny. Tym razem zrobił wokół siebie zamieszanie w związku z premierą nowego serialu, w którym gra głównego bohatera. Chodzi oczywiście o „Patricka Melrose’a”, produkcję od HBO, która powstała niedawno na podstawie serii książek o tytułowym Patricku autorstwa Edwarda St. Aubyna. 19 lipca Benedict Cumberbatch obchodzi również swoje urodziny, więc z tej okazji przygotowaliśmy pięć wartych nadrobienia seriali z jego udziałem.

5. Robin, „Nathan Barley”

benedict cumberbatch, nathan barley,

Nie mogłam się oprzeć umieszczeniu w tej topce tak świetnej brytyjskiej komedii, która zebrała prawdziwe perełki jeśli chodzi o obsadę. Twórcą serialu jest Christopher Morris, dla ludzi siedzących w tym gatunku znany jako kreator „Brass Eye” i „Jam”, a ci mniej wkręceni powinni kojarzyć go z roli Denholma Reynholma w „IT Crowd”. Jednak „Nathan Barley” znacząco podzielił fanów Morrisa, pojawiały się głosy, że tym razem przegiął i posunął się za daleko. W serialu możemy zobaczyć Nickolasa Burnsa w jednej z jego początkowych ról, nim jego kariera nabrała rozpędu oraz Julliana Barratta, który już wtedy był rozpoznawalny na brytyjskiej scenie. W pobocznych rolach są między innymi Ben Whishaw i Moss oraz Richard z „IT Crowd”, to znaczy Richard Ayoade i Noel Fielding, gwiazdy brit comedy

„Nathan Barley” to bardzo satyryczne ujęcie młodzieży na przełomie XX i XXI wieku, ale nie tylko. To również krytyczne spojrzenie na całe społeczeństwo, gdzie fakt posiadania pieniędzy może wybić największego idiotę na wyżyny społeczeństwa, a biedny intelektualista tkwi cały czas w tym samym miejscu. Co jednak jeśli idiota i intelektualista się spotkają i okaże się, że największym idolem tego głupszego jest ten uważający się za mądrzejszego i lepszego? A co jeżeli wyjdzie na jaw, że wcale tak wiele ich od siebie nie różni, mimo że intelektualista uparcie nie chce tego przyznać? Co prawda rola Benedicta w tej produkcji jest niewielka, ale mimo to jego niezręczny pracownik korpo jest wart obejrzenia tych kilku odcinków serialu.

4. Christopher Tietjens, „Parade’s End”

benedict cumberbatch, christopher tietjens, parade's end, najlepsze seriale z benedictem cumberbatchem,

Dramat historyczny to miejsce idealne dla Benedicta. Z jego charakterystycznym wyglądem, szczupłą, wysoką sylwetką i arystokratycznym stylem nietrudno jest go sobie wyobrazić w epokowych kostiumach, przechadzającego się po wielkich pałacach. „Parade’s End” to miniserial na podstawie książki pisarza tworzącego w okresie po I wojnie światowej – Forda  Madoxa Forda o tym samym tytule. Produkcją serialu zajmował się Tom Stoppard, który w swojej karierze ma głównie dramaty kostiumowe jak „Shakespeare in Love” czy „Anna Karenina”. Reżyserem jest Susanna White i to głównie jej należą się zasługi za dobre oceny serialu, bo nawet jeśli zdania o samej akcji są podzielone, to bezsprzecznie panuje zgoda, że produkcja jest nakręcona przepięknie, a większość kadrów zachwyca i czaruje. Poza Benedictem w obsadzie jest również oszałamiająca Rebecca Hall i Adelaide Clemens.

„Parade’s End” skupia się na losie ciężko rannego weterana wojennego, który zakochuje się w młodej sufrażystce, mimo że w domu czeka na niego żona. Christopherowi ciężko jest zapomnieć o swojej prawie kochance, nawet jeśli faktycznej zdrady się nie dopuścił, bo jest człowiekiem niesamowicie honorowym. Tego jednak nie można powiedzieć o jego żonie, która seksualnie niezaspokojona wpada z jednego romansu w drugi. Benedict w swojej roli Chrisa jest cudowny, idealnie wpasował się w klimat produkcji Stopparda.

3. Sherlock Holmes, „Sherlock”

benedict cumberbatch, sherlock holmes, najlepsze seriale z benedictem cumberbatchem,

Możemy się kłócić i dyskutować, czy Sherlock Benedicta jest tym najlepszym czy został przehypowany przez fanów, a tak naprawdę zmienił zupełnie wydźwięk samej postaci. Niemniej jednak występ Benedicta jest już elementem kultury popularnej i nie bez powodu zgromadził tylu fanów. Serialowa zmodernizowana wersja postaci od Conana Doyle’a to podróż w głąb umysłu geniusza i socjopaty, który w codziennym życiu zupełnie nie radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi, ale za to rozwiązuje zagadki pozornie niemożliwe do rozwiązania. Ten serial jest dumą Marka Gatissa (który wciela się również w brata Sherlocka) i Stevena Mofatta, a w obsadzie poza Benedictem możemy zobaczyć Martina Freemana w roli najlepszego przyjaciela Holmesa – Watsona, ale też niesamowitego w swojej kreacji złoczyńcy – Andrew Scotta. 

„Sherlock” mimo wyemitowania pierwszego odcinka w 2010 roku, łącznie składa się tylko z 12 odcinków oraz pojedynczego filmu, gdyż większość epizodów trwa przynajmniej półtorej godziny a przerwy między sezonami wynosiły niekiedy 2 lata.

2. Patrick Melrose, „Patrick Melrose”

benedict cumberbatch, patrick melrose, najlepsze seriale z benedictem cumberbatchem,

O tym serialu przez chwilę było bardzo głośno, jednak w trakcie premiery zainteresowanie opadło. Możliwe, że przez dosyć powolny rozwój akcji i sposób opowiadania historii, który nie do każdego musi trafiać zniechęcił widzów do obejrzenia więcej niż pierwszego odcinka. „Patrick Melrose” w pierwowzorze książkowym autorstwa Edwarda St. Aubyna to już klasyk w swoim gatunku. Zbiór powieści w krytyczny sposób ukazywał życie brytyjskiej arystokracji, a większość oparta była na doświadczeniach pisarza. Scenariusz do wersji serialowej napisał David Nicholls, który odpowiedzialny jest również za dramaty kostiumowe „Tess D'Urbervilles” i „Far from the Madding Crowd”, a za kamerą stoi Edward Berger. Jednak Benedict nie jest największą gwiazdą tej produkcji, jest głównym bohaterem, ale to nazwiska takie jako Hugo Weaving czy Jennifer Jason Leigh zwabiają tłumy. 

„Patrick Melrose” to historia arystokraty, który po dzieciństwie pełnym przemocy, uzależnionych i toksycznych rodziców oraz własnej, równie burzliwej młodości, próbuje wstać na nogi. Jest to emocjonalna podróż w głąb problemów psychicznych, próba poradzenia sobie z traumami z dzieciństwa i wyjście na prostą. Benedict dostarcza przez swojego Patricka dowód na swoje umiejętności aktorskie, przez sceny, w których Melrose balansuje na granicy załamania, a postać, jaką oferuje nam Cumberbatch na podstawie książek Aubyna, jest całkowicie do kupienia.

1. Richard III, „The Hollow Crown”

benedict cumberbatch, the hollow crown, richard III, najlepsze seriale z benedictem cumberbatchem,

Trudno jest znaleźć serial z bardziej gwiazdorską obsadą niż ten. Taką prawdziwie gwiazdorską obsadą, a nie tylko aktorami znanymi z seriali, dlatego się ich kojarzy. Obok Benedicta możemy zobaczyć Jeremy’ego Ironsa, Patricka Stewarta, Toma Hiddlestona, Julie Walters, Bena Whishaw czy Judi Dench, a to tylko kilka nazwisk pojawiających się w tej znakomitej produkcji. Za reżyserią stoją zdobywcy nagród Olivier, czyli wyróżnienia od Society of London dla niezwykłych przedstawień teatralnych. 

„The Hollow Crown” to tak naprawdę telewizyjne filmy kręcone na podstawie wybranych dzieł historycznych Shakespeare’a. Ten dramat historyczny skupia się na okresie od końcówki XIV wieku, aż po Bitwę pod Agincourt w 1415 roku. Śledzimy losy między innymi Króla Richarda, Henryka IV, czy księcia Hala. Benedict zamyka całą historię wcielając się w Richarda III, króla sprawiedliwego, walczącego o uciśnionych. Benedict ujął esencję króla w pełni, a jego wystąpienie jest zachwycające, tak samo jak reszty obsady. Co ciekawe, Cumberbatch podczas kręcenia swoich odcinków odkrył, że jest spokrewniony z prawdziwym Richardem III jako jego daleki kuzyn. Informacja o tym pojawiła się dzięki temu, że w 2012 zostały wykopane pozostałości szkieletu króla, a sam Benedict pojawił się nawet na jego oficjalnym pochówku w Katedrze Św. Marcina w Leicesterze.
 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sherlock

Dr Watson (Martin Freeman) jest lekarzem i weteranem wojennym. Pewnego dnia poznaje Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch), który rozwiązuje zagadki kryminalne …

Patrick Melrose

Patrick Melrose to bogaty playboy z wysoko postawionego domu. Jednak dzieciństwo z agresywnym ojcem i matką-narkomanką zaowocowało w licznych traumach, które teraz …